КРИТИЧАР ВЛАСТИ: Пре 140 година рођен руски писац Јевгениј Иванович Замјатин
РУСКИ писац Јевгениј Иванович Замјатин (1884-1937) данас је напознатији по роману "Ми", једним од првих дистопијских у светској књижевности. Замјатин је због ове књиге морао заувек да напусти родну земљу, а она је снажно утицала на Олдуса Хакслија ("Врли нови свет") и Џорџа Орвела ("1984").

vikipedia
Замјатин је рођен на данашњи дан (1. фебруар) пре 140 година у Лебедјану, у породици православног свештеника. Његова мајка била је пијанисткиња. После бриљантне матуре у гимназији, уисао је Политехничку академију у Санкт Петербургу.
Прве приче објављује 1908. и већ на самом почетку свог књижевног деловања долази у сукоб с властима. Године 1914. издаје приповијетку "Богу иза ногу" - коју је Максим Горки јако ценио - због које је позван на суд, док је часопис у којем је прича објављена повучен из продаје. У годинама пре Октобарске револуције Замјатин је радио као инжењер бродарства у Енглеској. После објављивања романа "Ми", који је схваћен као критика тадашње совјетске власти, писац је пао у немилост. Велику улогу у његовом спашавању одиграо је Максим Горки који је помогао да се уместо у гулагу Замјатин нађе у Паризу. Тешко је подносио одвојеност од своје средине и свога језика.

МОЛДАВИЈА ДОНЕЛА ОДЛУКУ ВЕЗАНУ ЗА СРБИЈУ: Ограничили увоз ове намирнице из наше земље
ВЛАДА Молдавије донела је одлуку о привременом ограничењу увоза шећера из Србије, уз образложење да на тај начин жели да заштити домаћу производњу и стабилизује тржиште.
10. 10. 2025. у 13:22

РУСИ ОТКРИЛИ ЧИМЕ СУ СИНОЋ ГАЂАЛИ УКРАЈИНУ: "Одговор на терористичке ударе по цивилним објектима"
РУСКЕ оружане снаге током ноћи извеле су масовни напад на енергетске објекте који напајају војно-индустријски комплекс Украјине, саопштило је Министарство одбране Русије.
10. 10. 2025. у 14:48

"ОТЕЋЕ ВАМ ДЕЦУ! Мирјана Бобић Мојсиловић упозорила родитеље
"ЗАТО, родитељи, док још није касно, зграбите своју децу и забавите их сами!"
09. 10. 2025. у 10:15
Коментари (0)