ПРИЧА, НАЈСТАРИЈА И НАЈВЕЋА УМЕТНОСТ: Четврт века од смрти Слободана Стојановића, једног од најплоднијих сценариста 20. века

Вукица СТРУГАР

07. 07. 2025. у 14:51

ДРЖИМ да је уметност састављања и причања прича најстарија, али и највећа уметност. Шта је прича? Она је једини начин да како-тако овладамо хаосом и одупремо се ништавилу - писао је Слободан Стојановић (1937 - 2000), изузетно плодни сценариста, драматург, професор ФДУ, телевизијски уредник и позоришни управник.

ПРИЧА, НАЈСТАРИЈА И НАЈВЕЋА УМЕТНОСТ: Четврт века од смрти Слободана Стојановића, једног од најплоднијих сценариста 20. века

фото Архива Н.Б."Илија М.Петровић"

Данас, четврт века од његовог одласка, тек када се погледа списак најпознатијих филмских и телевизијских сценарија може се претпоставити колико бисмо били сиромашнији да његов потпис и умеће не носе остварења попут "Више од игре", "Држање за ваздух", "Осма офанзива", "Игмански марш", "Идемо даље", "Јастук гроба мог", "Ерогена зона", "Птиц и птица"... Како то обично бива, сећање на великане најлепше и најспосвећеније негује завичај: тако је пожаревачка Народна библиотека "Илија М. Петровић" (чији је управник некада био) поводом деценије од Стојановићеве смрти установила наградни конкурс за најбољу необјављену драму, а до 1. октобра знаће се и ко је седамнаести лауреат овог угледног признања и најбољи "уметник састављања и причања прича"...

Ова библиотека покренула је и манифестацију "Дани Слободана Стојановића" која се већ деценију и по одржава у Пожаревцу, а после сваког научног скупа објављује се зборник радова, како би се широј јавности приближило стваралаштво Слободана Стојановића. Теме скупа посвећене су појединим сегментима драмског, књижевног, телевизијског и филмског рада нашег свестраног аутора.

Један од најплоднијих драмских и књижевних стваралаца друге половини 20. века, рођен је 13. фебруара 1937. године у Ђаковици. Детињство, дечаштво и прву младост провео је у Пожаревцу. Као ученик Пожаревачке гимназије покренуо је и био уредник гимназијског часописа "Развитак" (1954). Радове је објављивао у "Развитку", "Браничеву", "Пољима", "Видицима". Дипломирао је на одсеку драматургије ФДУ у Београду и био управник Народне библиотеке у Пожаревцу (1963-1968). Каснију каријеру градио је као драматург и уметнички директор Савременог позоришта у Београду, уредник Телевизије Београд и професор сценарија на ФДУ у Београду. Умро је 4. јануара 2000. године у Пожаревцу, где је и сахрањен на старом пожаревачком гробљу.

Стојановић је написао већи број позоришних и телевизијских драма и серија, три романа и две књиге кратке прозе. За Пожаревљане посебно је драгоцена чувена серија "Више од игре", чији ликови осликавају аутентичне личности овог града уочи Другог светског рата. Иза Стојановића остао је и велики број необјављених драма, дневника, есеја, приповедака, сценарија за дечји и културно-образовни програм РТС-а, као и других уметничких пројеката.

фото Архива Н.Б."Илија М.Петровић"

Уручење признања Теодори Марковић

Током претходне позоришне сезоне на сцени његовог (данас) Београдског драмског позоришта, "Више од игре" добило је и своју позоришну верзију. А шта је о овој причи рекао сам творац?

- Фудбал је више од игре - говорио је Слободан Стојановић. - Фудбал је најзанимљивија друштвена појава. Намагнетисана фреска догађаја. Рефлекс животних осцилација. Фудбал је огледало... Нису то само играчи, већ је то цео град, цео живот у једном граду. На утакмици се не навија само за овај или онај клуб, већ се навија за ову или ону идеју. Фудбал је сфера где се испољавају не само навијачке страсти, већ је и политичка легитимација. Кроз фудбал се прати развој града, било ког. Али пошто сам ја растао у Пожаревцу, и пошто сам тамо сазнао за многе догодовштине из тих тридесетих година које описујем, из времена кад су се између Радничког и Грађанског испољавале не само фудбалске већ и политичке поларизације - имена су аутентична, али су и симболична - онда схватите да се радња догађа баш у Пожаревцу.

Конкурс и лауреати

ТОКОМ протеклих година објављено је шеснаест драмских текстова, а циљ манифестације и конкурса је, како неговање културе сећања и презентација дела Слободана Стојановића, тако и афирмација и подстицај талентованих драмских писаца на српском говорном подручју.

Овогодишњи конкурс отворен је до 15. августа, а радове треба слати у три примерка (под шифром) на адресу Народне библиотеке "Илија М. Петровић" са назнаком "Конкурс за драму". Награда обухвата објављивање драме, доделу Повеље "Слободан Стојановић" и новчани износ.

Досадашњи добитници су Димитрије Коканов, Александар Ђуричић, Нинослав Радојичић, Мирко Милорадовић, Тихомир Стевановић, Милан Миловановић, Србијанка Станковић, Коста Царић, Радоје Радосављевић, Никола Станишић, Војислав Савић,Ана Вучићевић, Предраг Црнковић, Сања Савић и Теодора Марковић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПОДСЕЋАМО ПОЛИЦИЈУ, ОСТАЛО ЈЕ ЈОШ 48 САТИ Шешељ ће са српским четницима организовати уклањање барикада у Земуну

"ПОДСЕЋАМО ПОЛИЦИЈУ, ОСТАЛО ЈЕ ЈОШ 48 САТИ" Шешељ ће са српским четницима организовати уклањање барикада у Земуну

СРПСКА радикална странка (СРС) подсећа надлежне да је остало још 48 сати до испуњења рока који су дали полицији да ослободи центар Земуна од блокадера који блокадама обележавају границе Независне државе Хрватске.

07. 07. 2025. у 16:38

СКАНДАЛ! ПЛЕНКОВИЋ О УСТАШКОМ КОНЦЕРТУ ТОМПСОНА: Поносни смо, једино он може да окупи пола милиона

СКАНДАЛ! ПЛЕНКОВИЋ О УСТАШКОМ КОНЦЕРТУ ТОМПСОНА: "Поносни смо, једино он може да окупи пола милиона"

ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић одржао је конференцију за медије након седнице Председништва Хрватске демократске заједнице (ХДЗ). Главна тема била је концерт Марка Перковића Томпсона на Хиподрому и усташка иконографија која се тамо могла видети, али и чути.

07. 07. 2025. у 18:33

Коментари (0)

ЗЕЛЕНСКИ ШОКИРАО НОВОМ ОДЛУКОМ: Ево ко је на мети