Кратки филмови две младе српске редитељке у званичној селекцији Кана: Тамара и Тара на Међународном филмском фестивалу
Младе срспке редитељке постигле су велики успех! Кратки филмови „Нико ништа није рекао“, у режији Тамаре Тодоровић и „Преко прага“, редитељке Таре Гајовић селектовани су за званичне такмичарске програме 79. Међународног филмског фестивала у Кану - главни такмичарски програм кратког филма и Ла Синеф.
Naked и Факултет драмских уметности
Успех Тамаре и Таре је утолико већи када узмемо у обзир то да је чак 39 година прошло од кад је неки домаћи кратки филм уврштен у главни такмичарски програм Канског фестивала („Изненадна и прерана смрт пуковника К.К.“ Милоша Радовића).
Ове године главни такмичарски програм кратког филма чини 10 остварења из целог света, селектованих од 3.184 пријава из 136 земаља, док Ла Синеф програм, посвећен најбољим студентским филмовима, обухвата 19 филмова изабраних међу 2.750 пријава филмских школа широм света.
„Нико ништа није рекао“, мастер рад Тамаре Тодоровић, настао под менторством професора ФДУ Стефана Арсенијевића, настао је као копродукција Србије, Француске, Словеније и Хрватске, а продуценткиња филма је Чарна Вучинић, испред куће Naked. „Преко прага“ је дипломски филм Таре Гајовић, реализован у продукцији Факултета драмских умeтности у Београду под менторством професора Срдана Голубовића.
Радња филма „Нико ништа није рекао“ прати једно наизглед уобичајено Катаринино вече, када њену свакодневицу прекида позив због кога мора да се суочи са последицама, наизглед, безазлене игре у којој је учествовала њена ћерка. Улоге тумаче Ивана Вуковић, Калина Шутић, Викторија Васиљевић, Милица Стефановић, Ива Краљевић, Елена Поповић, Марта Грујић, Петар Пожега и Јован Белобрковић. У центру филма „Преко прага“ је двоје тинејџера, који након три месеца забављања сазнају да очекују дете и одлучују да га задрже, из љубави. Радња је фокусирана на сам дан свадбе и на њихов бег од обичаја који почињу да их гуше. Главне улоге тумаче Зоја Клинко и Стефан Николић, а остале Милица Јаневски, Добрила Ћирковић, Вахид Џанковић и Бојан Димитријевић.
Главне креативне позиције у филму припале су такође студентима, директорка фотографије је Нађа Станишић, монтажерка Неда Живановић, продуцент Никола Узелац, за сценографију је била задужена Вања Матасаревић, за костим Смиљка Бабић и Јелена Станишић, дизајн звука потписује Алекса Николић, а колор корекцију Милица Дракулић.
Оба остварења подржана су на конкурсима Филмског центра Србије, док су реализацију филма „Нико ништа није рекао“ подржали и фонд Креативна Европа - Медиа, француски Си-Ен-Си и телевизија АРТЕ, Словенски филмски центар, Хрватски аудиовизуални центар и Град Крагујевац.
Последњи пут је Србију у програму Ла Синеф представљао Стефан Иванчић 2014. са филмом „Лето без месеца“, такође у продукцији ФДУ.
Restoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTO
"ТРЕБА ОДАТИ ПРИЗНАЊЕ ВУЧИЋУ И СРБИЈИ, МОРАМО ЗАШТИТИ СРБЕ ОД КУРТИЈА" Монтгомери очитао лекцију медијима у ЦГ о Косову и Метохији
У ИНТЕРВЈУУ за црногорски "Дан", Вилијам Монтгомери, бивши амерички амбасадор у СР Југославији, осврнуо се на ситуацију на Косову и Метохији.
15. 05. 2026. у 13:16
Срушио се авион код главног града: Погинули сви путници и пилот
Ваздухопловна цивилна управа Јужног Судана саопштила је данас да се срушио авион југозападно од главног града Џубе, при чему је погинуло свих 14 особа које су биле у летелици.
27. 04. 2026. у 16:49
ФАРМЕР ОСТАВИО 5 КРАВА НА ПУСТОМ ОСТРВУ: 130 година касније научници нису могли да верују шта виде
ПРИЧА о пет крава остављених на изолованом острву Амстердам у Јужном океану прерасла је у једно од најнеобичнијих поглавља модерне биологије.
14. 05. 2026. у 14:24 >> 20:55
Коментари (0)