САВЕСТ, ИЗМЕЂУ СТРАХА И НАДЕ: Поводом Дана италијанског дизајна, изложба у Музеју примењене уметности
ПОДОМ светске манифестације Дан италијанског дизајна, која се одржава девети пут, у сарадњи са амбасадом ове земље у Србији, у Музеју примењене уметности, у понедељк, 17. марта, у 18 часова биће отворена изложба према концепцији Анђела Ђоје, чији је кустос Маурицио Корадо - Tools For After Design ("Оруђа за после дизајна"), коју ће пратити панел "Универзални дизајн: пројектовати за све и за сваког понаособ".

Форо промо МПУ
Уводно предавање одржаће Гилде Бојарди, амбасадорка Дана италијанског дизајна 2025. у Србији и директорка магазина Interni. Учесници панела су Софија Билота, шеф Одељења за односе са јавношћу и образовање Фондације MAXXI (Национални музеј уметности 21. века из Рима), Александар Богдановић, извршни директор КРИД - Центра за развој инклузивног друштва и Јелена Ивановић Војводић, директорка студија Биро ВИА. Модератор је Зоран Ђукановић, редовни професор на Факултету за архитектуру. Иначе Дан италијанског дизајна обележава мото "Неједнакости, дизајн за бољи живот".
Поставка Тools for After Design, чији је кустос у Музеју примењене уметности директорка Биљана Јотић, сумира иновације у култури дизајна у Италији. Представиће око 50 објеката, слика и видео-материјала, који се баве тиме како ће дизајн и архитектура изгледати у будућности.
Шта је задатак визионара?
ДИЗАЈНЕР је визионар, чији је задатак да замишља будућност - пише, између осталог, у тексту који прати поставку. - Селекција укључује неке најновије предлоге, пажљиво одабране, који представљају одговоре на хитна питања која поставља ова тема. Не само производи, већ и прототипи, пројекти, сценарији и авангардне идеје које узимају у обзир изазове одрживости.
- У последњим годинама, научна заједница користи термин "антропоцен" да означи промене које утичу на целокупно окружење у којем су се Homo sapiensi развијали и које смо ми изменили - образлаже се у концепцији поставке. - То је реч која означава утицај људи на планету и ефикасно даје глас истинама, страховима, сумњама, надама и свеобухватној свести која је неизбежна у овим временима. Прошлост које се сећамо је завршена, све што нас окружује је другачије него пре, садашњост се променила, а будућност више није оно што је некада била. Изненада су правила и сценарији које смо користили до сада постали застарели. "Сада" је састављено од нових и хитних питања: Шта можемо да урадимо? Који ће бити алати за оно што долази после? Које сценарије можемо да очекујемо? Које проблеме треба да решимо?
Изложба ће трајати до 24.марта.

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)
РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.
17. 04. 2025. у 15:25
Коментари (0)