ОСНОВАН МУЗЕЈ ЋИРИЛИЦЕ У РАЧИ КОД БАЈИНЕ БАШТЕ: Јединствена национална установа културе основана на дан словенске писмености и празника Свет
Министарство културе Републике Србије саопштава да је на Дан словенске писмености и празника Светих Ћирила и Методија основан Музеј ћирилице у Рачи код Бајине Баште - јединствена национална установа културе посвећена очувању, проучавању и промоцији ћириличног писма као темељног дела српске и словенске културне баштине.
архива
Музеј ћирилице основан на иницијативу министра културе Николе Селаковића, има за циљ да савременим приступом приближи богату историју ћирилице широј јавности – кроз изложбе, интерактивне садржаје, едукативне програме и сарадњу са школама, институцијама и истраживачима.
Програми и будући рад нове установе културе биће усмерени на едукацију и подизање знања о значају српског језика и ћириличног писма у очувању националног идентитета, као и да нове генерације учи да користе и негују своје писмо.
Оснивање Музеја ћирилице на дан који симболизује почетак писмености међу Словенима представља снажну поруку о континуитету, поштовању традиције и одговорности према културном идентитету.
Ћирилица није само средство комуникације – она је упориште нашег националног и културног идентитета, сведочанство историје, уметности, духовности и трајне везе међу генерацијама.
Музеј ћирилице у Рачи код Бајине Баште биће простор културе, образовања и дијалога, у коме ће генерације моћи да се упознају са историјом, развојем и значајем ћирилице — писма које је опстало кроз векове као симбол духовности и писмености.
Република Србија је посвећена очувању српског језика и ћириличног писма и Министарство културе наставља активности у циљу заштите и неговања српског културног наслеђа и позива све грађане да овај празник прославе у духу поштовања, знања и љубави према свом језику и писму.
Препоручујемо
НАГРАДА „ДУШАН ВАСИЉЕВ” ПОНОВО НА РАВНЕ ЧАСТИ: Деле је Гордана Ђилас и Зоран Богнар
24. 03. 2026. у 18:00
КОЛИКО БИ ТРЕБАЛО ДА СТАВИТЕ У КОВЕРТУ "ДА СЕ НЕ ОБРУКАТЕ" Од цифре да се заврти у глави, детаљна рачуница
ЦЕНА столице на свадбама у Србији ове сезоне кошта и до 120 евра по госту, а у коверту не би требало ставити мање од 100 евра, "да се не осрамотите" где год да сте на весељу - неважно да ли у Београду, Врању, Суботици, Лозници, Бору...
24. 03. 2026. у 22:24
ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)
ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.
24. 03. 2026. у 20:17
"ИМА ЖИВОТА И БЕЗ ЕУ - ОНА ЈЕ САМО СЕНЗАЦИЈА" Милановић изненадио изјавом: "Она је фасада и надоградња, и то док траје..."
ХРВАТСКИ председник Зоран Милановић примио је данас у Загребу македонску председницу Гордану Сиљановску Давкову и поручио да процес приступања њене земље предуго траје, да не може да даје савете, али да има живота и без Европске уније (ЕУ).
25. 03. 2026. у 10:29
Коментари (0)