ДУБОКО, ИСТОРИЈСКО ПРОЖИМАЊЕ ДВА НАРОДА: У Галерији 73, јубиларни 10. "Дани словачке културе"

Миљана Краљ

10. 06. 2025. у 19:30

СРБИЈА је међу ретким земљама у свету, која је међународно заштитила нематеријалну културну баштину једне своје националне мањине, јер је на Унескову листу уписано ликовно стваралаштво Словака, сликара наиваца из Ковачице.

ДУБОКО, ИСТОРИЈСКО ПРОЖИМАЊЕ ДВА НАРОДА: У Галерији 73, јубиларни 10. Дани словачке културе

Фото галерија 73

Али, повезанст, прожимање и сарадња, српске и словачке културе, много је сложенија и дубља, што ће и овога јуна показати "Дани словачке културе", које већ деценију организује Галерија 73, а свечано почињу у среду, 11. јуна, у 19 часова.

Ове године, седмодневна манифестација (која ће трајати до 18. јуна), према речима директорке Миреле Пудар, подсетиће на знамените Словаке који су кроз историју дали огроман допринос у утемељењу српских институција и својим посвећеним радом допринели њиховом развоју: др Карла Пацека, пионира здравствене службе у Кнежевини Србији, једног од дворских и личних лекара кнеза Милоша, Јанка Шафарика, научника, лекара, нумизматичара, музеолога, библиотекара, родоначелника српске просвете, Јана Кутлика, који је код нас основао прву цртачку школу, као и на многе професоре Словаке, помало заборављене, а који су својим стваралачким опусом умногоме допринели развоју културе уу нашој земљи.

Фото галерија 73

Огледало Михал Кираљ

- Један од њих засигурно је Михал Кираљ (1955-1995), професор на Факултету примењене уметности, одсек примењене графике, човек који је познат у издавачкој делатности војвођанских Словака, коме се ове године навршава 70 година од рођења и 30 година од преране смрти - истиче Пударева додајући да ће у Галерији 73 бити отворена његова ретроспектива. - Овај знаменити Словак рођен је у Бачком Петровцу, где се ове године обележава 280 година од досељавања првих Словака на наше просторе. 

Заједничка мисија

ПОВОДОМ нових "Дана словачке културе" директорка Пудар открива:

- Сваке године трудимо се да приближимо уметничко стваралаштво пријатеља Словака и да се упознамо са њиховом културом, препознајући посебан стваралачки сензибилитет и културно наслеђе. Вредно је поменути да су наши пријатељи у организацији ове свечаности Амбасада Словачке Републике у Србији и Словачки издавачки центар предвођен Владимиром Валентиком из Бачког Петровца.

Радове за ретроспективу овог професора, академског сликара-графичара, ликовног педагога, ликовног уредника словачких часописа и књига у Србији, уступила је његова породица. На позив свог бившег професора Богдана Кршића почетком деведесетих Кираљ се вратио на ФПУ, као предавач на предмету типографија, а 1994. године дошао је на чело словачке издавачке куће "Обзор Творба" као њен директор. Међутим, убрзо се разболео и преминуо у четрдесетој години у свом родном месту Бачком Петровцу:

- Његов кратак живот је био испуњен невероватно интензивним стваралачким радом. Осим тога што је поставио високе стандарде примењене графике и књижне ликовности у богатој култури словачке заједнице у Србији, у његовој ликовној заоставштини налазимо и бројне графичке листове и цртеже, које ћемо представити широј јавности у месту његовог школовања, у Београду, за који је био врло везан до краја живота - истиче се у најави изложбе. - Поставка сачињена од графичких листова, насталих крајем седамдесетих и почетком осамдесетих година представља његов стваралачки пут, од нове фигурације ка апстрактном, беспредметном ликовном изразу, којим доминира линија као основно средство изражавања. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСИ СУ НАРЕДИЛИ ОБАРАЊЕ РАКЕТАМА: Нове шокантне тврдње о паду азербејџанског авиона

РУСИ СУ НАРЕДИЛИ ОБАРАЊЕ РАКЕТАМА: Нове шокантне тврдње о паду азербејџанског авиона

ЈЕДАН азербејџански медиј објавио је јуче доказе који сугеришу да је руска војска наредила ракетни напад 2024. године на лет 8243, што је изазвало пад у којем је погинуло 38 путника, а 29 их је повређено, пише „Еуроњуз“.

02. 07. 2025. у 08:16

МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи

ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.

01. 07. 2025. у 11:45

АГЕНТ МОСАДА У ПОЛИТИЧКОМ ВРХУ СИРИЈЕ: Вешање израелског шпијуна снимано и преношено уживо (ФОТО/ВИДЕО)

АГЕНТ МОСАДА У ПОЛИТИЧКОМ ВРХУ СИРИЈЕ: Вешање израелског шпијуна снимано и преношено уживо (ФОТО/ВИДЕО)

МНОГИ га сматрају најбољим израелским шпијуном икада. Са лажним идентитетом сиријског муслимана рођеног у Либану, Ели Коен је имао један циљ - да као оперативац Мосада сазна поверљиве информације које ће користити Израелу.

01. 07. 2025. у 12:48

Коментари (0)

СТИХОВИ КОЈИ СЕ ПАМТЕ: Књижевно вече са Небојшом Миловановићем у Фондацији Mozzart „Поезија жива” по други пут очарала публику