УНЕЛА СВЕТЛОСТ У УМЕТНОСТ РИМА: Међународна изложба "Нове тенденције `60" представља у СКЦ-у круг у коме је стварала Мира Бртка (1930- 2014)
ОПУС наше сликарке, вајарке, костимографкиње, модног креатора, аниматорке, редитељке - Мире Бртке (1930-2014) је мост између српске и италијанске културе, о чему би требало да посведочи и изложба "Нове тенденције `60", у београдском Студентском културном центру.

Мира Бртка и чланови групе "Илуминејшн" у Риму, фото промо
Реч је о поставци која је својеврсни омаж уметничкој сцени у Италији шездесетих година прошлог века, а на којој је, уз Бртку, свој траг оставила и наша Милена Чубраковић. Узвратно, Брткина ретроспектива биће одржана догодине у Националној галерији савремене и модерне уметности у Риму.
- Преко Мире Бртке смо имали живог представника који је дао допринос изузетно важним токовима на светској уметничкој сцени, а то ћемо имати прилике да видимо на изложби "Нове тенденције `60" - истакао је на конферернцији за медије Радована Јокића, помоћника министра културе за савремено стваралаштво.
Донела слободарски дух
ШЕЗДЕСЕТИХ година Мира је дошла у Рим са својим слободарским духом, из југословенске средине у којој су жене већ имале озбиљну улогу, док су у Италију тек 1963. стекле право да буду судије - рекла је професорка Драгана Броз. - Тако да она својим идејама није имала утицај само на тамошњу уметност, него и на друштвену активност.
Поред њега о значају уметничких збивања у Италији, којима је допринела и наша ауторка, говрили су и Франческа Каламара, заменица директора Италијанског института за културу у Београду, Мирослав Родић, председник УО Фондације "Мира Бртка", као и представници Научног савета - професор Франко Пурини (председник), др Лудовика Роси Пурини, др Анђело Букарели и професор Драгана Броз, предавач на Универзитету УНИНТ у Риму.
- Мира Бртка је унела светлост у уметност Рима која педесетих и шездесетих није постојала и отворила је нову димензију коју су многи римски уметници прихватили и приклонили се апстрактном сликарству - истакао је професор Пурини, чувени италијански архитекта, који је одржао и предавање студентима и колегама на београдском Архитектонском факултету.
Према његовом мишљењу, на римској сцени Бртка је извршила и велики утицај током трансформације реалистичне уметничке представе у апстрактну, са изобиљем боја, али је у сликарство унела концептуалну уметности. Како је нагласила Лудовика Роси Пурини, вечерашња изложба показаће велике идеје које су постојала у Риму шездесетих и седамдесетих година, када су постојале велике уметничке страсти.
- Српска и италијанска култура су веома различите, али имају заједничких тачака, за шта је пример и уметност Мире Бртке - тврди историчар уметности др Анђело Букарели. - Она је дошла у Рим шездесетих, када је једна група уметника трагала за новим уметничким изразом. Био сам сведок тог времена, и познавао многе уметнике, не и Бртку, али сам њен рад упознао последњих година. Радимо на томе да однесемо њену ретроспективну изложбу следеће године у Рим.
Излагачи из целог света
НА поставци ће уз дела Бртке и наше Милене Чубраковић бити и радови аутора као што су Нобуја Абе и Шу Такахаши из Јапана, Алдо Шмид, Бруно Конте, Паоло Патели и Антонио Франкини из Италије. Београдска публика ће се упознати и са Генђајем Каспачијем из Турске и Маршом Хафиф из Америке.
А представљање римске сцене шездесетих, у београдском СКЦ, заправо је реконструкција три важне изложбе тога доба - Gencay, Brtka, Franchini (Рим, 1964. године), Forme presenti ("Присутне форме" из 1965. такође у Риму), и Illumination (Тренто, 1967).

РУСИ ОДБИЛИ ПРЕКИД ВАТРЕ И ГОМИЛАЈУ ЈАКЕ СНАГЕ КОД ЛИМАНА: Спрема се велика офанзива, ништа од мира у наредним месецима!
ЈУЧЕ је Москва одбила мировни предлог и прекид ватре на 30 дана са Украјином. Високи званичници Трампове администрације у последњим данима воде разговоре о томе да Вашингтон можда неће бити у стању да издејствује прекид ватре између Русије и Украјине у наредним месецима. За то време, Москва гомила трупе у Доњецкој области и спрема се за велику офанзиву.
02. 04. 2025. у 14:59

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта
ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.
02. 04. 2025. у 10:16

ЈЕДАН РАКИЈА, А ДРУГИ... Нећете веровати КАКО се зову пси новог амбасадора САД у Србији Марка Брновића
МАРК Брновић је увек поносно истицао своје порекло, уосталом ћерке му се зову - Милена и Софија.
31. 03. 2025. у 19:31
Коментари (0)