"ЗМАЈА" САЊА СВАКО КО ПИШЕ ПОЕЗИЈУ: Интервју - Верољуб Вукашиновић, лауреат најстаријег признања Матице српске

Јованка СИМИЋ

17. 02. 2025. у 07:00

ПЛЕЈАДИ наших највећих савремених песника који су своје дело оверили најпрестижнијом и уједно нашом најстаријом поетском наградом коју је Матица српска у Новом Саду установила 1953. године, придружио се и Верољуб Вукашиновић, плодан и вишеструко награђивани писац.

ЗМАЈА САЊА СВАКО КО ПИШЕ ПОЕЗИЈУ: Интервју - Верољуб Вукашиновић, лауреат најстаријег признања Матице српске

Фото Томислав Димитријевић Томако

Одлуком Матичиног жирија (Селимир Радуловић, Иван Негришорац,Ђорђе Нешић, Желидраг Никчевић и Саша Радојчић), ово признање "на равне части" деле Верољуб Вукашиновић за књигу песама "Жалац" у издању Српске књижевне задруге и Томислав Маринковић, аутор збирке стихова "Шта о нама мисле анђели" у едицији "Архипелага".

Врхунац свечане академије у недељу, 16. фебруара у Новом Саду (19.00) којом ће ове године Матица обележити 199 година трајања, представљаће управо уручење признања које носи име Јована Јовановића Змаја (Нови Сад, 1833 - Сремска Каменица 1904), песника, драмског писца, преводиоца, уредника и лекара.

- Један је од највећих песника српског језика. Награда са његовим именом сан је сваког ко пише поезију. Бити у низу са претходним лауреатима, најзначајнијим именима савремене српске поезије, за мене је велика привилегија али и обавеза пред собом и другима.

Посебно се радујем што је ову награду, заједно са мном, овом приликом добио и изванредни песник Томислав Маринковић - наглашава Вукашиновић у интервјуу "Новостима".

Памтите ли прве сусрете са Змајевом поезијом?

- Мој први сусрет са њим везан је за основну школу и песме за децу. Змајева поезија и поетика дубоко су уткане у моје биће јер је он не само песник романтизма, а романтизам је моје полазиште у поетском стваралаштву, већ је, по речима Љубомира Симовића, и песник чији су импулси, који нису препознати у његовом добу, наговестили авангардне и модернистичке струје у савременој српској поезији.

Какву емоцију имате према дародавцу ове награде, пантеону српске књижевности, науке и културе који ће наредне године обележити два века откако су га основали угледни Срби у Пешти?

- Студирао сам књижевност у Новом Саду, на Филозофском факултету, осамдесетих година прошлог века. Матица српска је била храм у који сам улазио са читалачком побожношћу, сате и сате сам проводио у књижари на углу, и дивио се том здању српске културе и словесности. Тада нисам могао ни да сањам да ћу доживети овај тренутак Змајеве награде у Матици. Желим да искажем захвалност онима који су одабрали моју књигу, али и захвалност мојим драгим професорима Егерићу, Радовићу, Павићу, Мужијевићу, Гордићу, Милосављевићу, Делићу и другима који су ме упутили ка овом духовном здању српског народа.

Награђену збирку "Жалац", прву у издању СКЗ, почињете нежном љубавном песмом "Предговор". Како се "жалац", песма обојена горком страном живота, винуо у наслов књиге?

- Реч "жалац" чинила ми се најподеснијом за метафору песничког чина јер спаја у себи многозначне појмове, од "жалца у месу" како наводи Свети апостол Павле у Посланици Коринћанима, до змијског и пчелињег жалца чији убод може бити и отров и лек.

Фото промо

По чему се, осим по тематици, ваша петнаеста књига песама разликује од претходних?

- У овој збирци сам желео да искажем, пре свега, "омаж" песницима романтичарског кова и минулог доба, боемима каквих више нема, а нису ни могући у овом дигиталном добу. Уједно је то и дубоки наклон неким људима из мог завичаја који су ми у детињству пробудили искру поезије. Обележена је и мајчиним одласком, тим тешким тренутком у животу, када се на најболнији начин укрсте жалац љубави и жалац смрти.

