ОВУ КЊИГУ СМО ДУГОВАЛИ САВКИ: Објављено дело о Новосађанки која се изборила за женске школе
ДА бисмо се најзад одужили Јелисавети Савки Суботић (1834–1918), добротворки, основатељки Прве женске задруге, првој председници Кола српских сестара, изврсном педагогу и културном раднику, Матица српска у оквиру свог Рукописног одељења (Едиција Документ), објавила је књигу „Преписка Савке Суботић” приређивача мср Наташе Катић.
У књизи на 192 странице, у тридесет и три сегмента обухваћена је преписка Савке Суботић са савременицима у периоду од 1884. до 1913. године. Наглашен је велики лични углед и значај ове знамените Новосађанке коју је ранија историографија бележела тек као супругу угледног доктора права Јована Суботића и сестру политичара Михаила Полита Десанчића.
Умна и образована у Темишвару и Бечу, Савка је била посвећена супругу Јовану Суботићу с којим је имала седморо деце, али и загледана у циљеве далеко испред времена. Јавно је истицала да жене нису предодређене само за улогу мајки, супруга и домаћице, већ да, попут мушкараца, и оне имају право на образовање и рад. Знала је да је тај циљ остварив само ако се подигне свест у строго патријархалној заједници као и у друштву у целини.
Нарочито је била погођена положајем сеоских жена. Сматрала је да оне доприносе домаћинствима више од мушкараца јер поред бриге о породици и обиља кућних послова, раде и у пољу, а зими од вуне и кудеље израђују ручне радове.
Одлазила им је у дуже посете. Подучавала их је и била им подршка у васпитавању и нези деце, истицала значај образовања… Упућивала их је и у тајне ручне израде текстила, подстицала на излагање ручних радова што је, сматрала је, био један од начина да сеоске жене покажу друштву да и њихов рад треба да буде цењен.
Све то подстакло је Савку да започне борбу да образовање буде доступно и женској деци. Један од начина било је подизање српских виших девојачких школа и оснивање женских задруга. У својој родној вароши, Новом Саду, 1867. године основала је Прву женску задругу која је помагала сиромашним девојчицама да се ишколују за учитељице. На њен предлог отворене су и Више женске школе у Панчеву (1870) а потом и у Српској Атини (1874).
Због ових својих идеала Савка Суботић сматрана је једном од првих феминисткиња међу Српкињама у Аустроугарској, на простору који данас чини Војводину. Упоредо је важила за великог заговорника националне слободе и афирмације српског идентитета у тој монархији.
Европска штампа, почетком 20. века, писала је о Савки Суботић као изузетној жени. Одликовали су је српски и руски двор, а 1910. и 1911. године била је једина жена позвана да говори у Научном клубу у Бечу и Будимпешти.
УКРАЈИНА ДОБИЈА ЗАБРАНУ 20 ГОДИНА! Трампов предлог: "Ако им се не свиђа, имамо и другу варијанту"
ИАКО ће у Овални кабинет Беле куће ући тек за два и по месеца, већ су почеле анализе може ли Доналд Трамп испунити предизборна обећања и донети мир Украјини и Блиском истоку. Према писању "Вол стрит џорнала", који се позива на изворе блиске Трампу, саветници новоизабраног председника нуде замрзавање рата дуж прве линије, консолидацију окупираних територија за Русију, демилитаризовану зону и заустављање интеграције Кијева у НАТО на 20 година.
08. 11. 2024. у 09:02
ПУТИН ЗАПУШИО УСТА ЗАПАДУ: Његове речи о Олимпијским играма парају уши
ВЛАДИМИР путин говорио је Олимпијским играма које су пре неколико месеци одржане у Паризу
08. 11. 2024. у 18:34
УДАРИО НА ПОЛИЦИЈУ: Како је умро Ромео Савић, Кнелетов друг - у ноћи кад је Александар убијен сумња се да му је оставио поруку у хотелу
"ОТИМАО сам 'робу' и аутомобиле поквареним полицајцима. Волео сам да то радим инспекторима који су и сами криминалци, а нису имали смелости да стану наспрам мене. Можда сам и претеривао, али се кунем да нико поштен од мене није страдао. Увек сам узимао од цинкароша, пијанаца и 'индијанаца', понижавао их и малтретирао! Често сам то чинио због других. После ме је то много коштало."
08. 11. 2024. у 19:44
Коментари (0)