"СРБИ ОКО ГУСЛАРА" НА АУКЦИЈИ У ЗАГРЕБУ: Кућа "Артмарк Хрватска"понудиће вечерас колекционарима дело Анастаса Јовановића

М.Краљ

10. 12. 2024. у 07:15

НА ЗИМСКОЈ аукцији загребачке куће "Артмарк Хрватска" , у уторак, 10. децембра од 19 часова наћи ће се, као лот 59, слика Анастаса Јовановића (1817-1899) "Срби око гуслара", чија почетна цена је 2.500 евра.

СРБИ ОКО ГУСЛАРА НА АУКЦИЈИ У ЗАГРЕБУ: Кућа Артмарк Хрватскапонудиће вечерас колекционарима дело Анастаса Јовановића

Фото Артмарк Хрватска

Очекује се да би ово уље на лиму, за које се тврди да је настало између 1855. и 1860. године, димензија 60 пута 84 центиметра, могло да достигне цену између 3.000 и 5.000 евра.

Како пише на сајту аукцијске куће, зна се за постојање још три Јовановићеве слике са истим именом и мотивом - две у Београду, у Народном музеју (инвентарисана под бројем 582, димензија 53 пута 68 центиметара) и збирци Музеја Вука и Доситеја, и једна у Загребу, у приватној колецији (47,5 пута 63, 5 центиметара). Дело које ће се сутра појавити пред колекционарима потиче из "угледне приватне збирке из румунског дела Баната".

Фото Музеј Вука и Доситеја

Слика Анастас Јовановић са сталне поставке у Музеју Вука и Доситеја

Народни музеј Србије, како је то "Новостима" потврдио музејски саветник Петар Петровић, задужен за српско сликарство 18. и 19. века, чува две слике Анастаса Јовановића - "Срби око гуслара". Једна је на сталној поставци у Музеју Вука и Доситеја, док се друга чува у депоу.

- Слика из Музеја Вука и Доситеја, највероватније потиче из Јовановићеве заоставштине, и на њеном раму, у стилу барока, постоји и сат, док је друга, нешто мања, из збирке Јоце Вујића - објашљава Петровић. - Поред тога, у збирци цртежа и графике, у Народном музеју постоји и Јовановићева литографија са истим мотивом.

Реч је, наглашава саговорник, о композицији типичној за роматизам, која велича значај народне поезије и њених певача, наставља Петровић:

- Али, ово дело има везе и са Вуковом реформом језика, као и са владавином Обреновића, са којима је Јовановић био веома близак.

Гуслари су, како објашњава Миодраг Томић, кустос Музеја Вука и Доситеја, имали веома важну улогу у време турске владавине, а и потом:

- Они су подизали морал народу, били су нека врста гласноговорника. Опевали су битке и јунаке. Описивали су њихова херојска дела, али и како су изгледали, и до детаља шта су у ком тренутку рекли или урадили. Углавном су се окупљали у време светковина испред цркава. Неки су могли и да живе од тога, а интересантно је да су изводили и српски, али и турски репертоар. Неки су од тога и живели. Посебно су на цени били слепи гуслари, јер су их људи доживљавали као визионаре. Међу њима је било и жена. Имали су у Иригу, још од 17. века своју "Слепачку академију", где су учили свирање на гуслама.

Најумнији Срби

ВАЖНОСТ гуслара, како наводи виши кустос Томић, у делу Анастаса Јовановића, наглашена је тиме што га слушају сви значајни и умни Срби тога времена. Тако су се међу фигурама које окружују народног певача нашли Вук Караџић, кнез Михаило Обреновић, Тома Вучић Перишић, Његош, Ђуро Даничић, Бранко Радичевић, Јеврем Обреновић... А у тој групи је и аутопортрет самог Јовановића.

Посебну славу међу њима стекао је Филип Вишњић, који је, како истиче саговорник, гуслао пред Карађорђем, а Змај од Ноћаја му је поклонио запреге са белом кочијом, у којима се возио:

- Са Вуком Караџићем се сусрео у Шишатовцу, а током боравка у том манастиру Вук је забележио народну поезију и од Тешана Подруговића.

Гуслар на Јовановићевој слици, међутим, није Филип Вишњић, како је то навео 1901. године Андра Гавриловић у збирци "Знаменити Срби 19. века", коју је објавила Српска штампарија у Загребу, већ Лаза Зубан, Вуков пријатељ и сарадник, који је певао јуначке песме уз гусле. Али, и као "најгрлатији од писара" 1. децембра 1830. на свечаности код цркве Св. Марка у Београду, прочитао султанов хатишериф и берат, којим је Србији признато "политичко биће", а Милош Обреновић постао "наследствени књаз".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (0)

МВП Моззарт спорт: Нека ово постане традиција!