"ПАНТОМИМОМ ПРОТИВ КОРОНЕ": Марко Стојановић о сарадњи са Шангајем и пантомими
ГЛУМАЦ и пантомимичар Марко Стојановић од почетка пандемије тражи начине да се уметнички ангажује против пошасти 21. века: прво је снимио кратки филм "Пантомимом против короне" (са основним препорукама здравствених стручњака) за Светску организацију пантомимичара, чији је председник, а онда са кинеском глумицом Тиан Шуи осмислио пројекат "Уметност и пријатељство".
Двоје глумаца говорило је стихове песника Драгана Драгојловића и Зхао Лихонга, на српском и кинеском језику. Овај подухват организован је у сарадњи са Шангајским центром драмских уметности.
- Учествовао сам и на великом онлајн догађају који су пре десетак дана организовали Шангајски универзитет и град Шангај - објашњава Стојановић. - Реч је о међународном форуму "Позориште и филм", на коме сам имао и завршну реч. Тренутно, Светска организација пантомимичара (основана 2004. године), четврти викенд заредом, води, путем "Зума", разговоре на тему пантомиме, извођачких уметности, позоришта у доба короне... До сада је учествовало двадесетак колега са пет континената.
У међувремену, наш саговорник ангажовао се и у подршци слободним уметницима у доба кризе:
- Трудимо се да стратешки размишљамо и, што је више могуће, унапред. Све ово што се дешава у земљи личи на једно узбуркано позориште... Иначе, као организација управо развијамо платформу која ће, практично, бити онлајн позориште с продајом улазница. Намењена, пре свега, пантомимичарима.
Стојановић истиче да су (не само) новонастале околности наметнуле размишљање о промени система у култури.
- Мислим да је данашњи модел потпуно анахрон и бескористан. Уосталом, настајао је између 1955. и 1975. године, у социјализму из кога смо изашли пре две деценије. Од тада је само "дошминкаван" - каже Стојановић. - Сада би, коначно, Министарство културе требало да се одвоји од информисања. Јер, култура није имала никакве користи што је у истом министарству с медијима: нити је због тога у њима била више присутна, нити има прописа који то регулишу. А и они који постоје - не спроводе се.
Други корак, верује Стојановић, требало би да буде потпуна промена односа државе:
- Колики год буџет био, примерен датим околностима, биће мали за културу. Али, држава мора да се постави као копродуцент, а не давалац пара који уопште не контролише шта се с њима ради. Важно је да оствари увид у реализацију пројекта: улажу се милиони динара у неку представу која се одигра само три пута... И залуд се прича о некој "пристојној" Србији, ако се заборавља да се она не ствара преко ноћи, нити је без правог односа према култури може бити.
"КОЛАРАЦ" НАЦИОНАЛЕ
КАДА се прави филм у свету, ви као продуцент први уложите паре да покажете веру у тај пројекат, потом убеђујете друге људе да дају новац као копродуценти. Па онда са том сумом одете у банку и осигуравајуће друштво - објашњава Стојановић. - У банку да подигнете кредит, а у осигуравајуће друштво да оно да гаранције банци: ако филм пропадне. Е, тек тада снимате филм. А код нас га снимате само ако вам држава да паре преко Филмског центра Србије, и никако другачије. С друге стране, "Коларац" ће се затворити уколико држава не пружи помоћ. Не сме се пренебрегнути да је "Коларац" институција од националног значаја, баш као и оне које имају такав "префикс" у свом називу.
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)