ПЕЧАТИ, ТРАЈАН ТРАГ У ИСТОРИЈИ: Изложба Архива Војводине у Будимпешти, још једно сведочанство о животу Срба у Аустроугарској

Јованка СИМИЋ

09. 10. 2024. у 12:22 >> 15:33

У ТЕКЕЛИЈАНУМУ, задужбини највећој изван Србије, а угнежденој у центру Будимпеште, коју је роду своме 1838. године даровао први српски доктор права Сава Текелија (Арад, 1761 - Пешта, 1842) да се у њој школују сиромашни и најбољи српски ђаци и студенти из свих крајева, прексиноћ је отворена изложба "Печати" из фондова Архива Војводине у Новом Саду.

ПЕЧАТИ, ТРАЈАН ТРАГ У ИСТОРИЈИ: Изложба Архива Војводине у Будимпешти, још једно сведочанство о животу Срба у Аустроугарској

Фото Архив Војводине

Седамдесет најрепрезентативнијих печата, разастртих на четрдесет паноа, сведочи о правном и културном систему у којем су живели и Срби 19. века на простору Бачке у некадашњој Хабзбуршкој, а од 1867. у Аустроугарској монархији.

Поставку, која ће трајати до 20. октобра, у прусуству високопреосвећеног митрополита будимског и темишварског Лукијана, свечано је отворио директор војвођанског Архива др Небојша Кузмановић.

- Печати и печатњаци су својеврсни докази времена и друштва у којем су настали, и важни су за изучавање различитих сегмената политичке и културне историје једног народа - казала је за "Новости" ауторка поставке Данијела Бранковић, архивски саветник, која је за ову изложбу пробрала печате, сведоке историје Срба, Немаца, Мађара, Буњеваца, Словака, Русина и других народа који су живели на територији Бачко-бодрошке жупаније у 19. веку.

Отварање изложбе привукло много посетилаца, Фото Епархија будимска

Otvaranje izložbe privuklo mnogo posetilaca, Foto Eparhija budimska

У негдашњој Бачкој, док је још била део "жуто-гарне монархије" како је песник Лаза Костић ословљавао Хабзбуршку и Аустроугарску монархију, смрт великодостојника није се оглашавала заставама на пола копља већ - црним воштаним печатом. Један такав потиче из 1847. године са обележјима тадашњег и данашњег Новог Сада: три куле, валовити Дунав и голуб са маслиновом гранчицом. Печат је утиснут и изрезан поводом смрти Надора (палатина), великодостојника са мађарског двора.

Симболи на печатима сведоче најчешће о систему вредности једног друштва у одређеном времену и односима који су у њему владали. Стога су вредан извор свим нараштајима историчара.

- Печати нам говоре да је аустријска власт, у правном смислу водила рачуна и о другим народима. Имамо печате исписане на латинском, касније на немачком и мађарском, а после тога и на српском језику. Печати Дероња и Товаришева исписани су ћирилицом јер су Срби те, 1850. године, били већински живаљ у тим местима - открива нам ауторка.

СВЕЧАНО Др Небојша Кузмановић, митрополит Лукијан и Данијела Бранковић (прва здесна), Фото Епархија будимска

SVEČANO Dr Nebojša Kuzmanović, mitropolit Lukijan i Danijela Branković (prva zdesna), Foto Eparhija budimska

Отварању поставке "Печати" присуствовали су први саветник Амбасаде Србије у Мађарској Ивана Кунц, потпредседник Самоуправе Срба у Мађарској Милан Ђурић, директор Српског института Пера Ластић, управник и кустос Српског црквеног музеја у Сентандреји Коста Вуковић, проф. др Марко Штефан Петерс са Андраши Универзитета и проф. др Александар Урком са ЕЛТЕ Универзитета.

Округли или елипсасти

СФРАГИСТИКА прави јасну разлику између печата и негатива печатњака којим је печат отиснут. Печатњак је од чврстог материјала, најчешће метала, камена или драгог камења.

Печат је најчешће округлог или елипсастог облика са неким симболом у средини. Примена печата као административног средства постојала је у најстаријим цивилизацијама. Служио је као средство за оверу неког јавног списа.

Помоћ експерата Сентандреји

УОЧИ изложбе у Сентандреји, двадесетак километара северозападно од Будимпеште, потписан је протокол о сарадњи Архива Епархије будимске и Архива Војводине. Експерти-архивари из Новог Сада преточиће све своје богато искуство у сређивање архивске грађе над којом бди Епархија будимска.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.

17. 01. 2025. у 15:55

Коментари (0)

ОД ПОРЕЗА НА ПРИРЕЂИВАЊЕ ИГАРА НА СРЕЋУ У СРБИЈИ МОЖЕ ДА СЕ ИЗГРАДИ 30 БОЛНИЦА