ВИТРИНА СРПСКЕ УМЕТНОСТИ У ГРАДУ СВЕТЛОСТИ: Изузетно богат програм Културног центра Србије у Паризу у 2024. (ФОТО)

Изложба о српским средњовековним споменицима у опасности, Дечанима, Грачаници, Пећкој Патријаршији и Богородици Љевишкој, поставка о лепоти и значају пиротских ћилима, представљање спортско-уметничког идентитета српског народа за време Олимпијских игара или омаж славном редитељу Александру Саши Петровићу – само је део богатих активности које су током протекле године организоване у Културном центру Србије у Паризу.

ВИТРИНА СРПСКЕ УМЕТНОСТИ У ГРАДУ СВЕТЛОСТИ: Изузетно богат програм Културног центра Србије у Паризу у 2024. (ФОТО)

Фото: Горан Чворовић

- Имали смо двадесет и пет програма из различитих области које укључују изложбе, перформансе, музичке догађаје, филмску уметност и књижевне вечери – истиче за "Новости" директорка Културног центра Натали Бељански Поповић.

Део овог програма одржан је и у оквиру годину дана прославе пола века постојања Центра, од 26. маја 2023, до истог датума прошле године.

- Имајући у виду да је за нама олимпијска година, издвојила бих читав део активности у сарадњи с Олимпијским комитетом Србије. Цело лето смо имали поставке везане за ОИ и Параолимпијске игре – подсећа наша саговорница.

Током највећег планетарног спортског догађаја организоване су изложба "Спорт у уметности. Уметност спорта" с делима и предметима који представљају спорт и спортске активности у колекцијама српских музеја, поставка "Од Антверпена и Сеула са српским олимпијцима на летњим ОИ", изложба "Пут правих вредности" која је имала за циљ да упозна јавност са историјатом и континуитетом олимпијског покрета од Краљевине Србије до данас, као и мултимедијална поставка "Спорт и уметност" поводом ПОИ уз представљање креативног потенцијала особа са инвалидитетом. Организована је и промоција стрипа о Џесију Овенсу Градимира Смуђе.

Од великих пројеката, Бељански је издвојила и манифестацију "Бела ноћ" коју је организовао град Париз, с отвореним вратима културних институција из области савремене уметности, током ког су се на перформансу "Снага гравитације" представиле Сања Латиновић, Соња Радаковић и Јулија Кастелучи.

- Такође велики пројекат био је и "Перформисимо" који је организовао Валонски културни центар, од поднева до поноћи у оба културна центра, с педесетак и нешто учесника, од чега је било троје уметника из Србије, Анастасија Павић, Соња Радаковић и Милош Јањић – наглашава Натали Бељански.

Као посебно значајну поставку, директорка Културног центра издваја изложбу о угроженој српској и светској баштини на КиМ, а која је претходно била постављена у Унеску.

- Био нам је и Желимир Жилник у сарадњи с француским фестивалом докуентарног филма. Издвојила бих и велику изложбу уметничких објеката Еме Бреговић – каже директорка Центра.

Списак овогодишњих догађаја у нашој "културној амбасади" прекопута чувеног Бобура заиста је импресиван. Публика је тако могла да погледа изложбу "Један глас" с радовима 14 уметника који живе и стварају у Србији или на релацији Србија – Француска, међу којима су Андреа Драмићанин, Ирена Ковач, Јелена Јелача, Лола Петровић, Маја Ракочевић Цвијанов, Милорад Мића Стајчић, Никола Димитровић, Никола Марковић, Соња Гајић, Здравко Јоксимовић, Едита Кадирић, Јована Илић, Марина Марковић и Михаел Милуновић.

ГОДИНА  ПОЧИЊЕ "ТЕРОМ"

У Културном центру Србије у Паризу најављују пуно нових догађаја и за ову годину, а на које се заинтересовани ствараоци пријављују преко конкурса у Министарству културе. У Центру тренутно траје изложба о угруженим српској баштини. Средином јануара, отвара се изложба француске и српске скулптуре из колекције "Тера" на којој ће бити представљени радови у теракоти настали у току четири деценије постојања Интернационалног симпозијума у Кикинди.

