ОВУ КЊИГУ СМО ДУГОВАЛИ САВКИ: Објављено дело о Новосађанки која се изборила за женске школе
ДА бисмо се најзад одужили Јелисавети Савки Суботић (1834–1918), добротворки, основатељки Прве женске задруге, првој председници Кола српских сестара, изврсном педагогу и културном раднику, Матица српска у оквиру свог Рукописног одељења (Едиција Документ), објавила је књигу „Преписка Савке Суботић” приређивача мср Наташе Катић.
У књизи на 192 странице, у тридесет и три сегмента обухваћена је преписка Савке Суботић са савременицима у периоду од 1884. до 1913. године. Наглашен је велики лични углед и значај ове знамените Новосађанке коју је ранија историографија бележела тек као супругу угледног доктора права Јована Суботића и сестру политичара Михаила Полита Десанчића.
Умна и образована у Темишвару и Бечу, Савка је била посвећена супругу Јовану Суботићу с којим је имала седморо деце, али и загледана у циљеве далеко испред времена. Јавно је истицала да жене нису предодређене само за улогу мајки, супруга и домаћице, већ да, попут мушкараца, и оне имају право на образовање и рад. Знала је да је тај циљ остварив само ако се подигне свест у строго патријархалној заједници као и у друштву у целини.
Нарочито је била погођена положајем сеоских жена. Сматрала је да оне доприносе домаћинствима више од мушкараца јер поред бриге о породици и обиља кућних послова, раде и у пољу, а зими од вуне и кудеље израђују ручне радове.
Одлазила им је у дуже посете. Подучавала их је и била им подршка у васпитавању и нези деце, истицала значај образовања… Упућивала их је и у тајне ручне израде текстила, подстицала на излагање ручних радова што је, сматрала је, био један од начина да сеоске жене покажу друштву да и њихов рад треба да буде цењен.
Све то подстакло је Савку да започне борбу да образовање буде доступно и женској деци. Један од начина било је подизање српских виших девојачких школа и оснивање женских задруга. У својој родној вароши, Новом Саду, 1867. године основала је Прву женску задругу која је помагала сиромашним девојчицама да се ишколују за учитељице. На њен предлог отворене су и Више женске школе у Панчеву (1870) а потом и у Српској Атини (1874).
Због ових својих идеала Савка Суботић сматрана је једном од првих феминисткиња међу Српкињама у Аустроугарској, на простору који данас чини Војводину. Упоредо је важила за великог заговорника националне слободе и афирмације српског идентитета у тој монархији.
Европска штампа, почетком 20. века, писала је о Савки Суботић као изузетној жени. Одликовали су је српски и руски двор, а 1910. и 1911. године била је једина жена позвана да говори у Научном клубу у Бечу и Будимпешти.
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОВО СЕ УЧИ У ОСНОВНОЈ ШКОЛИ! Питање у "Слагалици" разбеснело гледаоце: "Да ли је могуће?" (ФОТО)
ЈЕДНА грешка у епизоди популарног квиза "Слагалица" изазвала је велику пажњу на друштвеним мрежама.
16. 01. 2025. у 09:26
Коментари (0)