ПОНОСНИ НА ВЕЗЕ НАШЕ ЗЕМЉЕ СА ФРАНЦУСКОМ: Изложба"Србија у Франкофонији" са великим успехом премијерно представљена у Ници
ИЗЛОЖБА "Србија у Франкофонији" свечано је отворена 15. априла 2025. године у Ници, чиме је ова репрезентативна поставка доживела своје прво излагање у земљи која је истовремено колевка и срце франкофонског простора.

Промо Народна скупштина
Дводневни догађај уприличен је у организацији Народне скупштине Републике Србије, на челу са шефом Сталне делегације Србије при Парламентарној скупштини Франкофоније мр Јадранком Јовановић, под покровитељством Града Нице, у сарадњи са Удружењем Француско-српског пријатељства у Ници, чији је председник Владан Радовановић.
Наша оперска дива светског гласа, мр Јадранка Јовановић, обратила се скупу путем видео поруке (на слици). У свом говору посебно је скренула пажњу на проглас Комитета Националног спаса Француске, из јуна 1915. године, којим се позивају Французи и Францускиње да помогну српском народу као својој браћи и сестрама.
- У прогласу се истиче да су Срби, пре 527 година, пали славно са њиховим кнезом Лазаром, на Косову пољу за спас Европе - истакла је Јовановићева.
Изложба је одржана у престижној сали Медитеранског универзитетског центра на чувеној Енглеској променади, месту које спаја традицију, академски дух и културну отвореност.
На отварању изложбе било је присутно 150 званица из јавног и културног живота Града Нице и ширег региона јужне Француске, уз присуство дипломатског кора Молдавије, Швајцарске, Русије, Холандије, Канаде, Алжира, представника Града Нице, пуковника и официра Легије странаца, представника културног живота Монака, Кана и целе регије јужне Француске, као и велики број припадника српске дијаспоре овог региона.
Сама поставка, која се састоји од 46 тематских паноа, открива кључне моменте у историјским, дипломатским и културним везама Србије са франкофонским земљама; Француском, Канадом, Швајцарском, Монаком, Мароком, Тунисом и многим другим.
После успешних приказивања у Монтреалу и Београду, представљањем изложбе "Србија у Франкофонији" у Ници, Србија је наставила да јача своје међународно присуство, потврђујући важност културне размене и језичког повезивања са светом.
- Изложба "Србија у Франкофонији" није само обична изложба, већ озбиљна политичка порука о месту Србије кроз историјске, дипломатске, културне, економске и традиционалне односе у последњих седам векова, и то само један део, са земљама чланицама ове велике међународне организације.Током рада на овој изложби била сам и усхићена и радосна, али и много пута болна, али пре свега поносна на моју земљу - изјавила је Јадранка Јовановић поводом изложбе у Ници.
На свечаном отварању обратила се и заменица градоначелника Града Нице, Кристијан Амиел, која је посебно нагласила пријатељство са Србијом, као и своје лично пријатељство са шефицом Сталне делегације Народне скупштине Републике Србије у Парламентарној скупштини Франкофоније, мр Јадранком Јовановић, уз поруку да Србија и њена Скупштина, у Ници имају искрене пријатеље.
Госте је поздравио и почасни конзул Србије у Ници, Филип Манжар, саветник у Департману региона јужне Француске, Бернар Асо и генерална конзулка Србије у Француској, Анђелка Шимшић.
У уметничком делу програма наступиле су Мишелин Ван Хаутем са интерпретацијом песме Жака Брела и Анушка Пејовић, која је емотивно извела песму "Тамо далеко".

ЦЕО ШИД ТУГУЈЕ ЗА ЛЕПОМ МИЛАНОМ: Девојка (26) трагично преминула, данима се опраштају од ње на друштвеним мрежама
ДЕВОЈКА Милана Мишић (26) из Шида трагично је преминула 15. јула, а на вечни починак испраћена је два дана касније у пратњи неутешне породице, пријатеља, рођака и многобројних суграђани који се данима од ње опраштају на друштвеним мрежама.
27. 07. 2025. у 08:48

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

КРИСТИЈАН НА МУКАМА: "Деца су нам у болници, по цео дан примају инфузије, не одвајамо се од њих"
КРИСТИЈАН Голубовић огласио се из Клиничко-болничког центра Земун, где се тренутно налази заједно са супругом Кристином Спалевић. Њихова деца тренутно су хоспитализовани, а породица пролази кроз тежак период.
28. 07. 2025. у 22:12
Коментари (0)