НА ДАНАШЊИ ДАН УМРО МИЛОШ ЦРЊАНСКИ: Четрдесет шест година од одласка једног од највећих српских писаца
На данашњи дан, 30. новембра 1977. године, умро је један од највећих српских писаца - Милош Црњански. Био је књижевник, новинар, преводилац, критичар и дипломата. Убрајан је међу 100 најзнаменитијих Срба.
Црњански је рођен у осиромашеној грађанској породици. Отац Тома био је нижи чиновник, који је због темпераментног заступања српске мањинске политике „прогнан” из Баната, из Иланџе у Чонград, који је био нека врста „тадашњег чиновничког Сибира”. Мајка Марина Вујић била је родом из Панчева. Црњански су стара свештеничка породица у Иланџи, чије се пароховање завршава са поп Јованом, сином поп Димитрија, а пре тога су његови преци живели у Српском Итебеју, преко пута цркве, где се и данас налазе три куће Црњанских.
Одрастао је у Темишвару, а у лето 1912. одлази у Опатију и уписује се у ријечку експортну академију. Играо је фудбал у клубу "Викторија" на Сушаку. Године 1913. уписао је студије медицине у Бечу, које никада није завршио.
Прву песму „Судба” Црњански је објавио у сомборском дечјем листу „Голуб”, 1908. године. Године 1912. у сарајевској „Босанској вили” штампана је његова песма „У почетку беше сјај”, послата из Бечкерека.
У Бечкереку (данашњем зрењанину) је и мобилисан, на почетку Првог светског рата и послат на галицијски фронт, где је убрзо рањен као редов аустроугарске царске и краљевске 29. регименте. Већи део времена од 1915. Црњански проводи у ратној болници у Бечу.
Године 1916, ради у Дирекцији државних железница у Сегедину. Следеће године је враћен у војску и прекомандован у Коморан и Острогон. У Бечу 1918. уписује Експортну академију, а већ наредне у Београду књижевност и уређује лист „Дан”.
У југословенској престоници упознаје се са Видом Ружић са којом се 1921. венчава. Вида је била кћерка некадашњег министра просвете Добросава Ружића. Године 1922. постаје наставник у панчевачкој гимназији и дипломира на Филозофском факултету у Београду. То му омогућава да од 1923. до 1931. године буде професор је Четврте београдске гимназије.
Сарадник је „Политике”. Истовремено, издаје „Антологију кинеске лирике“ и новинар је у листу „Време“. У „Српском књижевном гласнику” 1927. излазе први наставци његовог романа „Сеобе”.
Између 1928. и 1929. био је аташе за културу при Амбасади Краљевине Југославије у Берлину, а 1930 за роман „Сеобе” добија награду Српске академије наука. Следећих година путује бродом по Средоземном мору и извештава из Шпаније. Између 1935. и 1941. ради у дипломатској служби у Берлину и Риму. По избијању Шпанског грађанског рата, као дописник "Времена" извештава из Франковог штаба.
По избијању Другог светског рата евакуисан је из Рима и, преко Мадрида и Лисабона, у августу 1941. одлази у Лондон, где је провео Други светски рат и узео британско држављанство.
Ради различите послове. Књиговођа је обућарске радње "Хелстерн" на Бонд стриту и разноси књиге фирме "Хачардс" на лондонском Пикадилију, док његова супруга шије лутке и хаљине за робну кућу "Херодс". Ово ће искористити за окосницу "Романа о Лондону". Црњански успут стиче диплому Лондонског универзитета и диплому за хотелијерство и менаџерство. Постаје и члан међународног ПЕН-клуба, који му обезбеђује да се на машини откуцају његови романи.
Занимљиво је да током живота у емиграцији никада није јавно негативно говорио о комунистичком режиму или новоформираном државном уређењу у Југославији, јер је сматрао да издаја отаџбине представља највећи грех и највећу срамоту.
У Југославију се вратио 1965. године у друштву са југословенским амбасадором у Лондону, Срђом Прицом.
Преминуо је 30. новембра 1977. године и сахрањен је у Алеји заслужних грађана на Новом гробљу у Београду.
Осим "Сеоба" и "Романа о Лондону", памтимо га и по "Лирици Итаке", "Ламенту над Београдом", "Стражилову", "Дневнику о Чарнојевићу", "Ембахадама"...
Према жељи из тестамента Народна библиотека Србије је 1979. године примила заоставштину Милоша Црњанског.
Препоручујемо
ЗАШТО ЧИТАТИ ЦРЊАНСКОГ? Књижевно вече у НБ "Стефан Првовенчани" у Краљеву
25. 05. 2023. у 10:35
ФИЈАКЕРИЈАДА У ИЛАНЏИ: У селу Милоша Црњанског обележавају летњег Светог Николу
12. 05. 2023. у 13:36
ДРАМА У ФРАНЦУСКОЈ: Масовна пуцњава, учествовало неколико стотина људи
У МАСОВНОЈ пуцњави повезаној с трговином дрогом у западној Француској, тешко је повређено петоро људи, међу којима и један тинејџер, рекао је министар унутрашњих послова Бруно Ретаиллеау, пише Гардијан.
01. 11. 2024. у 11:25
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
ХРВАТ УГЛЕДАО СРПСКУ ЗАСТАВУ НА ПОДУ: Одмах упалио камеру и урадио ово - због његовог потеза се усијале мреже (ВИДЕО)
ИВАН из Хрватске одушевио је читав регион када је једним малим гестом показао како је мало потребно а јако лепо, држати се оне чувене реченице "воли своје, поштуј туђе".
01. 11. 2024. у 10:24 >> 10:28
Коментари (0)