ПУБЛИКА ЈЕ ГЛАДНА ПОЗОРИШНЕ МАГИЈЕ: Грађани и глумци покренули акцију да се у Прокупљу оснује професионални театар
ИМА ли добре воље да Прокупље и Топлички округ добију професионални театар, питање је које је ових дана покренула група глумаца и грађана, а на које са оптимизмом очекују позитиван одговор.

фото Приватна архива
- Прокупље са околином има око 38.000 становника. Топлички округ је једини на југу Србије који нема своје професионално позориште. Расински има театар у Краљеву и Новом Пазару, Јабланички у Лесковцу, Нишки у Нишу, а Пчињски у Врању. Једино Прокупље, иако је добило статус Града 2018. године, нема свој професионални театар - каже глумац Предраг Котур, који је и иницијатор ове акције.
Занимљиво је да је у овом граду, од 1946. до 1956, постојало Окружно народно позориште (у оквиру Соколског дома), а онда је затворено без неког посебног образложења.
- У складу са нашим временом, назвали бисмо га Топлички народни театар и у првим годинама имао би само четворо запослених: директора, два глумца и два техничка лица. Користили бисмо сцену садашњег Дома културе, а остали сарадници били би ангажовани по уговору и пројекту - објашњава Котур. - Будући да смо већ седам деценија без позоришта, прво бисмо морали да "створимо" публику и годишње припремимо две вечерње и две дечје представе. У нашем граду већ три године постоји Фестивал комедије, а то је и био мотив да покренемо целу причу.

фото: Град Прокупље
Колико су Прокупчани жељни позоришта, истиче наш саговорник, уверили су се управо на примеру фестивала: за пет представа у сали са две стотине места, у року од 48 сати продало се хиљаду карата, а још много заинтересованих остало је без улазница.
- Додатни, можда и важнији разлог је што најмлађи суграђани у нашем округу немају привлегију да, као њихови вршњаци у другим градовима, одрастају уз дечје представе. Иначе,иницијативу сам покренуо са неформалном групом грађана, јер за то има и могућности и интересовања. Градске власти нас подржавају, уосталом, уз њихову сагласност смо покренули и акцију. Засад смо скупили три хиљаде и двеста потписа, а за неколико дана имаћемо и четири хиљаде.
Котур додаје да у овом граду има још петоро глумаца који су завршили или завршавају академије, а желели би да остану у завичају:
- Свесни смо да је театар скупа инвестиција. Направили смо и калкулацију да са само осамнаест и по милиона динара можемо да запослимо петоро људи, одржимо фестивал, реализујемо гостовања и копродукције са другим кућама. Ја то зовем "микро позориште", јер, колико знам, у лесковачком позоришту годишњи буџет је 127 милиона динара. Постоји и објашњење - зато што их је више, имају и стално запослене гардеробере, декоратере, власуљаре, а ми смо тек на почетку...

фото Приватна архива
Оно што је посебно важно, наглашава наш саговорник, јесте чињеница да у будућности то неће бити само прокупачко позориште, већ регионално:
- Циљ нам је да околна места (Куршумлија, Блаце и Житорађа), која немају развијен културни живот, добију могућност да гледају представе. У Куршумлији је однедавно обновљен биоскоп у коме могу да се играју представе, Житорађа има Народну библиотеку са салом, а Блаце - Дом културе. Могли бисмо да покријемо и њихове културне потребе и чим добијемо сагласност Града кренућемо у реализацију првих представа. У првој сезони бисмо, уз фестивал, урадили две вечерње и две дечје представе. Позвали бисмо редитеље са стране, ушли у копродукције са околним позориштима, па и ангажовали глумце из тих кућа.
На питање да ли у перспективи очекују и сопствену зграду, Котур истиче да уколико добију сцену у Дому културе, могли би да буду "мирни" у наредне две деценије.
- Уосталом, прве две године су године доказивања. Уколико бисмо показали добре резлтате, порасла би и потреба за радним местима, а онда и за простором. Пирот и Лазаревац још увек имају своје сцене у домовима културе. И ми бисмо у нашем имали довољно простора за свој театар. У прокупачком Дому културе тренутно ради аматерско позориште, КУД, књижевно друштво. Ту нема "сударања", позоришне представе изводиле би се једном до два пута недељно, тако да остаје места и за друге програме. Али, за почетак, са скупљеним потписима идемо на Скупштину града, подносимо захтев за регистрацију, а уколико се иницијатива изгласа, у идеалним околностима, могли бисмо да будемо спремни за почетак наредне сезоне - септембар 2025.године. Ипак, све зависи од Града и да ли у ребалансу буџета има места за нас.
"Корени", "Олуја", "Јужни ветар"
НАШ саговорник је студирао ФДУ у Приштини и дипломирао 2010. године. Играо је у филмовима и серијама - "Корени", "Олуја", "Јужни ветар". Гледала га је позоришна публика у Краљеву и Пироту, гостовао у Народном позоришту и Атељу 212 у Београду, био ангажован у Мостару, Загребу и Сарајеву. У Мостарском театру младих играо је у представи "Ода радости", у Загребу сарађивао са позоришном трупом "Бацачи сјенки"...

ЏЕЈ ДИ ВЕНС УДАРИО НА ЗЕЛЕНСКОГ: То што он ради је апсурдно
У ИНТЕРВЈУУ за интернет портал УнХерд , амерички потпредседник Џеј Ди Венс назвао је нападе украјинског председника Володимира Зеленског на САД „непродуктивном реториком“ и „апсурдним“.
15. 04. 2025. у 10:27

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"СИНА СМО САХРАНИЛИ У НИКШИЋУ" Жељко Самарџић о највећој животној трагедији: "То је била туга за све нас"
ПЕВАЧ проговорио о болној теми.
15. 04. 2025. у 10:18
Коментари (0)