СТОПАМА СЛИКАРСКОГ ГЕНИЈА: "Новости" на лицу места, у посети Рембрантовој кући која сведочи о највећем уметнику холандске златне епохе
У СРЦУ Амстердама и близини чувеног трга Ватерлоплеин, кућа у типичном холандском стилу с црвеним прозорским окнима : на адреси Јоденбрестрат 4, живео је и радио (од 1639. до 1658) један од највећих сликара свих времена - Рембрант Харменсон ван Рајн.

фото Приватна архива
Данас је место "ходочашћа" многобројних туриста из целог света и годишње угости више од две стотине хиљада посетилаца. Да би се обишла кућа у којој још живи дух великог мајстора златног, 17. века (у коме Холандија бележи изузетан економски и уметнички процват) треба се попети стрмим, увојитим дрвеним степеницама, идући стопама сликарског генија. Кућа је изграђена сад већ древне 1606. године, а први пут реновирана две деценије касније, вероватно под будним оком славног архитекте Јакоба ван Кампена чије је најпознатије дело Градска кућа у Амстердаму, данас Краљевска палата на Тргу Дам. Дограђен је још један спрат и урађена нова фасада, па је тако обновљено здање Рембрант купио 1639. за тринаест хиљада гулдена.

фото Приватна архива
Оно што га чини посебним је чињеница да је најпознатији Холанђанин у њој провео своје најбоље дане. Рођен у Лајдену (1606.) уметност је учио од великих уметника историјских композиција Јакоба де Сваненбурха и Питера Ластмана. После стеченог заната и искуства отворио је у родном граду атеље, водио радионицу и подучавао ученике. Почетком тридесетих година 16. столећа преселио се у Амстердам и убрзо привукао пажњу богатих суграђана као врсни творац портрета и историјских композиција. По наруџбини настало је и његово прво велико дело "Час анатомије доктора Тулпа" (1632), али је у жељи да се покаже и као сликар библијских и митолошких мотива, три године касније насликао "Жртвовање Исака", потом и "Данаја". Успех који су му донела ова дела, омогућио је Рембранту да купи кућу у Јоденбрестрату. Ту је настала и његова најславнија и обимом највећа слика "Дружина капетана Кука", познатија као "Ноћна стража"... Под истим кровом настајала су и друга ремек-дела, одвијао се свакодневни породични живот, радила графичка радионица.

фото Приватна архива
Данас, пет векова касније, "дозиран" број посетилаца ( најмање три дана унапред морају да купе онлајн улазнице), у побожној тишини крећу се између аутентичних комада намештаја у Рембрантовим собама, кроз атеље са сликама, графикама, цртежима, скулптурама, алатима и ретким предметима. Цео амбијент враћа госте у сликарово време, о коме сведоче и његове уметничке књиге, документа, рукописи, гравуре и готово сви бакрописи. Овде се налази колекција дела из ране фазе стваралаштва (око тридесет одсто опуса), али и слике других савременика - учитеља Питера Ластмана, као и ученика Фердинанда Бола и Говерта Флинка. Када је о овом првом реч (иначе најдаровитијем ђаку великог мајстора) занимљиво је да је 2021. године Музеју Рембрантове куће стигао вредан поклон: брачни пар Хогстедер, као подршку током епидемије ковида, поклонио је Болову слику "Пастирица у пејзажу" из 1641.
Виртуелна шетња и занимљивости
МУЗЕЈ овог лета (од 23. маја до 7. септембра) позива посетиоце у виртуелну шетњу са великим мајстором, уз поруку "Откријте Рембрантов Амстердам кроз 60 цртежа и графика". У исто време, путници намерници могу да посете и најпознатији (државни) Ријкс музеј и из непосредне близине виде његова најзначајнија дела. Посебна гужва, наравно, увек је пред "Ноћном стражом" која је тренутно у реконструкцији.
Музеј нуди и неке мање познате занимљивости о Рембранту: био је једно од десеторо деце у породици која је живела од очевог млина званог Де Рајн (по реци Рајни) - отуда и презиме Ван Рајн. Љубав његовог живота била је Саскија, којој је трећег дана после веридбе урадио портрет. Троје деце изгубили су веома рано, а четврто је добило име Титус - по тетки Тицији, која је била кума његовој преминулој браћи и сестрама. После женине смрти запао је у емотивну, потом и финансијску кризу, због које је доживео банкрот. Ипак, управо у то доба настало је једно од најзначајнијих дела - "Јеврејска невеста". Годину дана пре Рембрантове смрти премунио је Титус, а сам Ребрант - тужан и усамљен - умро је из непознатог разлога.
Упркос слави и репутацији, временом наруџбине портрета све ређе стижу славном мајстору, па се сликар све више посвећује бакропису и библијским темама, о чему сведочи и његова слика "Христос у Емаусу" (1648). Нажалост, као и многи други уметници, Рембрант је доживео да у доба пуне стваралачке зрелости западне у финансијске проблеме, чак и сиромаштво. Већи део имовине преписао је сину, а банкротство прогласио 1656.године. Морао је и да прода кућу и потом се пресели у други крај града, где је и умро три године касније...

