ЖИВОТ ДОСТЕЈЕВ КРОЗ 12 САЗВЕЖЂА: У Великој галерији Дома војске Србије изложба поводом значајних датума из живоат великог просветитеља
ДЕЛО Доситеја Обрадовића, његове поуке и поруке свом народу имали су за циљ да српски народ развија школе и створи савремену државу и бољи живот, заснован на знању, хуманости, солидарности и свакој напредној сарадњи и толеранцији, сматра
Мирјана Драгаш, управник Задужбине "Доситеј Обрадовић" и аутор идејног пројекта изложбе која ће од уторка, 10. децембра, у 19 часова, у Великој галерији Дома Војске Србије, подсетити на баштину великог просветитеља.
Неколико је непосредних повода за поставку "Сазвежђе Доситеј", организоване у сарадњи са Медија центром "Одбрана", а сви леже у датумима од значаја за његов живот и дело просветитеља, истиче Драгашева:
- Ове године навршава се 285 година од рођења Доситеја (Димитрија) Обрадовића, 240 година од објављивања књиге "Совјети здраваго разума" и 220 година од чувене песме "Востани Сербие". Ова песма је величанствена химна Првом српском устанку, којом је искрено и снажно подржао обнављање српске државе на темељима немањићке Србије, значајне државе међу великим царствима и на темељима православља.
Аутор концепта и изложбене поставке je Александар Станојловић, који у каталогу који прати изложбу, подсећа:
- Доситеј Обрадовић се веома често селио, мењајући градове, државе и културе - Европа је била његова кућа, а путовања на великим раздаљинама у прединдустријско доба из нашег угла делују заиста подвижнички. У својој животној и радној биографији оставио је печате у дванаест великих европских култура. Од свог завичаја у Банату, преко Хопова, Далмације, Грчке, Турске, Немачке, Енглеске, Русије, Беча и Италије, просторни и животни круг затворио је у својој земљи, у Београду, престоници државе у настајању, чему је и сам веома допринео.
У сваком граду, земљи и култури, домаћој или страној, Доситеј се приватно и пословно сусретао са различитим људима, истиче Станојловић:
- Они су га подучавали различитим знањима и вештинама и помагали му да пронађе себе и своју мисију у том времену. Када је стасао као књижевник и филозоф, утицао је на многе који су управо од њега примали идеје европског просветитељства 18. века. Дванаест култура, дванаест кругова, представљају дванаест сазвежђа у Доситејевој васиони, а свака од личности са којом се сусретао једна је од звезда наше националне културе.
Наиме, крајем 18. и почетком 19. века постављени су темељи наших институција просвете и културе - основане су прве гимназије и учитељске школе, Велика школа (претеча Београдског универзитета), а сазрела је и идеја за оснивање Матице српске. Доситејеви савременици и пријатељи, када се вратио у земљу, наводи Станојловић, први су модерни српски књижевници, романсијери, драматурзи, журналисти, позоришни уметници:
- Његово деловање директно је повезано са првим српским научним радовима, а његови најближи сарадници саставили су прве уџбенике историје, земљописа, науке рачуна, правописанија и граматике. Дванаест сазвежђа завршава се Доситејевом смрћу. Међутим, његов рад је жив и инспиративан и у посебном делу изложбе приказане су личности које су се бавиле проучавањем и објављивањем његовог дела након његове смрти. Једни су сакупили и објавили сабрана дeла и библиографије, други су приредили зборнике радова, трећи су одбранили дисертације... Сваки од приказаних књижевника, истраживача или уметника представља још једну звезду на бескрајном небу Доситејевог дела.
Ауторски тим
НА изложби посвећеној првом министру просвете обновљене Србије, биће представљени експонати посвећени његовом животу и делу који се чувају у Универзитетској библиотеци "Светозар Марковић", Народном музеју Србије, Матици српској, Галерији Матице српске из Новог Сада, на Београдском универзитету, али и она која су део савременог стваралаштва Задужбине.
Ауторски тим, уз Мирјану Драгаш, Душана Иванића и Александра Станојловића (Задужбина "Доситеј Обрадовић"), чине и Бранислава Јордановић, Драгана Михаиловић, Светлана Пуцаревић (УБ "Светозар Марковић"), Елиана Гавриловић (Народни музеј Србије), Јелена Веселинов (Матица српска), Данило Вуксановић, Снежана Мишић (Галерија Матице српске), Маја Маринковић (Универзитет у Београду).
Пoсебан сегмент изложбе чиниће уметнички портрети Доситеја настали током 19. и 20. века.
- Доситеј се својски залагао да се његово дело шири за поуку и етичко васпитање најширих друштвених слојева. У том духу је и ова изложба - намењена је најширем кругу људи, суграђанима, земљацима из других српских места и других јужнословенских земаља, посебно нашим људима из иностранства, да сви заједно примимо поуке и поруке Дoситеја Обрадовића и његових сарадника и пријатеља, који су живели у преломном историјском времену за културу Србије, српског народа и целе Европе - закључије Станојловић.
Професор Душан Иванић, као рецензент каталога и изложбе, истиче да је после Светог Саве, Доситеј, проповедник моралности, врлине, људскости и слободне мисли, уз то писац велике снаге, постао апостол новог доба српске културе и уз Вука, дeо њеног светог тројства.
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ШУТАНОВАЦ У БРАКУ СА ЋЕРКОМ МИРОСЛАВА ИЛИЋА: Веома успешна, родила му два сина
Драган Шутановац, председник Савета за стратешке политике и некадашњи министар одбране биће нови амбасадор Србије у Вашингтону.
16. 01. 2025. у 13:42
Коментари (0)