АВАНТУРИСТА, БОЕМ И ПИСАЦ: На данашњи дан Ернесту Хемингвеју додељена Нобелова награда

ЈЕДАН од најбољих америчких писаца 20. века, Ернест Хемингвеј пре равно 70 година овенчан је највећом књижевном наградом на свету.

АВАНТУРИСТА, БОЕМ И ПИСАЦ: На данашњи дан Ернесту Хемингвеју додељена Нобелова награда

vikipedia

 Нобелову награду за књижевност добио је "за мајсторство у уметности приповедања", коју је приказао у роману "Старац и море". Ова књига, која је објављена 1952, једно је од Хемингвејевих најпознатијих дела, у којима је приказао људску издржљивост, борбу и патњу.

Писац мора да пише о ономе што познаје и што је проживео, говорио је Хемингвеј - зато је ратовао, извештавао, пио по баровима Париза, Шпаније и Флориде, ловио дивље животиње по Африци и пецао рибу на Куби. Читаоце је освојио сведеним приповедачким стилом и причама о јунацима такозване "изгубљене генерације" који су доживели највеће трауме у 20. веку, попут Првог светског и Шпанског грађанског рата, велике економске кризе, али и о њиховој усамљености и несналажењу у новом свету.

Написао је седам романа и више збирки кратких прича, а по његовим делима снимљено је десетак филмова.

Пронађен је мртав 2. јула 1961, пошто је случајно повукао окидач док је чистио пушку, утврдила је тада истрага. Међутим, много је оних који сматрају да је, нарушеног физичког и менталног здравља, извршио самоубиство.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

КРЕМЉ РЕАГОВАО НА УЛТИМАТУМ ЗЕЛЕНСКОГ: Ускоро хитан састанак Путина и Лукашенка

КРЕМЉ РЕАГОВАО НА УЛТИМАТУМ ЗЕЛЕНСКОГ: Ускоро хитан састанак Путина и Лукашенка

РУСКИ председник Владимир Путин и белоруски лидер Александар Лукашенко планирају да се састану у блиској будућности и очекује се да ће разговарати о ултиматуму који је председник Украјине Володимир Зеленски недавно упутио Минску, саопштио је Кремљ.

23. 06. 2026. у 08:02

Меси питао хрватског фудбалера: ДА ЛИ СИ НОРМАЛАН, он каже: Угасио сам га!

Меси питао хрватског фудбалера: "ДА ЛИ СИ НОРМАЛАН", он каже: "Угасио сам га!"

СА ДВА гола у победи Аргентине над Аустријом, капитен "Гаучоса" је оборио чак четири рекорда Мундијала, од којих је најбитнији онај да је постао најбољи стрелац свих времена на Светским првенствима. Кота "18" - тренутна.

23. 06. 2026. у 16:05

Коментари (0)

ОДЛИЧНО САМ: Мина Костић пуштена из Лазе Лазаревић - Каспер уз певачицу