КРУНА КОЈА СПАЈА ВЕКОВЕ: У Историјском музеју Србије обележавају 120 година од крунисања краља Петра Првог Карађорђевића (ФОТО)

М. Краљ

18. 09. 2024. у 20:00

НА стогодишњицу подизања Првог српског устанка 21. септембра 1904. године, у београдскох Саборној цркви крунисан је Карађорђев унук краљ Петар Први Карађорђевић, један од највољенијих српских владара, познат у народу по својој скромности.

КРУНА КОЈА СПАЈА ВЕКОВЕ: У Историјском музеју Србије обележавају 120 година од крунисања краља Петра Првог Карађорђевића (ФОТО)

ИНСПИРАЦИЈА Краљ Петар у свечаној генералској униформи, Фото Архива

Обележавајући 120 година од овог догађаја, Историјски музеј Србије, од сутра, у централној сали свог изложбеног простора на Тргу Николе Пашића, поред владарских инсигније краља Петра I Карађорђевића представиће и реконструкцију његовог престола, коју су по оригиналној скици израдили Милан Андрић, конзерватор Музеја примењене уметности, и костимографкиња Јелена Стокућа. Овај експонат, као и скице пет предлога за круну и два за престо која је за потребе крунисања 1904. урадио професор, чувени археолог, архитекта и историчар уметности Михаило Валтровић, тако ће постати део изложбе "Чекајући сталну поставку".

Фото ИМС

Реконструисани престо краља Петра

Иначе, крунисање краља Петра Првог Карађорђевића било је једино у нововековној српској историји, истичу у ИМС:

- Наиме, претходни нововековни српски краљеви - краљ Милан Обреновић 1882, када је и обновљена српска краљевина, и краљ Александар Обреновић 1889. били су само миропомазани на свечаним церемонијама, док је син и наследник краља Петра, краљ Александар Карађорђевић положио свечану заклетву, будући да више није био само владар Срба, већ и других југословенских народа, различитих вероисповести.

Инсигније краља Петра I Карађорђевића - шар, жезло, копча за плашт, крунидбени плашт од венецијанског плиша и свиле оивичен хермелином и једина сачувана српска круна, заправо су највреднији предмети који се чувају у Историјском музеју Србије. Израда најважнијег симбола краљевске власти - круне, урађена је на захтев самог краља Петра Првог Карађорђевића.

Фото ИМС

 

Најстарији наш филм

ДОКУМЕНТАРНО-репортажни филм "Kрунисање краља Петра Првог Карађорђевића" који су током овог историјског догађаја снимили Британци Арнолд Мјур Вилсон и Френк Сторм Метершо сматра се најстаријим сачуваним филмским документом на Балкану, као и најстаријим сачуваним филмским документом о српском народу. На листи филмске грађе од изузетног значаја установљене одлуком владе Србије, налази се под редним бројем један. Ушао је и у историју светске кинематографије, јер је у њему међу првима примењена класична демонстрација техника саопштавања неке вести у филму.

Круна је изливена од бронзане ручке топа краљевог деде Карађорђа Петровића, и то у радионици браће Фализ у Паризу, по Валтровићевом нацрту. Позлаћена је и декорисана синтетичким драгим камењем, и има не само велику историјску важност већ и симболички значај.

Материјал од кога је направљен тако династију Карађорђевић повезује са два важна догађаја и личности у српској историји: вождом Карађорђем, као родоначелником, али и са покретањем Првог српског устанка 1804, којим је започело коначно ослобођење од вишевековне османске власти и стварање модерне државе. После церемоније кринисања. 9. октобра 1904. у манастиру Жича уприличено је у миропомазање.

Фото ИМС

На сам дан крунисања, у суботу, 21. септембра од 13 часова у оквиру програма "Субота у Историјском музеју", биће одржано тематско вођење "Круна у српској историји" кустоса Милорада Сретеновића.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (0)

УХАПШЕН САЛАС: Фудбалер завршио иза решетака