У ТЕМЕЉИМА СРПСКОГ ИДЕНТИТЕТА : Народни музеј синоћ свечано обележио 180 година постојања

М.А.К.

11. 05. 2024. у 00:24

НАРОДНИ музеј представља једну од темељних установа модерне Србије. Ако погледамо наш национални календар видећемо да је 10. мај, на један начин, дан голготе. На тај дан пре 430 година спаљено тело Светога Саве на Врачару. Али, и дан васкрса, јер је на овај дан 1844. васкрсла српска жеља за уздизањем и чувањем властите културе, оснивањем нашег националног музеја.

У ТЕМЕЉИМА СРПСКОГ ИДЕНТИТЕТА : Народни музеј синоћ свечано обележио 180 година постојања

Фото И. Маринковић

На прослави 180 година Народног музеја Србије, ово је синоћ истакао министар Никола Селаковић, додајући да је те 1844. године, у време владавине кнеза Александра Карађорђевића донет Грађански законик и сачињен српски национални програм "Начертаније", у време владе Илије Гарашанина, а указом министра просвете Јована Стерије Поповића основан Музеј сербски.

- "Начертаније" је заиста било доказ деловања и развоја српске политичке елите и српског народа. Све до краја Другог светског рата Грађански законик био је у активној примени. А оно што је не само преживело него и расло и развијало се, пролазило кроз Сциле и харибде, то је наш Народни музеј. То је доказ колико су битне институције које су задужене да чувају и негују културу. Тај посао је незамислив без Народног музеја.

Према Селаковићевим речима, после вишегодишње реконстрикције, Народни музеј је поново отворио врата и бележи велику посећеност:

- Али, то не значи да смо посао завршили, пред нама је још много тога што треба урадити. Зато као неко на је на челу министарства културе, ево недељу дана, размишљам да у овом мандату морамо да отворимо Галерију фресака, како за домаћу, тако и инострану публику и учинимо доступним, једну од најлепших галерија ликова, светаца, који су настали у периоду од 12. до 15. века. То је нешто чиме Београд може да се подичи као ни једна друга престоница у Европи. То јесте велики задатак, и позивам вас да мерите време од данас шта ћемо радити.

Сећање на "Мали Монмартр"

МИНИСТАР Селаковић је открио и да је Народни музеј обележио један период његовог одрастања, када је као основац, од своје седме до десете године, сваког викенда похађао уметничку школу "Мали Монмартр", у тешко време за нашу земљу, од 1991. до 1993, када већ није било грејања:

- Народни музеј био је најлепше место где су ме родитељи доводили суботом и недељом.

Директорка Народног музеја Бојана Борић Брешковић истакла је да о историјату, трајању ове куће, али и успешним археолошким ископавањима, изузетним публикацијама, конзерваторским подухватима и осталим дометима ове кључне институције и њене изузетности може да се приповеда сатима.

- Дан Народног музеја истовремено представља сам почетак систематске бриге о културном наслеђу у Србији - рекла је Борић Брешковић. - Народни музеј се годинама потврдио као истрајан, динамичан, креативан и успешан.

Директор Државног архива Србије др Мирослав Перишић подсетио је да су те године када је основан Народни музеј прокопаване и калдрмисане многе улице у Београду, саграђени кестени на Теразијама, а забрањивано да се увече хода без фењера, а грађани копајући темеље за куће проналазили су разне старине.

- Данас је свечани дан за српску културу, јер музеј је установа свих нас, без обзира који посао обављамо - казао је Перишић.

Како је рекао писац Владимир Пиштало, директор Народне библиотеке Србије, приметно је да су лице града улице, али оно не може да се разуме ако се не посети музеј, или библиотека.

- У њима је она култура због које се и земља брани - додао је Пиштало и истакао изузетно блиску сарадњу коју имају те две важне националне културне инситуције.

Поводом свог дана, Народни музеј уручио је захвалнице добротворима, али и појединцима и установана са којима сарађује, међу којима су Министарство културе, Министарство одбране, САНУ, Филозофски факултет (катедре за археологију и историју уметности), Државни архив Србије, НБС, Етнографски музеј, Историјски музеј Србије, Музеј Југославије, Галерија Матице српске, Музеј примењене уметности, ФЛУ, ФПУ, многе музејске и друге установе широм Србије, али и Дом културе у Грачаници. Од медијских кућа захвалнице су добили "Политика" и "Вечерње новости".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

АМЕРИЧКИ ПРОФЕСОР ОСТАВИО ТАКЕРА У ЧУДУ: Ево шта је Казник рекао о НАТО агресији на СРЈ (ВИДЕО)