СРПСКА УМЕТНОСТ ВАТРЕ: На Међунаром бијеналу керамике на Корзици дела шест наших одабраних аутора различитих генерација и поетика
САВРЕМЕНА керамичка сцена Србије приказаће своја достигнућа на управо отвореном Међународном бијеналу керамике - уметност ватре, у Бонифацију (BIBAF Biennale Internationale de Bonifacio des Arts du Feu).

Фото МПУ
Музеј примењене уметности из Београда један је од партнера на организацији и селекцији учесника за то Бијенале, које на сваке две године представља керамичку сцену неке друге земље. Специјални гости угледне манифестације на Корзици, пре наше земље, били су Француска, Италија, Јапан и Малта.
Нашу стваралачку репрезентацију чини шест одабраних аутора различитих генерација и поетика. Тако су се на актуелној изложби Corso Serbian, заједно са делима корзиканског уметника Занија, нашли и радови Јоване Чаворовић, Љубице Јоцић Кежевић, Јасмине Пејчић, Бојане Ристевски Млакер, Валентине Савић и Велимира Вукићевића.
- Изложба под називом Corso Serbian представља разноликост уметничких дискурса селектованих уметника, који кроз различите наративе успешно репрезентују савремену српску уметничку сцену керамике - истиче виша кустоскиња Музеја примењене уметности Јелена Поповић, која је кустос-сарадник изложбе.
Комесари Бијенала су корзикански керамичар Жан-Франсоа Бађиони (Зани), предузетник, издавач и колекционар са Малте Оливије Плике, док је партнер-координатор Биљана Јотић, директор МПУ. Цео пројекат се реализује уз подршку Културног центра Бонифацио.

Фото МПУ
Међу српским излагачима, двоје су угледни професори Факултета примењених уметности - (1950) и Љубица Јоцић Кнежевић (1973). Професор у пензији, Вукићевић излаже више од 40 година (имао је 18 самосталних изложби у Југославији, Јапану, Немачкој, Француској и Румунији), његови радови су више пута награђиван и део су многих музејских колекција широм света.

Фото МПУ
Ванредна професорка Јоцић Кнежевић специјализовала је керамичку скулптуру и керамичке технике у Јапану, а 2015. je уврштена у 100 најзначајнијих савремених ликовних уметника који су се изразили у керамици.
Од Јапана до "Блатобрана"
У РАДНИМ биографијама Бојане Ристевски Млакер (1985) и Јоване Чаворовић (1985) стоји и да су везане за грнчарско друштво, односно галерију "Блатобран" из Београда, а обе су се и стручно усавршавале у Јапану. Ристевски Млакер је учествовала на бројним изложбама и пројектима, како у Србији тако и свуда у свету, а води и студио "Јуха" у Љубљани. Док је Чаворовићева, уз то што је оснивач и сувласник "Блатобрана", међународну видљивост стекла учешћем на више групних и самосталних изложби широм света.
На ФПУ као доцент ради и Јасмина Пејчић, која је до сада имала 15 самосталних изложби, и учествовала на више од 200 колективних, у земљи и иностранству. Добитник је домаћих и иностраних признања за дела која се налазе у колекцијама у Србији, Јапану, Кини, Тајвану, Француској, Финској, Ирској и Словенији. Након што је дипломирала, магистрирала и докторирала на ФПУ, Валентина Савић (1970) је била стипендиста грчке владе за специјализацију на Факултету ликовних уметности у Атини, на одсеку вајарства. И овој награђиваној уметници радови се налазе у многим јавним и приватним колекцијама широм света.

ДРЖАВА ОДРЕДИЛА ОГРОМАН ПОРЕЗ ЗА КУЋУ ЖЕЉКА МИТРОВИЋА: Ево колико мора да плаћа
ДРЖАВА је одредила огроман порез за кућу Жељка Митровића.
01. 04. 2025. у 14:12

ПРОЦУРИО ПОВЕРЉИВИ ДОКУМЕНТ ИЗ ПЕНТАГОНА: Европа нек се брани сама у случају руског напада, друга држава је главна претња
СУПРОСТАВЉАЊЕ руској агресији, некада једна од кључних тачака Националне одбрамбене стратегије из 2022. године током администрације Џозефа Бајдена, три године касније више није међу најважнијим приоритетима Сједињених Америчких Држава.
01. 04. 2025. у 12:17

ЈЕДАН РАКИЈА, А ДРУГИ... Нећете веровати КАКО се зову пси новог амбасадора САД у Србији Марка Брновића
МАРК Брновић је увек поносно истицао своје порекло, уосталом ћерке му се зову - Милена и Софија.
31. 03. 2025. у 19:31
Коментари (0)