СЕДАМ СРПСКИХ ХЕРОИНА: Изложба у Уметничкој галерији "Надежда Петровић" у Чачку из спомен-збирке Павла Бељанског

Владимир Илић

13. 04. 2025. у 16:00

У УМЕТНИЧКОЈ галерији "Надежда Петровић" у Чачку, у уторак, 15. априла биће отворена изложба "Хероине Спомен-збирка Павла Бељанског", на којој ће бити представљена приватна збирка која је посебним уговором о поклону из 1957. године постала један од најзначајних легата у Србији и региону и представља редак пример установа културе у међународним оквирима.

СЕДАМ  СРПСКИХ ХЕРОИНА: Изложба у Уметничкој галерији Надежда Петровић у Чачку из спомен-збирке Павла Бељанског

Фото В. Илић

Четвртину од укупног броја дела из колекције чине дела седам уметница: Надежде Петровић, Видосаве Ковачевић, Лизе Крижанић, Зоре Петровић, Лепосаве Ст. Павловић, Љубице Сокић и Милице Зорић. Ауторке изложбе су проф. др Миланка Тодић, мр Милана Квас, др Валентина Вуковић, док су кустоскиње изложбе Милана Квас (Спомен-збирка Павла Бељанског), Данка Белић и Катарина Симеуновић (Уметничка галерија "Надежда Петровић" Чачак).

Разлози због којих је четвртина радова у Спомен-збирци дело уметница, повезани су са чињеницом да је у Србији био активан значајан број сликарки, као и да је Павле Бељански био пажљив и објективан посматрач домаће ликовне сцене. Са свим уметницама које је познавао, развио је пријатељске односе. Посебно са Зором Петровић, чијих дела у колекцији има 14, исто колико и Надежде Петровић - више од броја заступљених дела било којег мушког аутора у Спомен-збирци. Средином 20. века, када се Бељански определио за њихова дела, ове уметнице нису биле опште прихваћене у стручној јавности, осим од стране неколико савременика прогресивних схватања. Седам хероина модерне уметности из колекције Бељанског, рушећи стереотипе и патријархалне табуе, показале су својим делима да равноправно са мушким ауторима учествују у обликовању кључних покрета у историји српске уметности 20. века.

- Ново и савремено што је седам уметница из колекције Павла Бељанског донело култури и уметности свога времена, послужило је као идеја да се путем видео-презентације под називом "Идентификације: суптилност и суровост" представи седам савремених уметница, школовањем или животом везаних за Нови Сад - Европску престоницу културе: мср Моника Сигети, др ум. Јелена Владушић, др ум. Јелена Јанев, др ум. Јелена Ковачевић Воргучин, мср Милица Дукић, мср Зорица Чолић и др ум. Драгана Б. Стевановић. На тај начин, успостављен је дијалог између дела ауторки из колекције с радовима савремених новосадских уметница, чиме је пружена могућност сагледавања и поређење тема, проблема и опсесија уметница некад и сад - истиче се у најави изложбе у Чачку.

Међу хероинама Спомен-збирке Павла Бељанског налазе се и уметнице чија дела баштини Уметничка галерија "Надежда Петровић", која представљају репрезентативне примере како њихових опуса, тако и српског сликарства краја 19. и прве половине 20. века. То је првенствено Надежда Петровић, пионирка српске модерне, чијих 12 дела чине срж фундуса Галерије, као и Видосава Ковачевић, Лепосава Ст. Павловић и Љубица Цуца Сокић. Иако Галерија не поседује дела Лизе Крижанић, она је у фонду заступљена посредством изванредног карикатуралног портрета, рада њеног супруга Пјера Крижанића. Представљањем њихових дела у оквиру изложбе, истовремено се промовише драгоцено женско културно наслеђе које чувају обе установе.

Изложба ће трајати до 15. јуна.

Видео-презентације уметница

ПОСЕБАН сегмент поставке чини седам видео-презентација посвећених свакој уметници из колекције Павла Бељанског. Осим слика и таписерија из легата дипломате, презентације укључују разноврсну музејску грађу - фотографије, писма, разгледнице, документа, као и значајан број ликовних дела у различитим техникама набављених последњих деценија.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

НАЈВАЖНИЈИ ОБИЧАЈИ ЗА ВАСКРС: Ево шта треба да урадите за добробит целе породице