ШТА ЈЕ ЂИЛАС МИСЛИО О ДЕСАНКИ МАКСИМОВИЋ И КАКВЕ ВЕЗЕ ЈЕ ИМАО АЈНШТАЈН СА ОВДАШЊИМ КОМУНИСТИМА: Мемоари нашег најпознатијег дисидента
С пролећа 1932. године код Ђаковићеве, у "Мисли", упознао сам се и са песникињом Десанком Максимовић. Она је ту била с Јеленом Скерлић-Ћоровић, сестром Јована Скерлића и женом Владимира Ћоровића, професора универзитета и познатог историчара - оног истог Ћоровића због којег су, док је био ректор, избиле једне од најжешћих демонстрација на Београдском универзитету...
![ШТА ЈЕ ЂИЛАС МИСЛИО О ДЕСАНКИ МАКСИМОВИЋ И КАКВЕ ВЕЗЕ ЈЕ ИМАО АЈНШТАЈН СА ОВДАШЊИМ КОМУНИСТИМА: Мемоари нашег најпознатијег дисидента ШТА ЈЕ ЂИЛАС МИСЛИО О ДЕСАНКИ МАКСИМОВИЋ И КАКВЕ ВЕЗЕ ЈЕ ИМАО АЈНШТАЈН СА ОВДАШЊИМ КОМУНИСТИМА: Мемоари нашег најпознатијег дисидента](/data/images/2021-12-06/169115_1042288-20-05_fmob.jpg)
Милован Ђилас
Овако Милован Ђилас, некадашњи утицајни политичар, прво близак Титов сарадник, а затим најчувенији југословенски дисидент, описује сусрет са тада већ познатом младом поетесом.
Каже, Десанка, "иако нимало лепа, имала је нешто умиљато, чак мазно у погледу и у широком осмеху, упркос мало мушкарачких кретњи и мушког изражавања, који су били у суштој супротности са њеном девојачки чедном и сентименталном лириком..."
Ђилас у аутобиографској прози "Идеал и професија, успомене револуционара", описује како су га две даме позвале у шетњу Калемегданом, те како је Јелена Ћоровић једва примећивала да је присутан, док се Десанка Максимовић држала природно и срдачно, као да су добри познаници. Чак их је Јелена и сликала, у снегу, али су слике испале лоше и Ђилас их је касније изгубио.
Јелену Ћоровић више није срео, а Десанку је до рата срео још два-три пута, а преко писца Радована Зоговића постали су чак и пријатељи. После рата га је обилазила, нарочито након сукоба са Стаљином 1948.
![](/data/images/2023-02-11/318244_desanka-maksimovic-valjevo-0609-2017-01-foto-d.-medenica_f.jpg?1723475601)
Фото: Б. Пузовић
"Она је тај сукоб примила веома тешко, али не због тога што јој је муж био Рус, додуше емигрант, како сам ја претпостављао, него што је васпитана руском књижевношћу и опијена оном сентименталном и душевном страном руске душе, коју нема ниједан други народ и која је тако одговарала унутарњем свету ове иначе и тврдокорне и храбре жене. Мислила је да је Удба прогони и прислушкује, о чему је можда и била у праву, иако удбовци ни мени то нису признавали," пише Ђилас, и пита се да ли се славна песникиња можда нашла на мети безбедњака јер је посећивала Зоговића, који је био у сукобу са Централним комитетом КПЈ због противљења захлађењу односа са СССР-ом.
Истина, искрен је Ђилас, Десанка је прво њега питала има ли сметњи да обилази Радована Зоговића, с чим се он сложио, уједно дубоко убеђен да би исто поступила и да није "дао благослов".
Такође, када је Ђилас пао с власти, посећивала је и њега, излажући се опет непријатностима.
Шта на такве поступке нагони ову жену, пита се:
" Откуд јој толика храброст? Ако је Зоговића посећивала и из сентименталних разлога према њему и идејне везе с њим бар утолико што је и она волела Русе - са мном није било ниједног ни другог. Но ја сам у њој опазио чудно двојство: она воли Русе, доиста, па чак и у њиховим властодршцима налази неке црте оне руске душевне ширине, али она воли и слободу. Но ни једно ни друго није разлог што је сачувала, чак појачала, пријатељски однос према мени и Зоговићу. Има у томе и нечег другог: наћи се људима у невољи, ако ничим - добром речју. И то Десанка Максимовић чини према мени, у време када су ме не само напустили сви до једног - када ми се не само не јављају ни на улици неки стари партијски пријатељи, него ни они интелектуалци који су комунисти само ради удобнијег начина живота (Ристићи, Рибникари, Вуче и сл.), а којима сам чинио, док сам био на власти, безброј ситних услуга: држао сам да сам на то обавезан као човек, јер су ме сматрали својим пријатељем, иако као властодржац на то ничим нисам био принуђен. Тако је ова топла лиричарка и нежна жена, која ништа мање и можда још искреније доживљава и праведни гнев - макар и на тренут сва се укочи, усне јој се повију а очи тамне и без сјаја брзо затрепере - тако је она била најхрабрија и најчовечнија од свих према мени, иако без икаквог материјалног или политичког интереса. Требало би да се зна: била је у то време и једна жена, ретки грађанин који није изгубио грађанску храброст и људско достојанство."
