ПЕСМЕ Булата Окуџаве (1924-1997), шездесетих година су се шириле брзином муње Совјетским Савезом, без обзира на то што још нису биле снимљене на грамофонским плочама, нити извођене на радију или телевизији. Слушане са са магнетофонских трака у становима радника, инжењера, физичара и службеника, певали су их уз гитару на градилиштима и у возовима.
ПРИЧА о историјској личности, чувеном бармену Франку Мајеру (аустријском Јеврејину који је водио славни бар хотела "Риц"), нашла се међу корицама књиге Филипа Колена "Бармен из `Рица".
ДЕО колекције Октобарског салона, од прошлог октобра, када је био представљен на свечаном отварању јубиларне 60. манифестације, јесте и рад "Корен који си ишчупао није рупа у мојој земљи, то је тунел" Даниеле Ортиз, који ће, у договору са овом перуанском уметницом, од петка, 11. јула у подне, у Галерији "Подрум" Културног центра Београда, поново бити пред публиком.
У ТРАГАЊУ за слободом морамо бити нежни и волимо једни друге, тврди сликарка Весна Кнежевић, редовни професор београдског Факултета ликовних уметности, чија изложба La tortura је пред публиком у Галерији у Сахат-капији Београдске тврђаве.
УМЕТНИК није из овог света, он је невидиљив, нема нацију, пол и не пита да ли твоје тело може да издржи оно што те натера да радиш. Уметник је сила која те тера да реализујеш дело. Као што смо и ми књиге које прочитамо, музика коју слушамо, позоришне представе или изложбе које видимо, а не наш намештај или наша кола. То је стварна стварност, уметност се можда и појавила пре нас и створила нас.
НА завршеном осмом издању Обоа Феста, фестивала посвећеног уметности обое, награду "Љубиша Петрушевски" добиле су младе обоисткиње Меланија Ракић и Озана Кнезовић.
Коментари (0)