"ПОБЕДА" ЗА ДАН СЛОБОДЕ: Музеј Југославије, поводом осам деценија од пада нацизма, излаже из трезора највише војно одликовање СССР
ЈУБИЛЕЈ завршетка Другог светског рата, тачније осамдесетогодишњицу Дан победе над фашизмом, 9. маја у Музеју Југославије, између осталог, ће обележити ексклузивним представљањем једне од најзначајнијих и највреднијих војних почасти на свету.

Фото Музеј Југославије
Наиме, тог дана ће из трезора у коме се чува, пред публику, на сталну поставку Музеја "25. мај" стићи Орден победе, највише совјетско војно одликовања, које је уручено маршалу Јосипу Брозу Титу.
- Орден са приказом "Спаске куле" и "Лењиновог маузолеја" највише је војно одликовање СССР-а за заслуге у Другом светском рату - истиче Милош Богдановић, кустос МЈ. - Са укупно седамнаест носилаца, "Победа" је једно од најређих одликовања на свету. Установљено је указом Президијума Врховног Совјета и додељивано је од 10. априла 1944. до 9. септембра 1945. године. Орден су добијали команданти совјетске армије највишег командног састава "за успешно вођење операција у Другом светском рату које су из основа мењале ситуацију у корист Армије". Само петорица странаца су добила ово одликовање: румунски краљ Михаил Први, амерички генерал Двајт Ајзенхауер, британски генерал Бернард Монтгомери, пољски маршал Михаил Жимјерски и Јосип Броз Тито, последњи одликован, 9. септембра 1945. године у Москви.
Петокрака од платине
ПРЕМА неким подацима орден је израђен од платине у облику петокраке звезде са зрацима између кракова. Пречник му износи 72 милиметара и украшен је са 174 дијаманта укупне тежине 16 карата (3,2 грама), док су кракови звезде израђени од вештачких рубина. У средини се налази сребрни медаљон са златним приказом Кремља, Спаске куле и Лењиновог маузолеја окружених гранама ловора и храста. Између ловора и храста налази се црвени стег са натписом "Победа". На небу у позадини, украшеним плавим емајлом, налази се натпис "СССР". Укупна маса ордена је 78 грама, од чега је 47 грама платине, 2 грама злата, 19 грама сребра, 25 карата рубина и 16 карата дијаманата. Није познато ко је осмислио дизајн, али га је лично одабрао Стаљин 20. октобра 1943. године.
Уз излагање Оредена победе, целодневни програм, ће кроз низ догађаја, изложби и уметничких интервенција, разматрати наслеђе антифашизма и његово значење данас. У сегменту "По шумама и горама" савремене интерпретације антифашистичке борбе Фото Музеј Југославије
биће представљене кроз различите разговоре, које ће од од 14 часова водити Ана Панић, историчарка уметности и музејска саветница Музеја Југославије. Током њих ће се говорити о идеји антифашизма, историји отпора фашизму и партизанске вредности колективизма, солидарности, лојалности и равноправности.
Историчар и кустос у Музеју Војводине, Војислав Мартинов, коаутор пројекта "Стазама ослобођења" представиће књигу и мапе споменика и локација везаних за партизански покрет и антифашистичку борбу на Фрушкој гори ( за посетиоце ће бити обезбеђени и бесплатан водич са мапама за две пешачке и две бициклистичке руте), док ће Владимир Бјеличић, историчар уметности, кустос и визуелни уметник говорити свом раду "Мирко и Славко - Illegal emotions... or another (outcast) Love Story". Кроз фото перформанс Бјеличић рекреира овај стрип као феномен поп културе у Југославији, отварајући питање еманципације и сексуалности у НОБ. Визуелна уметница и редитељка Рената Пољак, аутор је дугометражног документарног филма "Шуме шуме", који ће бити приказан иод 16 часова, а састоји се од четири главне приче, са сведочењима партизанки.
За 7. и 8. мај у 18 часова, заказане су две трибине у оквиру програма названог "Један другачији свет", заснованон на истоименој документарној серији о југословенском самоуправљању. Уз пројекције епизода "Горки лек" и "Горане, да ли ме чујеш?", теме ће бити економско и друштвено наслеђе социјализма и његово место у данашњем друштву.

ПОРОДИЦЕ У ШОКУ НАКОН ШТО СУ ОТВОРИЛЕ КОВЧЕГЕ СА ТЕЛИМА: Нове бизарности након пада авиона у Индији
СИН жене која је погинула у паду авиона компаније Air India изјавио је за Би-Би-Си да су у ковчегу с телом његове мајке пронађени и „други остаци“.
23. 07. 2025. у 16:49

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)