У оквиру поставке, представиће се петнесторо аутора: Ан Рошет, Мрђан Бајић, Жозет Барбије, Ален ле Бургок, Чедомир Васић, Игор Антић, Олга Јанчић, Флоренс Тор, Бернхард Ридигер, Тања Остојић, Ан Мерцедес, Златко Гламочак, Татјана Столповић, Мирјана Благојев и Слободан Бијељац.

Били су организовани и премијерно вече српско-француског краткометражног филма "Црвено-плаво-бели талас, изложба радова с погледом на улогу сатире и метафоре у стваралаштву Јошкина Шиљана и Александра Станојевића Кемпе, поставка "Зовите ме нежност" Миљана Стевановића и Радета Мутаповића из галерије савремене уметности "Штаб" из Београда и књижевно вече и концерт “Нови гласови” којим је обележен Светски дан поезије.

Париска публика могла је да види и изложбу "Два лица" Милице Живадиновић инспирисану пиротским ћилимима, као и колекцију ових ћилима из Етнографског музеја у Београду. Организовани су и промоција романа "Еурипидова смрт" Александра Гаталице, изложба фотографија Милована Ћировског, као и промоција књиге Драгана Теодоровића Зека, званичног фотографа Кустуричиног "Но смокинг оркестра".

Приређенена је и изложба "Снага је трајност јаких осећања" у заједничкој организацији са галеријом "БелАрт" из Новог Сада с уметницама Аном Вртачник, Босиљком Зиројевић Лечић, Андреом Ивановић Јакшић, Емилијом Радојчић и Бранкицом Жиловић које у грађењу слике користе несликарске материјале.

Такође, представљене су и књиге „Ако нисам добра шта ћемо онда“ Иве Брдар и "Спајајући Исток и Запад", зборник најрепрезентативнијих радова некадашњег професора Факултета политичких наука Универзитета у Београду и амбасадора Србије и Црне Горе у Француској Предрага Симића. Бељански посебно издваја сарадњу, преко конкурса са Министарством културе Србије, са три галерије које представљају савремену уметничку сцену, "Икс витамин", "Штаб" и "БелАрт".

На сва ова догађања долазило је пуно наше, али и француске публике. Примарна активност Центра је, осим тога што нашим људима омогућује да буду у контакту са уметношћу и културом из Србије, да и домаћу француску публику упозна с оним што се ради у нашој земљи.

- Било је пројеката с претежно француском публиком, као што је традиционално учешће на међународном џез-фестивалу "Џезиколорс", на коме смо сваке године присутни. То је такође веома важна манифестација која се одржава код нас. Ове године представљао нас је квинтет Јелене Јововић – истиче директорка центра.   

Дијаспора, такође, има отворена врата. Своје програме традиционално организују понедељком.

- Важно је да наши људи који овде живе осећају Културни центар као своју кућу – закључује Натали Бељански.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НЕМАЧКИ БИЛД: Руси незаустављиво напредују - Ускоро крећу борбе у Дњепропетровској области, тамо никада нису били

НЕМАЧКИ БИЛД: Руси незаустављиво напредују - Ускоро крећу борбе у Дњепропетровској области, тамо никада нису били

РУСКИ војници настављају напредовање и сада се налазе свега 7 километара од Дњепропетровске области Украјине, где "до сада није било копнених борби". Ово се наводи у чланку немачког листа Билд, који је написао новинар Јулијан Репке.

04. 01. 2025. у 15:35

БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио

БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио

ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.

03. 01. 2025. у 20:35

НЕЋЕ ОНО ТЕБЕ ПРАВИТИ СРПКИЊОМ Потресна исповест - крвник јој убио мужа на Цетињу, па је позвао телефоном: Рекао је и спустио слушалицу

"НЕЋЕ ОНО ТЕБЕ ПРАВИТИ СРПКИЊОМ" Потресна исповест - крвник јој убио мужа на Цетињу, па је позвао телефоном: "Рекао је и спустио слушалицу"

ЦЕТИЊЕ се није опоравило од стравичног масакра од пре скоро три лета, а на самом почетку ове године отворене су нове страшне ране.

04. 01. 2025. у 14:52

Коментари (0)

ТАТА МОДРИЋ И НИКО ЈОШ ДУГО: Лука оборио још један невероватан рекорд Реал Мадрида и ушао у историју