ВРАЋАЊЕ СЈАЈА СЛОБОДИ КОЈА ВОДИ НАРОД: Рестаурација платна Ежена Делакроа, једног од симбола Француске

Чувено платно Ежена Делакроа (1798-1863), "Слобода води народ", скинуто је са зидова Лувра и однето на рестаурацију.

ВРАЋАЊЕ СЈАЈА СЛОБОДИ КОЈА ВОДИ НАРОД: Рестаурација платна Ежена Делакроа, једног од симбола Француске

Фото: Горан Чворовић

Обнова платна потрајаће, кажу у Паризу, више месеци. Посетиоци једног најпознатијих музеја на свету, мораће да сачекају до пролећа следеће године, да би могли поново да виде једну од најамблематичнијих слика која репрезентује Француску.

Чувени детаљ са слике, у којем девојка голих груди са француском заставом у руци предводи народ, дуго се налазио и на ранијој новчаници од 100 франака, заједно са портретом Делакроа.

Платно је уз пуно предострожности и пажње откачено са зидова Лувра, а претходно су дуго рађене радиографске анализе, да би се утврдио предстојећи поступак. Све се ради у оквиру велике кампање рестаурације дела из 19. века, о којој је одлучено 2019. године.

Акценат у рестаурацији ће бити стављен на враћање природне боје лаку који је времено оксидирао и постао жућкаст. Бела ће поново имати свој прави тон, а то нарочито долази до изражаја, имајући у виду боје француске заставе на слици.

На платну је представљена жена голих груди која носи француску заставу усред побуњеника, у срцу Париза. Насликана је у тренутку када је пао краљ Шарл Десети, а на трон дошао "грађански краљ" Луј Филип Први. Инспирисана је такзованом Јулском револуцијом, или Другом француском револуцијом, која је довела до пада Шарла Десетог из династије Бурбона, млађег брата Луја Осамнаестог.

На слици великих димензија (3,25 x 2,60 метара) која представља сцену из 1830. године виде се срушене барикаде, жртве, бајонети, и дим који се пуши у позадини из правца Богородичине цркве на обалама Сене у Паризу, недалеко од музеја у чијој се сталној колекцији слика налази. Ту је и дечак који маше пиштољем. Ликови иду у јуриш у правцу онога који гледа слику, а лешеви су у првом плану. Ова алегорија је једно од најпознатијих сликарских дела у свету у симболисању тријумфа републике.

У Лувру се поносе чињеницом да су последњих осам година рестаурирали чак 200 платна великих мајстора. На месту слике "Слобода води народ" привремено су постављене "Сулиотске жене" француско-холандског сликара Арија Шефера, из 1827. године, сличних димензија (2,61 х 3,59) која се у налазила прекопута чувене слике Ежена Делакроа у најпосећенијем музеју на свету.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за Билд о руским бомбама - Ово није могло да се замисли...

„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за "Билд" о руским бомбама - "Ово није могло да се замисли..."

НА ЗАПАДУ нису могли да верују да постоји тако масивна бомба као што је ФАБ-3000 коју су руске снаге недавно употребиле у Украјини, оцењује немачки новинар Јулијан Репке у репортажи за „Билд“.

22. 06. 2024. у 19:05

Коментари (0)

ПЉУВАЊЕ, ПА КАО КАЈАЊЕ: Албански репрезентативац се пере након вређања Срба на ЕУРО 2024