ТРАГАЊЕ ЗА СМИСЛОМ ЧОВЕКОВОГ БИЋА: Изложба у Салону Музеја града Београда подсећа на значајни опус Зорана Павловића (1932-2006) (ФОТО)
СЛИКАР, историчар и теоретичар уметности, ликовни критичар и универзитетски професор, Зоран Павловић (1932-2006), иза себе је оставио богату и разноврсну баштину, из које је један део представљен у Салону Музеја града Београда.
Његов опус, настајао од средине педесетих година 20. века, обухвата хиљаде слика и цртежа, као и радове примењених уметности - зидне слике, витраже, таписерије, а изложба "Зоран Павловић. Пробуђено стање слике" тежиште ставља на његова три значајна сегмента. А то су - апстракно сликарство енформела шездесетих година, "нова фигурација", са делима насталим између седамдесетих и деведесетих година и радови с краја деведесетих година и почетка 21. века. Један део изложених радова припада колекцији Музеја града Београда, док су остали власништво породице Павловић.
- У сликарском опусу Зорана Павловића уочава се неколико фаза које су проистекле из његове заокупљености одређеним духовним садржајима и етичким питањима или реакцијама на поједине друштвено-историјске догађаје и животне ситуације - истиче се у најави ове поставке. - На самом почетку сликарске каријере окренут апстракцији, најпре геометријској, а потом ка енформелу, Павловић се својим делима и критичко-теоријским текстовима профилисао као један од најзначајнијих представника и супериорних тумача ове антиуметничке тенденције у Београду и Југославији.
Kao један од првих експонената енформела, излагао је 1962. на чувеној изложби Лазара Трифуновића - "Београдски енформел".
ж- Делујући у земљи ограничених уметничких и људских слобода, где су индивидуализам и антиестетичност апстрактног визуелног исказа поимани као облик политичке субверзије, Павловић се определио за поетику егзистенцијалне резигнације, која је у стваралаштву афирмисала неконвенционалне ликовне поступке и тежила "отвореном" значењу уметничког дела. Фокусирана на судбину индивидуе, личне слободе и доживљаје света, филозофија егзистенцијализма одиграла је пресудну улогу у Павловићевом опредељењу за поетику енформела - наводи се у тексту каталога.
У периоду "нове фигурације", честа тема овог аутора постају распећа, као асоцијација на људско мучеништво, о чему у пратећем тексту изложбе, на којој ће 17. маја бити промовисана и монографија посвећена Павловиоћу, пише:
- Оно је временом постало лајтмотив сликарства Зорана Павловића али, по његовим речима, "не као залог васкрсења, искупљења и вечног живота, већ симбол патњи и раздирања човековог онтолошког бића пред равнодушношћу универзума на његово трагање за смислом".
Преци и потомци
ОТАЦ Зорана Павловића био је наш чувени филолог и лингвиста, дописни члан САНУ, Миливој Павловић (1891-1974). А оба његова потомка, синови Миливој - Мишко и Богдан, остварили су се као ликовни уметници. Мишко Павловић је професор сликарства на ФЛУ, а Богдан деценијама каријеру гради у Паризу.
Рођен у Скопљу 1932, Павловић је паралелно студирао и дипломирао на београдском Филозофском факултету и Академији ликовних уметности у Београду, где је и магистрирао. Био је редовни професор историје уметности на ФЛУ до 1987. године, када је изабран за професора сликарства. На истом факултету је два пута биран за декана, а био је и проректор Универзитета уметности. Бавио се и ликовном критиком и есејистиком, објавио књигу теоријских текстова "Свет боје". Ликовну уметност популарисао је и као водитељ ТВ серије "Речник сликарства" за Образовни програм ТВ Београда.
Преминуо је 2006. у породичној кући у Београду.
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)