НОВО ФОТОТИПСКО ИЗДАЊЕ "РУЈАНСКОГ ЧЕТВОРОЈЕВАНЂЕЉА": Од Шафарикове збирке, до модерних читалаца
Град Ужице, Народна библиотека у овом граду и Институт за српски језик САНУ објавили су ново, репрезентативно фототипско издање у колору „Рујанског четворојеванђеља“, прве књиге штампане током 1536 и1537. године на територији данашње Србије.

Н. Јанковић
Ново издање поред оригиналног текста садржи и стручну студију на српском и енглеском језику, у којој су сажета досадашња али и проширена сазнања о знаменитој и важној књизи. До данас, сачувана су четири примерка „Рујанског четворојеванђеља“. Међу постојећим примерцима, онај из Шафарикове збирке Народног музеја у Прагу, једини садржи цео текст. Управо је овај примерак добио своје ново, фототипско издање.
Књигу је приредио Мирослав А. Лазић који је и аутор стручне студије, уредници су Владан Тријић и Виктор Савић, а превод студије на енглески урадила је Миљана Протић. Књигу је штампала фирма „Графичар“ из Ужица.
- „Рујанско четворојеванђеље“ је и прва књига штампана на простору данашње Србије, иако је у време њенога настанка штампање ћириличких књига на старом српском књижевном језику имало историју дужу од четири деценије… Хронолошки посматрано, рујански штампарски подухват је четврти по реду у историји српског ћириличког штампарства након Цетиња, Горажда и Венеције, односно трећи на српском етничком и духовном простору. У исто време, рујански палеотип се сматра првим познатим штампаним издањем четворојеванђеља на српскословенском језику, а претходило му је „Четворојеванђеље из Трговишта“, штампано 1512. године бугарском редакцијом старословенског језика – издвајамо део текста Мирослава А. Лазића из уводне речи за ново издање - Из колофона сазнајемо да је „Четворојеванђеље“ одштампано заслугом монаха Теодосија, у манастиру Рујну при цркви Светог Ђорђа, 7045. по византијском рачунању времена од постанка света. Сматра се да је година наведена по цариградској ери и септембарском датирању, према којем је година започињала 1. септембра, а завршавала се 31. августа. Сходно томе, „Рујанско четворојеванђеље“ је штампано између септембра 1536. и августа 1537. године.
Као аутентични споменик раног српског штампарства, „Рујанско четворојеванђеље“ је, између осталог, сачувало сазнања о манастиру Рујну надомак Ужица, о монаху Теодосију, о његовом издавачком подвигу и културним приликама у том времену.
Подсетимо, пводом обележавања 450. годишњице штампања „Рујанскога четворојеванђеља“, 1987. године објављено је фототипско издање прашког примерка "Четворојеванђеља" у црно-белој техници.

НУКЛЕАРНЕ СИЛЕ БИЛЕ НА ИВИЦИ РАТА, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО ОБРТ: "Кључан је био позив једног човека"
У ДРАМИ која је привукла пажњу светске јавности, амерички председник Доналд Трамп јуче је на друштвеним мрежама објавио да су Индија и Пакистан, након четири дана жестоких сукоба дуж границе, пристали на „потпуни и тренутни прекид ватре“.
11. 05. 2025. у 10:48

ПАНИКА У УКРАЈИНИ: Да ли је ово знак да Путин спрема нови напад "орешником"?
РУСИЈА ће 12. и 13. маја привремено затворити ваздушни простор изнад војног полигона и комплекса за лансирање ракета Капустин Јар, преноси украјински одбрамбени портал Militarnyi 10. маја, наводећи могућност тестирања балистичке ракете средњег домета.
10. 05. 2025. у 12:06

ВАНРЕДНА СИТУАЦИЈА, НАПАДНУТ ТАКМИЧАР: "Дигнуто" 1.300 полицајаца, почели нереди - ехо рата на улицама Базела (ФОТО)
КАКО би обезбедиле сигурност током Евровизије, у светлу повећаног ризика од терористичких акција, швајцарске власти су ангажовале више од 1.300 полицајаца, уз додатне снаге из швајцарске војске, као и из суседних земаља - Немачке и Француске.
12. 05. 2025. у 15:25 >> 16:10
Коментари (0)