ОЛОВКА ЦРТА - ФИЛМСКЕ СЕКВЕНЦЕ: Изложба Вељка Вучковића, лауреата награде за цртеж "Владимир Величковић", у галерији "Хаос"
ТРАДИЦИОНАЛНО, галерија "Хаос" у децембру представља нове лауреате награде за цртеж Фондације "Владимир Величковић".
Тако су од данас на горњем нивоу овог београдског излагачког простора представљена дела победника конкурса намењеног младим ауторима - Вељка Вучковића, док су радови похваљених Иве Димитријевић и Ане Симић, пред публиком у доњем простору "Хаоса".
Изложбу је отворио академик Душан Оташевић, који је учествовао у раду жирија са историчаркама уметности Борком Божовић и Жаклином Ратковић, и уз чланове породице Владимира Величковића - Вука Видора и Марка Велка.
Употребом графитних оловки на папиру, једном класичном техником, Вучковић је створио серију цртежа на којима су одабране филмске секвенце. О његовим радовима Наташа Радојевић у тексту за каталог, између осталога, каже:
- Чињеница да се не зауставља на једнодимензионалној поруци води нас кроз разградњу постојећих до конструисања нових димензија. Његов рад се налази у плутајућем међупростору између изворног контекста и способности других тумчења, чиме долази до узајамног приближавања потенцијалних закључака. Тиме уметник постаје истраживач поступка у креирању цртежа, док посматрач упијајући њен садржај довршава тумачења.
Рођен 1994. у Горњем Милановцу, Вучковић је завршио основне, мастер и докторске студије на Факултету примењених уметности у Београду, где ради као доцент на предметима Цртање и Сликање. Самостално је излагао 17 пута и учествовао на 142 колективне изложбе у земљи и иностранству. Добитник је више награда.
Бесконачни ток времена
РАДОВИ на овој изложби представљају Вучковићево истраживање замршеног дијалога који задире у бесконачни ток времена. Његови радови служе као артефакти наше ере, који наизглед одражавају брзину токова до сада непознату људској историји, али отелотворују универзалне теме које опстају у времену - закључује у тексту о Вучковићевим цртежима Азу Нвагбогу.
Похваљена Ива Димитријевић, рођена је у Београду, 1999. године. Дипломирала је и завршила мастер студије на Одсеку сликарство Факултета ликовних уметности, а тренутно је студент докторских студија на матичном факултету у класи професорке Биљане Ђурђевић, са звањем истраживача - приправника. Учествовала је у пројектима и групним изложбама у земљи и иностранству и реализовала две самосталне изложбе.
Најмлађа међу излагачима је Ана Симић, рођена је 2001, такође у Београду. Она је на четвртој години основних студија сликарства на ФЛУ. Ова добитница награде за цртеж ФЛУ - "Стеван Кнежевић", до сада је имала четири самосталне и неколико групних изложби.
Изложба награђених уметника на конкурсу Фондације "Владимир Величковић", биће отворна у галерији "Хаос" до 11. јануара.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ТРАГЕДИЈА, ПОЧИВАЈ У МИРУ" Анђушића погодила вест - нашли га мртвог: "Никад не знате кроз шта људи пролазе"
"ТРАГЕДИЈА, почивај у миру..."
17. 12. 2024. у 18:26
Коментари (0)