ЗАШТИТНИ ЗНАК НОВОГ СРПСКОГ ПЕСНИШТВА: Десет година од одласка великог песника, есејисте и антологичара, академика Миодрага Павловића
РЕТКИ су књижевни прегаоци који су унутар српске културе свој стваралачки и интелектуални потенцијал тако аутентично, убедљиво и разноврсно испољили као што је то учинио Миодраг Павловић.
Ово, поводом десет година од смрти великог писца и академика истиче Ђорђе Деспић, који је докторирао на његовом делу и сачинио избор из његовог стваралаштва за антологијску едицију "Десет векова српске књижевности".
Рођен 1928. у Новом Саду Павловић је у Београду завршио основну, средњу школу и Медицински факултет. Кратко је радио као лекар, окренуо се потпуно књижевности и иза себе оставио моћан опус од 40 песничких књига, 20 књига есеја, неколико романа, књига приповедака, низа антологија. Годину дана био је директор Драме Народног позоришта, а 13. уредник у "Просвети" у време када је ова издавачка кућа била највећа у тадашњој Југославији.
На велики глас изашао је већ првим делом "87 песама" (1952), које је остало као изузетан датум у српској поезији. Уз "Кору" Васка Попе из 1953. постало је заштитни знак новог српског песништва и раскид са дотадашњим. Тим модерним правцем Павловић је наставио и у потоњим збиркама "Стуб сећања", "Млеко искони", "Велика Скитија", "Хододарје", "Видовница", "Дивно чудо", "Улазак у Кремону". На велики одјек, али и оспоравање наишла је и Павловићева "Антологија српског песништва од 13. до 20. века" у којој је први пут успостављен континуитет у нашој поезији јер су се у избору нашли најстарији дотада заобилажени песници. Својеврсном суђењу те књиге у препуној сали Дома синдиката присуствао је као бруцош писац Милисав Савић:
- Ако ме сећање не вара, у улози тужиоца и браниоца наступили су Зоран Глушчевић и Зоран Мишић. Суђење се у ствари претворило у одбрану антологије и (лепе) књижевности. Јер, књигу су, као "поповску" као конзервативну жестоко напали Марко Ристић и Оскар Давичо, велика књижевна имена, а уз то миљеници политичког естаблишмента. А књига је била "поповска" само утолико што је показала оно што је у свету модерна теоријска мисао већ била апсолвирала, да је сваки текст променљив, и да оно што је писано као документ, или у неке друге, некњижевне намене, може с временом постати и читати се као поезија.
Од Библије до Кине
У ПОЕЗИЈИ се Павловић показао као наследник Елиота, али и Јејтса и Паунда, као врхова европског песништва. Од књиге "Млеко искони" свака његова следећа збирка тежи свеобухватној слици света, јединственом погледу који сеже до митских и библијских времена, а распростире се целим простором Европе, па стиже чак и до Кине.
Из књига приповедака "Мост без обала", "Битни људи", путописа и романа ("Други долазак", "Афродитина увала", "Драма", "Игре безимених", "Кораци у подземљу") Павловић је објавио и низ есејистичких дела на чији значај указује Деспић:
- Могло би се чак рећи, без пуно двоумљења, да је у контексту трага који његов укупан опус оставља у српској књижевности есејистика барем подједнако вредна и важна колико и стихови које је исписао. Као резултат крајњег проучавања укупног Павловићевог стваралаштва, намеће се неизбрисив утисак импресионираности његовим капацитетом, интелектуалног и уметничког потенцијала.
Пријатељи
ИСТИЧУЋИ да је тешко пронаћи европски језик на ком нису превођени његова поезија и есеји, Виктор Лазић, директор "Адлигата" каже:
- Нарочито је постао популаран у Немачкој где га је преводио Петер Урбан, његов вишедеценијски пријатељ, славни немачки преводилац за словенске језике. Судбина ће ову двојицу великана повезати после смрти: захваљујући Павловићевој кћерки Кристини, Урбанов легат је такође стигао у Србију и сада се налази одмах до његовог пријатеља, да у београдској вечности заувек другују.
Дугогодишњи Павловићев пријатељ академик Љубомир Симовић напомиње да се оваквим поводима изјаве обично своде на општа места, а да Павловићева дела нису сводљива на две-три реченице пригодне изјаве.
- Почев од своје прве књиге "87 песама", која је заједно са Попином "Кором" означила велики и драматични преокрет у српској поезији, Миодраг Павловић је остварио велико и сложено песничко дело. Тражећи одговоре на питања које нам поставља наше доба, Павловић испитује и прати искуства свих имена, многих култура и језика. Притом, он испитује и нашу српску поезију. О резултатима тог његовог испитивања најбоље сведочи његова "Антологија српског песништва" која обухвата и на нов начин вреднује све оно што је код нас написано од најранијих времена до наших дана. Једном речју, и као песник и као истраживач поезије Павловић је оставио дело које је из далека видљиво - рекао је Симовић за "Новости".
Писац је деценије провео у Београду, где је остао упамћен и као велики господин, увек одмерен и елегантан, без великих речи и гестова. Последњих неколико година живео је у малом месту Тутлинг код Штутгарта у кругу породице, где је и сахрањен у дворишту цркве.
- Ја знам да му је жеља била да буде сахрањен у Београду, али му то није испуњено - каже Матија Бећковић за наш лист.
- У међувремену умрла му је супруга Марлена са којом је имао кћерке Кристину и Јасмину. Била би правда да се његово тело пренесе у Београд, да му се оствари жеља и да почива где су и његови родитељи и његове колеге.
Награде и признања
ЗА шест деценија изузетно плодног књижевног рада Павловић је добио много награда и признања, међу којима су: "Јован Дучић", "Десанка Максимовић", "Стефан Првовенчани", "Бранко Миљковић", "Жичка хрисовуља", "Змајева награда", "Орден Светог Саве". Овенчан је и "Европском наградом за поезију" немачког града Минстера, као и међународном "Петраркином наградом".
Иначе, Павловић је још за живота почео да припрема свој легат за удружење за културу и уметност "Адлигат" чији је био и један од оснивача. После његове смрти званично су га формирале супруга Марлена и кћерка Кристина Павловић и Удружењу поклониле његову целокупну библиотеку као и значајан део намештаја из стана у којем је живео и личних предмета. Међу њима су писаћа машина, кравата, рукописи, омиљена кошуља, велики број књига са посветама писаца и пријатеља. Део тога могао је да се види на изложби на минулом Сајму књига где је посебан део био посвећен његовом кумству са Владетом Јеротићем и пријатељствима са класицима српске књижевности, врсним уметницима и научницима.
МАКРОН СВЕ ИЗНЕНАДИО: Ево шта каже о преговорима са Путином
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон рекао је да не искључује могућност преговора са руским председником Владимиром Путином „када контекст дозвољава“.
17. 11. 2024. у 21:03
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
ДА ЧОВЕК НЕ ПОВЕРУЈЕ: Погребни бизнис - ево чиме се Легија бави у затвору
ТАЈ посао му је плаћен.
18. 11. 2024. у 15:42
Коментари (0)