![](/data/images/2024-08-12/517219_djilasova-knjiga_ln.jpg?1723475771)
В.Ц.С.
Мемоаре "Идеал и професија" Милован Ђилас писао је током 1955. и 1956. године, пошто је годину пре тога напустио све партијске и државне функције, а пре но што ће бити ухапшен, у новембру 1956. Десанка Максимовић ће му у то време препоручити као поузданог адвоката Вељка Ковачевића, са којим се Ђилас знао из предратних, затворских дана, и овај ће га заиста и заступати у поратним судским процесима.
ЗАТВОРСКО ПОЗНАНСТВО
Пишући о затворским данима у време Шестојануарске диктатуре, Ђилас прича и о Сими Марковићу, члану Централног комитета, који је у КПЈ бојкотован као "десна фракција", а који ће 1939. страдати у СССР-у, у Стаљиновим чисткама. Марковића је срео у затвору на Ади Циганлији, а нарочито су занимљиви описи држања полиције према овом професору математике, ког нису смели да дирају јер се Ајнђштајн лично залагао за њега. Ајнштајн је веровао у демократију и социјализам, критиковао капитализам и био антифашиста. Често се залагао за ослобађање политичких затвореника. Са Симом Марковићем се и дописивао.
Књига почиње Ђиласовим одласком на студије, у Београд, из родитељске куће у Бијелом Пољу, у лето 1929, а завршава се окупацијом Југославије 1941. Уз предговор и поговор његовог сина Алексе, књигу је недавно објавила "Вукотић медиа".
![СЕРГЕЈ ТРИФУНОВИЋ О ПРОДАЈИ СББ-А: Добра је фора да се на крају продаш фирми с којом си водио рат СЕРГЕЈ ТРИФУНОВИЋ О ПРОДАЈИ СББ-А: Добра је фора да се на крају продаш фирми с којом си водио рат](/data/images/2020-11-25/41908_sergejtrifunovic0420022020_kf.jpg?time=1739359130)
СЕРГЕЈ ТРИФУНОВИЋ О ПРОДАЈИ СББ-А: Добра је фора да се на крају продаш фирми с којом си водио рат
ГЛУМАЦ и бивши председник Покрета слободних грађана Сергеј Трифуновић коментарисао је продају бизниса Драгана Шолака у Србији.
12. 02. 2025. у 12:02
![ОТКРИВЕН УЗРОК СМРТИ СРПСКЕ ПЕВАЧИЦЕ: Преминула у колима Хитне помоћи ОТКРИВЕН УЗРОК СМРТИ СРПСКЕ ПЕВАЧИЦЕ: Преминула у колима Хитне помоћи](/data/images/2025-02-12/572152_jasna-bosnjakovic-nikad-nije-kasno_kf.jpg?time=1739372786)
ОТКРИВЕН УЗРОК СМРТИ СРПСКЕ ПЕВАЧИЦЕ: Преминула у колима Хитне помоћи
ЈАСНА Бошњаковић, певачица и некадашња учесница шоуа „Никад није касно“, преминула је изненада у 48. години, на путу ка болници.
12. 02. 2025. у 16:05
![3 МИЛИОНА СЛЕПАЦА У ХРВАТСКОЈ: Томпсон - то није будала! Наши хероји су давно починили масакр, а чији смо ми? 3 МИЛИОНА СЛЕПАЦА У ХРВАТСКОЈ: Томпсон - то није будала! Наши хероји су давно починили масакр, а чији смо ми?](/data/images/2025-02-11/571873_vedrana-rudan-zoran-milanovic-marko-perkovic-tompson-foto-yt-printscreen-profimedia-ata-images-2_kf.jpg?time=1739290351)
3 МИЛИОНА СЛЕПАЦА У ХРВАТСКОЈ: "Томпсон - то није будала! Наши 'хероји' су давно починили масакр, а чији смо ми?"
"ЧИЈИ смо ми? Питајте Загребачку банку, Привредну банку, питајте Хрватску народну банку... Питајте све оне који нам се свакодневно церекају са свих портала и реците, имате Хрватску."
11. 02. 2025. у 17:12
Коментари (0)