фото Приватна архива
Златни уметник "златног доба" Холандије, оставио је за собом око 350 дела међу којима се (уз поменуте) сматрају најзначајнијим слике "Јеврејска невеста", "Жена ухваћена у прељуби", "Блудни син у крчми", "Аврам и Исак", "Скидање с крста". Љубитељи уметности могу да уживају и у 36 аутопортрета, који на лицу њиховог творца осим протока времена сведоче и о различитим психичким стањима у свим фазама сликаровог живота. Особен по контрасту светла и таме, густим потезима кичице и топлим тоновима, Рембрант је заорао дубоку бразду у историји уметности новим мотивима или, пак, старим осликаним на другачији начин.

фото Приватна архива
Било како било, сваки детаљ у овој кући прича причу о најплоднијем сегменту мајсторовог живота: од доласка младог и амбициозног уметника у Амстердам, до невољног одласка са ушушканог огњишта због финансијског краха. Кућа у Јоденбрестрату касније је неколико пута препродавана, реновирана, да би је поводом три века од рођења барда откупио град Амстердам. Музејску намену добила је 1911. године. Отворили су је краљица Вилхемина и принц Хендрик, па тако постали и први постиоци.

фото Приватна архива
Посебна атракција данас госте очекује викендом: у прилици су да виде демонстрацију јединственог начина штампања из 17. века, када су настајале уметничке графике у Рембрантовој радионици. Сваког дана, пак, захваљујући новим технологијама могу да "открију" како је велики мештар мешао боје, а на последњем спрату (вођени аудио упутствима) повлаче оловку у стилу непоновљивог мајстора...
Ноћна стража
НАЈПОЗНАТИЈА Рембрантова слика "Ноћна стража" била је намењена главном штабу стрелаца и представља прекретницу не само у уметниковом раду већ и сликарству, уопште. Зналци за ово дело кажу да личи на фотографију људи у покрету, на којој је најистакнутији лик капетана Франса Банинга Кука: испружене руке, с лагано подигнутим левим стопалом и уснама које као да нешто желе да кажу... Рембрант је забележио моменат пред почетак марша, а ова композиција важи за једну од најоригиналнијих у историји уметности.

(МАПА) КРАЈЕМ ЛЕТА ЧЕКА НАС КАТАСТРОФА: Морске температуре на рекордном нивоу, велики ризик од разорних олуја
ИСТОРИЈСКИ топлотни талас који је захватио Медитеран и Европу подигао је температуру мора на рекордне нивое, повећавајући ризик од разорних поплава и екстремних временских непогода широм јужне Европе у наредним месецима, пише сајт Severe Weather Europe.
01. 07. 2025. у 13:58

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи
ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.
01. 07. 2025. у 11:45

АГЕНТ МОСАДА У ПОЛИТИЧКОМ ВРХУ СИРИЈЕ: Вешање израелског шпијуна снимано и преношено уживо (ФОТО/ВИДЕО)
МНОГИ га сматрају најбољим израелским шпијуном икада. Са лажним идентитетом сиријског муслимана рођеног у Либану, Ели Коен је имао један циљ - да као оперативац Мосада сазна поверљиве информације које ће користити Израелу.
01. 07. 2025. у 12:48
Коментари (0)