ИГРАО СТАРЦЕ ОД РАНЕ МЛАДОСТИ: Сто година од рођења великог српског глумца Славка Симића (2024 - 2007)
БИТИ тих, то је све - гласило је начело глумца Славка Симића. Тако је и живео, доследан у одмерености и ненаметљивости, од славних дана (70-их и 80-их година прошлог века) па до самог краја, уживајући у својој "анонимности".
Рођен је на данашњи дан пре сто година, 21.јула 1924.године у Новом Бечеју. Магију глуме открио је још као седмогодишњак и то у кафани. Већ се са породицом преселило у Београд када га је отац одвео на вечеру у "Малу Женеву", преко пута Правног факултета, на чијој је "позорници" главна звезда био глумац Драги Јеличић, звани Пацов. Очаран оним што је видео, Славко се већ тада играо позоришта са другарима у подруму куће. Можда би га судбина одвела и на неки другачији пут, да као гимназијалац није морао да се склони у Панчево, не би ли избегао рад у окупацијској служби. Окриље налази у Позоришту Дунавске баније, у коме су тада играли неки глумци ансамбла Срспког народног позоришта. У то време добија и први задатак: да за један дан спреми улогу професора географије у Нушићевом "Путу око света". Како у једном тексту запажа Феликс Пашић, те (1943) године почиње његово прерушавање у старог човека и сличне улоге пратиће га од младости до позних дана!
- Изучавање стараца постаће нешто као његова пасија. Уосталом, живот у глуми је то до њега тражио. Имао је тек 32 године када је у Јонесковим "Столицама" (у старом Атељеу 212) играо Старца, а стари црквењак Тома у Маринковићевој "Глорији" постао је још као двадесетосмогодишњак - записао је Пашић.
Симићев таленат на сцени СНП запазио је 1953.тадашњи управник ЈДП Велибор Глигорић и одмах пожелео да да види у свом ансамблу. Улогом Пере писара у Нушићевој "Госпођи министарки" толико је одскочио смислом за реалистичку опсервацију , како је уочио Ели Финци, да је далеко надмашио тадашње звезде театра какви су били Миливоје Живановић, Виктор Старчић и Јозо Лауренчић. Славко је своје ликове "тражио" на београдском Булбулдеру, где је његов отац држао пекару,па је тако и Перу писара "правио" према лику комшије, Саве шустера. Током целе каријере волео је да игра понижене и увређене, "мале људе на које се живот просто истресао", улоге у којима је могао да се "исповеда".
- Без икаквог двоумљења, одмах бих потписао да целог живота играм Тасу - изјавио је у једном од ретких интервјуа,мислећи на јунака из веома популарне тв серије "Леваци" 1970.године, објашњавајући и каквим је промишљеним средствима градио своје ликове. - Ја добро познајем такве људе, јер сам и сам некада живео на периферији. Они су доброг срца, оптимисти, мада их живот меље и шиба... Иначе, реченице никада нисам говорио до краја. Остављао сам да гледаоци то учине. Да из моје игре схвате Тасине речи и његову личност.
За разлику од десет година млађег, екстровертнијег и славнијег брата Николе који је стварао непревазиђене комичарске бравуре, Славкови јунаци били су меланхолици: са изузетном мунициозношћу давао им је "Чеховљевску дирљивост и непосредност". На сцени Југословенског драмског одиграо је велики руски репертоар, али с подједнаком уверљивошћу и Шекспира, Молијера, Тенеси Вилијамса,Сартра, Плаута, Крлежу, Црњанског.На филму је дебитовао 1947. ("Живјеће овај народ"),а трајан печат дао је мањим или већим ролама у остварењима "Мајстори", "Павиљон број шест", "Димитрије Туцовић", "Више од игре", "Трен", "Портрет Илије Певца", "Колубарска битка", "Горе доле", "Отворена врата", "Три летња дана","Сироти мали хрчки". Оставио је за собом и дела посвећена глумцима (Добрици Милутиновићу и Зорици Шумадинац), објавио је своје разговоре са Ивом Андрићем, па и портрете шест управника ЈДП.
Колико је дубоко промишљао о нијансама професије, можда најбоље сведоче ове његове речи:
- За глумца, текст су ноте. Из текста може да осети личност коју треба да тумачи, његов темперамент, снагу израза у разним приликама. Паузе у говору и како да одмери глас према саговорнику, шта је у тексту главно,а шта маргинално. Да осети пишчеву мелодију реченица...
Улога од ситница
ЗА Симићеву улогу фамулуса Максе у "Лимунацији", Јован Христић је рекао да је то "права студија српског префриганта који се прави будала кад је то потребно, који је понизан кад треба, дрзак кад може, приглуп помало, зао и подмукао много". Тог Максу је, додаје Христић, "начинио од самих ситница које не примећујемо одмах,али које се одједном скупе у чврсту и јасну целину".
АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности
У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".
04. 11. 2024. у 16:15
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
РУС КОМЕ СЕ КЛАЊА ЦЕЛА СЕВЕРНА КОРЕЈА: Да није било њега Ким не би владао - дао руку за Великог вођу (ФОТО)
СКРОМНИ руски сељак из Сибира променио је историју Северне Кореје. Династија Ким Јакову Новиченку највише дугује што је данас на власти.
05. 11. 2024. у 09:14
Коментари (0)