ВЕК ОД СМРТИ ПОЕТЕ: Први пут Град Кикинда обележава "Дане Душана Васиљева"
У САРАДЊИ са установама културе Град Кикинда је први пут организовао "Дане Душана Васиљева" како би обележио стогодишњицу његове смрти.

Фото: Град Кикинда
Тим поводом у Народном музеју приређена је изложба "Читање Васиљева", у Народној библиотеци "Јован Поповић" одржан је округли сто о теми "Душан Васиљев и његово доба 1914-1918", у Народном позоришту у уторак је одиграна представа "Облаци" која говори о животу овог прерано преминулог песника.
Свечана академија поводом века од смрти Васиљева биће одржана вечерас у позоришту, када ће бити уручена и књижевна награда "Душан Васиљев", коју је за 2023. добио др Милан Мицић за књигу прича "Чудо у Банату".
Признања младим писцима
ОБЕЛЕЖАВАЈУЋИ стогодишњицу смрти Душана Васиљева, Гимназија у Кикинди, која носи име песника, расписала је литерарни конкурс за гимназијалце из целе Србије за најбоље прозне и поетске радове. Тема је била стих "Дајте мени још само шаку зрака и мало беле јутарње росе" или неки други из поезије Васиљева. Међу 59 пристиглих радова, прву награду освојила је Тиса Фелбаб, кикиндска гимназијалка, другу Петра Павловић из београдске Филолошке, а трећу Филип Влашковић из Ужичке гимназије.

Фото: Народни музеј Кикинда
Душан Васиљев је значајни експресионистички песник, који је живео у епохи Великог рата, у време нестанка Аустроугарске и стварања Краљевине СХС, цртања нове банатске границе и појаве комунизма у Банату. О утицају тог времена на живот и дело младог песника, на округлом столу, говорили су историчари из Кикинде, Новог Сада и Темишвара.
- Рат је много утицао на Душана Васиљева, будући да је са непуних 17 година отишао на фронт, доживео трауматична искуства и оболео од туберкулозе. Страдање и уништење пресудно су утицали и на њега као личност и на његово апокалиптично виђење света, што се огледало и у његовим делима - оценио је Срђан Сивчев, историчар из Кикинде.

Фото: Р. Шегрт
Васиљев је рођен у Великој Кикинди 1900. године, школовао се у родном граду и Темишвару где се породица била преселила и где је истовремено са похађањем наставе радио и као писар. Факултет је уписао у Београду, али је морао да прекине студије, па је завршио педагошки курс. Након тога радио је у Ченеју као учитељ, а у том градићу се и оженио. Био је мобилисан у војску, али је због болести отпуштен. Умро је врло млад, 1924. године, а сахрањен је на Мелином гробљу, где му је отац Коста подигао надгробни споменик.

ЗЕЛЕНСКИ БЕСАН: Ево шта је рекао о руској делегацији у Истанбулу
УКРАЈИНСКИ председник Володимир Зеленски стигао је данас у турску престоницу, Анкару, на састанак са турским председником Реџепом Тајипом Ердоганом, док се у Истанбулу очекује да руски и украјински званичници одвојено почну мировне преговоре.
15. 05. 2025. у 11:55

АМЕРИЧКИ МЕДИЈИ ОТКРИВАЈУ: Русију ће на преговорима у Истанбулу представљати ова два званичника
ВИСОКИ бивши званичник Кремља, који је желео да остане анониман због осетљивости теме, рекао је да ће Русију на предстојећим преговорима у Истанбулу представљати министар спољних послова Сергеј Лавров и саветник председника за спољну политику, Јуриј Ушаков, објавио је лист Вашингтон пост.
14. 05. 2025. у 09:19

"ЈА НЕ МОГУ ДА НАСТАВИМ БЕЗ ТЕБЕ" Потресна објава Наташе Нинковић: "Ово је најусамљенији дан мог живота" (ФОТО)
НЕМА дана кад не мисли на своју мајку...
14. 05. 2025. у 11:32
Коментари (0)