КУСТУРИЦА: Кад нађеш „ајфон“, остави га у снегу

Никола Јанковић
Никола Јанковић

27. 01. 2024. у 22:44

Свечаношћу у пуној „Проклетој авлији“ и доделом признања учесницима такмичарског програма, завршено је 17. издање Међународног филмског фестивала „Кустендорф“ у Мокрој Гори. Најзначајнију награду, Златно јаје освојио је филм „Љубичаста земља“ Михаила Горобчука из Русије, Сребрно јаје припало је Вивеку Раију из Индије за филм „Шанти“, док је Бронзано јаје уручено Давиду гашу из Хрватске за „Ниску траву“.

КУСТУРИЦА: Кад нађеш „ајфон“, остави га у снегу

Н. Јанковић

Специјално признање „Вилко Филач“ за фотографију добио је Давид Гашо, за исто остварење. Награду „Вилко Филач“ освојила је Малине Ингрид Јохансон из Шведске за остварење „Маден“. Ова редитељка понела је и специјално признање, као и Никос Кирицис из Грчке за „Аутопут сломљеног срца“.

Чланови жирија били су Сандро Веронези, италијански писац и публициста, Бојана Панић, српска глумица и Музафаркон Еркинов, филмски режисер из Узбекистана.

О награди „Вилко Филач“ одлучивали су директор фотографије из Рима, Владан Радовић и Мишел Аматје, директор фотографије из Француске.

- На овом фестивалу коначно смо стигли до пунолетства. Свако ко се сећа «Тамног вилајета», сећа се приче о човеку који нађе дијамант и нађе се у дилеми – узети или не. За ове са западне хемисфере – дилеме нема, они кад наиђу на дијамант они узму. Ови са источне полулопте, кад нађу дијамант, размишљају – узети или не. На овом фестивалу се десило једно мало чудо. Једна госпођа средовечна, на путу до ресторана изгубила је „ајфон“. Двоје деце средњег узраста видели су тај телефон, дигли га из снега, и када су видели да је „ајфон“ – вратили су га у снег! Хвала ауторима за социјалну свест коју су уградили у своје филмове, што имају саосећање за сиротињу. Ми се налазимо на теротирији која још увек преживљава, а тамо где се преживљава, како каже филозоф, тамо се стално ратује. Срећа пожар нас још није захватио, али најлепше у вашим делима јесте што имате смисла за оне људе који су на неки начин избачени на маргине друштва. Што не правите филмове о богатим кретенима него се бавите оним што је било караткеристика кинематорграфије седамдесетих и осамдесетих година. То саосећање са сиротињом је велика ствар. Тиме сам се бавио читав живот. Кад сам направио први филм у Сарајеву су ми рекли, пусти Куста сиротињу, дај мало глисера, аутомобила, згодних жена… Данас смо гледали филм који је савршен. Филм који не говори много, који не брбља, који не говори речима, него говори смислом - рекао је Емир Кустурица, затварајући фестивал.

На окончаном издању „Кустендорфа“ учествовало је 17 кратких филмова чији су аутори на фестивал дошли са свих меридијана. Сам улазак у круг одабраних велики је успех, јер је на конкурс пријављено 536 остварења.

Посебан куриозитет открива значај „Кустендорфа“: у програму „Нови аутори“, нашла су се некадашња „деца Кустендорфа“, учесници такмичарског програма који су постали професионалци: приказан је дугометражни филм руске редитељке Соње Карпуњине (Sonya Karpunina) „Хоћу мужа“, затим редитеља Базила Xалила (Basil Khalil) „Викенд у Гази“ (A Gaza Weekend) као и филмови „Земаљски стихови“ (Terrestrial Verses) корежисера Алија Асгарија и Алирезе Xатамија (Ali Asgari, Alireza Khatami) и „Моја швајцарска војска“ (My Swiss Army) Луке Попадића.

Италијански редитељ Матео Гароне био је најзначајнији гост овог „Кустендорфа“, као један од најуспешнијих приповедача „мрачних бајки“ нашег времена. Аутор „Средишње земље”, „Римског лета”, „Прве љубави”, „Гоморе”, „Ријалитија” и других вредних остварења, овај пут, у Србију је дошао са филмом „Ја, капетан“. За ово остварење награђен је венецијанским „Сребрним лавом“, за режију и кандидат је за „Оскара“. У Мокрој Гори, уручено му је признање „Дрво живота“.

Фестивал Кустендорф се и ове године одржава у организацији продукцијске куће Раста интернешнел и под покровитељством Министарства културе Републике Србије и Мећавник града.

БИКОВИЋ: ЈЕЗИК И ИЗРАЗ

Милош Биковић, звезда је филма „Хоћу мужа“ руске редитељке Соње Капурине, ово остварење је приказано у оквиру целине „Нови аутори“.

На фестивал је глумац стигао након оптуби Министарства спољних послова Украјине које је упутило писмо каналу ХБО, због тога што Биковић игра у њиховој серији „Бели лотос“. Украјинци наводе „да Биковић изражава дивљење Русији, подржава геноцид“, као и да је „примио медаљу од Владимира Путина“. Глумац се није оглашавао овим поводом, због уговора са ХБО, а говорио је о раду у Русији.

- Некада је и олакшавајуће глумити на другом језику. Реч надоместиш изразом или емоцијом. То ме је отворило као глумца. Колико потешкоћа има, толико је и награда кад ствар успе - рекао је Биковић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (0)

ШЕШЕЉ О СЦЕНАРИЈУ КОЈИ НИКО НИЈЕ НИ САЊАО: Народ је био у заблуди (ВИДЕО)