Стихове сте посветили и Лази Костићу, а једну песму и његовој супрузи Јулијани Паланачки, која му је пружила мир и раскош у свом дому у Сомбору где је, инспирисан Ленком, написао Santa Maria della Salute и "Дневник снова". Заслужује ли, у нашој литератури неправедно скрајнута Јула, и више од једне песме?

- У тој песми поставио сам и себи и читаоцу два питања: шта је Јула значила Лази а шта је Лаза био њој? "Кад мозак не сме куд срце хрли, једна нас рука теши и грли". Та рука која теши песника, Јулина је рука. А песникова рука, кога она грли, међу јавом и мед сном, нека свако од нас одгонета. Јулијана сигурно заслужује и много више од моје скромне песме.

Посветили сте песму Великој Хочи, али и нашем писму: "Српски језик, српска ћирилица, то је наша стара крштеница". Зашто смо толико неодговорни према својој "крштеници"?

- То је тешко објаснити из позиције оног ко ћирилицу сматра својом идентитетском крштеницом, не одбацујући притом друга писма којима се служимо. Ћирилица је неправедно потиснута у јавном простору, да ли је у питању нехај или нешто друго, можда и непознавање и непрепознавање наших националних кодова, не знам. Само знам да је ћирилица за мене не само писмо већ и метафора за један вид културе који је угрожен у свету глобалног умрежавања.

Одабрали сте живот у Трстенику, у долини Западне Мораве, на падинама Гоча и Гледићких планина. Да ли је то поуздан начин да се данашњи човек одбрани од поремећених вредности 21. века?

- Одговорићу стиховима из једне раније песме: "У шуму опет ходочастим/ и печурком се у њој храним/ јагодом свежом себе частим/ ако се чистим, тако се браним..."

Награде у дугом низу

СВОМ родном Доњем Дубичу код Трстеника Вукашиновић се одужио монографијом. Његове збирке песама овенчане су многим великим признањима - "Бранко Ћопић", "Милан Ракић", "Кочићево перо", "Печат кнеза Лазара", "Драинац", Златна значка КПЗ Србије, "Витез Слова Словенског"... Заступљен је у више антологија српске поезије и превођен на неколико језика. Уредник је зборника "Савремена српска проза", који излази у Трстенику поводом истоимене књижевне манифестације и дугогодишњи управник трстеничке Библиотеке "Јефимија".

Род љубити главни је путоказ

Уручена вам је и награда "Одзиви Филипу Вишњићу" за књигу песама "Петрове вериге". У тим стиховима родољубље "дословно проистиче из етимолошког корена: род љубити"...

- Сеобе, деобе, поделе и братоубиства су трагична обележја наше старије и новије историје, па и садашњости. Остаје нам да верујемо у снагу младости и нових генерација које ће наћи пут да изађу из тог зачараног круга, а да, притом, остану на том путу чији је главни путоказ "род љубити". То је и истински одзив песнику устанка против неправде, Филипу Вишњићу.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПУТИН ОТКРИО ЗАСТРАШУЈУЋЕ ДЕТАЉЕ О ОРЕШНИКУ Бојева глава издржава температуру као на Сунцу

ПУТИН ОТКРИО ЗАСТРАШУЈУЋЕ ДЕТАЉЕ О "ОРЕШНИКУ" Бојева глава издржава температуру као на Сунцу

РУСКИ председник Владимир Путин изјавио је да бојеве главе хиперсоничног система "орешник" могу да издрже екстремне температуре, упоредиве са температуром на површини Сунца.

21. 02. 2025. у 14:16

НОВИНАРИМА РЕКЛА САМО ОВУ РЕЧЕНИЦУ: Бивша градоначелница Ниша са лисицама на рукама спроведена у зграду УКП-а у Нишу (ФОТО/ВИДЕО)

НОВИНАРИМА РЕКЛА САМО ОВУ РЕЧЕНИЦУ: Бивша градоначелница Ниша са лисицама на рукама спроведена у зграду УКП-а у Нишу (ФОТО/ВИДЕО)

БИВША градоначелница Ниша, Драгана Сотировски, која је данас приведена у великој акцији полиције против корупције, са лисицама на рукама доведeна је у зграду Управе криминалистичке полиције у Нишу.

21. 02. 2025. у 13:38

Коментари (0)

БАЈА МАЛИ КНИНЏА ОТКРИО: Војвода Момчило је сваке ноћи сањао исти сан