УМЕТНИК КОЈИ ЈЕ ПОПРАВЉАО ДУШЕ: Сећање на Јурија Ракитина (1882 - 1952) који је оставио неизбрисив траг у позоришном животу Србије
РУСКО позориште младих "Јуриј Ракитин" ових дана први пут ће гостовати у Србији: поводом 165 година од рођења Чехова, на сцени Руског дома у Београду извешће 27. јануара његову једночинку "Брачна понуда".

фото Музеј позоришне уметности Војводине
Овај наступ повод је за присећање на име једног изузетног редитеља, педагога и глумца Јурија Љвовича Ракитина (1882. Харков - 1952. Нови Сад), који је својим тридесетогодишљим боравком у нашој земљи добрим делом обележио и обликовао српски театар и позоришни живот.
Већ после матуре почео је Ракитин да организује дилетантске представе и у њима игра, а у пролеће 1905. године у Петрограду завршио је трогодишњу Глумачку школу у класи великог глумца Владимира Н. Давидова. Дипломска представа био је Чеховљев "Вишњик", комад који ће касније представљати круну његове позоришне каријере у Србији.
По завршетку школе убрзо је почео да ради у Театар студију, где су се глумци са чувеним Мејерхољдом ангажовали на истраживању нових позоришних форми.
- Од 1907. до 1911. године Ракитин је, као епизодиста, играо у Московском художественом театру. После тога се (углавном у Петрограду и Александринском театру) посветио само режији - објашњава Мирослав Антић из Музеја позоришне уметности Србије.

фото Музеј позоришне уметности Србије
Октобарска револуција затекла га је у Петрограду, када је већ био афирмисан редитељ и асистент Мејерхољда. Тих година, као и многи други Руси, емигрирао је из отаџбине и 1920. стигао у Цариград. Планирао је да настави за Париз, али је на позив Милана Грола, управника Народног позоришта у Београду, већ следеће године дошао у наш национални театар и у њему остао следећих четврт века. Потом је кратко радио у шабачком позоришту, током једне сезоне режирао је и у Вршцу, а каријеру окончао у Српској Атини.
- Последња представа у Београду била је у априлу 1946. Крајем јуна већ режира у Новом Саду, где је, иначе, провео последњих пет сезона. Свакако, најзначајнији део опуса Ракитина везан је за Народно позориште у Београду - истиче Антић. - Углавном је постављао руске класике. У Србију је дошао са искуством Московског художественог театра, у коме су тих година Станиславски и Чахов биле најважније фигуре: први са новим системом глуме, други са својим комадима. Неспорно је да Чехов има посебно место у његовој каријери, уз друге велике руске писце. Иза себе оставио је више од сто режија у нашој земљи, а поред глуме, у Београду и Новом Саду, бавио се и педагошким радом.
Међу представама са потписом Ракитина, издвајају се "Иванов", "Царство мрака", "Богојављенска ноћ", "Ревизор", "Дивља патка", "Шума", "Тартиф", "Мирандолина", "Вуци и овце", "Васа Железнова"... Његов "Вишњик" сврстава се у антологијска остварења не само Српског народног позоришта, већ целокупног театарског живота свог времена. Критичари су ову представу оценили најбољом у опусу, а један од њих је за позоришна дела Ракитина рекао да "поправљају душе, искорењују страсти и отварају очи пред заблудама"...

фото Музеј позоришне уметности Србије
- Ракитин је поставио на позорницу и осам опера, али се као најзначајнија дела у његовом опусу помињу Чеховљеви, Гогољеви, Толстојеви, Шекспирови и Молијерови наслови - каже Антић. - Умро је 22. јула 1952. године у Новом Саду, сахрањен на руском делу Успенског гробља. На гробу су, симболично, требало да никну три вишње за које се касније испоставило да су заправо, нечијом грешком, посађене - шљиве. У годинама које следе гроб Ракитина био је потпуно запуштен, а дрвени крст иструлио. Тек поводом четири деценије од смрти (1992) гроб је опојан, а надгробни споменик подигнут 2003. када му је опело одржао епископ бачки Иринеј.
Споменик је, иначе, подигнут на иницијативу Позоришног музеја Војводине, у време одржавања међународног научно-стручног скупа "Јуриј Љвович Ракитин - живот, дело, сећања".
- Ракитин је 1940. одликован Орденом Светог Саве 4. степена, у години у којој је обележавао три и по деценије рада. Поводом тог јубилеја режирао је "Шуму" Островског у Народном позоришту у Београду... Оно што је посебно занимљиво је да су његову школу глуме у Београду похађали (од 1922. до 1927.) Мата Милошевић, Милан Ајваз, Дара Милошевић, Невенка Урбанова, Марица Поповић. Када је школа поново покренута при Народном позоришту 1934, у наредне две године кроз њу су прошли Капиталина Ерић и Димитрије Парлић. Предмет Ракитина звао се "психологија глуме са практичним вежбама"... Међу његовим ученицима помињу се и два великана српског глумишта, Раша Плаовић и Стеван Шалајић, који нису похађали наставу, али су школу "усвојили" играјући у његовим представама. Међу живим великанима, не смемо да заборавимо изузетну Миру Бањац - стицала је глумачка знања у Драмском студију при данашњем Српском народном позоришту.
Обележен век
ВЕК од рођења у Музеју позоришне уметности Србије обележен је 1982. изложбом "Јуриј Ракитин - редитељ и педагог Народног позоришта у Београду 1921 - 1946", у поставци кустоса др Олге Милановић.

ЏЕЈ ДИ ВЕНС УДАРИО НА ЗЕЛЕНСКОГ: То што он ради је апсурдно
У ИНТЕРВЈУУ за интернет портал УнХерд , амерички потпредседник Џеј Ди Венс назвао је нападе украјинског председника Володимира Зеленског на САД „непродуктивном реториком“ и „апсурдним“.
15. 04. 2025. у 10:27

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"СИНА СМО САХРАНИЛИ У НИКШИЋУ" Жељко Самарџић о највећој животној трагедији: "То је била туга за све нас"
ПЕВАЧ проговорио о болној теми.
15. 04. 2025. у 10:18
Коментари (0)