“ЕНЦИКЛОПЕДИЈА“ О ЉУБАВИ И СМРТИ : Мухарем Баздуљ о једном од најважнијих наслова Данила Киша (ВИДЕО)
КЊИГА “Енциклопедије мртвих”, објављена пре четрдесет година, преведена је на више језика и представља једно од најважнијих дела Данила Киша (Суботица 1935 -Париз,1989) као и историје српске књижевности. - истиче Мухарем Баздуљ.
Мухарем Баздуљ/Фото КЦНС
„Енциклопедију“ чини девет прича : Симон Чудотворац, Посмртне почасти, Енциклопедија мртвих, Легенда о спавачима, Огледало непознатог, Прича о мајстору и ученику, Славно је за отаџбину мрети, Књига краљева и будала и Црвене маске с ликом Лењина. Заједничка тема свих приповедака је смрт, коју Киш приказује у различитим историјским, културним и идеолошким димензијама.
„То је књига о љубави и смрти, и усудио бих се да кажем да се пажљивијим читањем може открити да су ерос и танатос, као теме, које се провлаче кроз све моје књиге, овде дошли до неког пунијег израза. Мислим да је то основна ствар коју бих могао рећи о значењу Енциклопедије“- -рекао је својевремено Киш о овом свом делу.
Предавање Мухарема Баздуља „Енциклопедија мртвих“ може се погледати на Јутјуб каналу Културног центра Новог Сада.
Препоручујемо
ГРОТЕСКНА И ХРАБРА БАЈКА: Промоција књиге "Зачарана крв једнорога" Тање Миленковић
31. 01. 2026. у 18:15
БОГАТ СЦЕНСКИ ЖИВОТ: Изложба поводом 80 година зајечарског позоришта
31. 01. 2026. у 18:10
ПОКОЉ РУСА КОД ПОКРОВСКА, ОБЈАВЉЕНИ СНИМЦИ: Кренули у напад под окриљем магле, погинуло око 90 војника (ВИДЕО)
УКРАЈИНСКЕ снаге одбиле су велике руске нападе у једном дану у правцу Покровска, у Доњецкој области, усмртивши око 90 руских војника, јавља Кијев пост.
01. 02. 2026. у 16:56
"АНУШКА ЈЕ ВЕЋ ПРОЛИЛА УЉЕ..." Медведев: Зеленски је осуђен на пропаст
ШЕФ кијевског режима Владимир Зеленски је осуђен на пропаст, изјавио је заменик председника Савета безбедности Руске Федерације Дмитриј Медведев медијима.
01. 02. 2026. у 14:56
"УБИЋУ СЕ, ХОРОР!" Марија открила дуго чувану тајну: "Рођена сам без..."
"ЈА ћу да се убијем, значи хорор!"
01. 02. 2026. у 09:13
Коментари (0)