ЈЕВГЕНИЈА КУЗЊЕЦОВА ГОШЋА У БЕОГРАДУ И ВРШЦУ: Други ЕУПЛ фестивал одржаће се 19. и 20. септембра
ДРУГИ ЕУПЛ фестивал одржаће се 19. и 20. септембра у Европској кући у Београду (Змај Јовина 8) и у Градској библиотеци у Вршцу (Трг победе 2, Вршац), у организацији издавачких кућа "Трећи трг" и "Сребрно дрво". Гошћа фестивала биће украјинска књижевница Јевгенија Кузњецова.
Трећи трг
Фестивал је посвећен добитницима ЕУПЛ награде, коју додељује Комитет за Награду Европске Уније за књижевност, а реализоваће се у оквиру пројекта "Трећег Трга" Readers Exchange, који је подржао подржао програм "Креативна Европа".
Од 19 часова, 19. септембра, одржаће се промоција романа "Питајте Мијечку", у Европској кући у Београду. Разговор са Јевгенијом Кузњецовом, преводитељком Драганом Василијевић-Валент и првом читатељком романа Јаном Миливојевић водиће Дејан Матић.
У петак, 20. септембра, у Градској библиотеци Вршац разговор са Јевгенијом Кузњецовом, Драганом Василијевић-Валент и Дејаном Матићем модерираће Ивана Орта.
Фестивал су подржали "Креативна Европа" и Украјински институт књиге. Партнери фестивала су Европска кућа и Градска библиотека Вршац.
Јевгенија Кузњецова (1987) је украјинска књижевница, преводитељка и истраживачица, једна од најнаграђиванијих млађих ауторки на тамошњој књижевној сцени. Њена прва књига била је хумористички етнографски путопис о кулинарским навикама Украјинаца "Кувамо у жалости" (2020). Затим објављује роман "Питајте Мијечку" (2021), у коме кроз однос пет жена приказује динамику промене родних улога у распону од неколико последњих деценија. Роман је ушао у ужи избор за Бибисијеву награду Књига године у Украјини и освојио Награду ЕУ за књижевност (ЕУПЛ 2022), која се додељује новим књижевним талентима.
Препоручујемо
РЕМЕК-ДЕЛО КОЈЕ НЕ БЛЕДИ: Зашто је Зефирелијев „Исус из Назарета” и даље недостижан
05. 04. 2026. у 18:17
ИРАНСКИ КОМАНДОСИ ПРОНАШЛИ ПИЛОТА Ф-35: Заварали траг Американцима и ухапсили га
ИСЛАМСКА револуционарна гарда (ИРГЦ) лоцирала је и привела пилота обореног америчког ловца Ф-35 током операције потраге, јавља иранска агенција Нур њуз.
03. 04. 2026. у 16:39
ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)
ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.
24. 03. 2026. у 20:17
ДОБИО ОДГОВОР: Шеф дипломатије БиХ бесан због Карлеуше
ПЕВАЧИЦУ Јелену Карлеушу узео је "на зуб" министар спољних послова Босне и Херцеговине, Елмедин Конаковић због медијског експонирања у држави.
04. 04. 2026. у 20:26
Коментари (0)