"ТВ НОВОСТИ" НА ПОСЛЕДЊОЈ КЛАПИ СЕРИЈЕ И ФИЛМА "КРАЉ": Прича о заносу, Југославији и највишој цени
ПОД окриљем ноћи и великог светлећег месеца, уз пратњу хора зрикаваца, у дворишту студија "Вижн тима", надомак Београда, прошлог викенда пала је последња клапа серије и филма "Краљ", редитеља и сценаристе Здравка Шотре.
Прича о животу краља Александра Првог Карађорђевића, заснована на роману Вука Драшковића "Александар од Југославије", настаје у продукцији "Јунајтед медије" и "Вижн тима". Радња серије, чијих ће 15 епизода бити емитовано на каналу Нова С, смештена је између 1918. и 1934. године.
Калдрмом поред старог разрушеног двора замишљен корача краљ, којег тумачи Љубомир Булајић, у пратњи ордонанса Јеврема (Миодраг Мики Крстовић) и Душана (Ненад Хаџи Маричић). По повратку из Првог светског рата, краљ не станује у двору већ у кући Крсмановића на Теразијама.
- Снимали смо краљев обилазак оштећеног двора где му сарадници саопштавају да су руски комунисти убили Романове, између осталих и принцезу Олгу, којом је требало да се ожени. На капији двора Александар доживи визију и оживи трауматично сећање на оно што је оптерећивало Карађорђевиће - атентат на Александра Обреновића и Драгу Машин - објашњава нам редитељ Здравко Шотра и додаје да је пројекат био врло обиман, јер се појављује чак 165 глумаца, а има много објеката и локација у разним градовима и земљама.
Захваљујући хромаки, зеленој позадини на коју ће у постпродукцији "налећи" сценографија, екипа је успела да "обиђе" Париз, Марсељ, Тулон, Рим, Истанбул, Санкт Петербург, Стразбур, Букурешт, Загреб, Блед, Цетиње, које су кадрирали у Панчеву, Земуну, Опленцу, Рипњу, Белом двору, Скупштини града, Конаку кнегиње Љубице, Саборној цркви...
- Било је планирано путовање у Француску, које је због короне одгођено. Договорили смо се са француским продуцентом да снимамо у Версају и Паризу, али морали смо снимити овде. Помоћу компјутерске обраде ништа нисмо изгубили. Срећом, довели смо неколико француских глумаца, а међу њима је најпознатији Жан-Марк Бар. Много је масовних сцена, као што су предратне демонстрације, сукоби у Загребу и Београду и покушај атентата, те сам снимање неких од тих поверио млађим колегама - истиче Шотра.
- Најизазовнија је идеја југословенства која је двапут опробана. То је добра идеја, али на овом терену не постоји цивилизацијски развој међу народима да би људи различитих религија и традиција могли да живе заједно. Још нису спремни на то, а поготово пошто се у то мешају политичари који подгревају ситуацију. Александар је покушај да створи такву државну заједницу платио главом. Прича о његовом заносу и стварању Југославије требало би најпре да се појави као филм, и то можда још ове године, а потом и као серија 2021.
- Радујемо се последњој клапи јер осећамо да смо учествовали у великом филмском и телевизијском подухвату. Овај пројекат је изузетно важан за српску историју и наше будуће генерације. Мислим да ће историчарима бити драго када виде како је обрађена ова тема. Свако је био поносан што учествује. Иза нас су скоро четири месеца и једва чекам да видим како ће све изгледати - каже нам Ненад Хаџи Маричић.
ЛУКСУЗНИ ОЛДТАЈМЕРИ
НА сету "Вижн тима" украшен заставицама Краљевине Југославије "шепури" се оригинални плави "шевролет интернационал" из 1929. део колекције Музеја мотоцикала Панчево, док је на другом крају дворишта плави "бјуик" из 1930, који је похрањен у Олдтајмер клубу у Београду.
Неколико дана раније снимана је сцена у којој трудна краљица Марија, коју игра Тамара Алексић, вози луксузни бели "обурн" из Музеја аутомобила.
Посебну улогу у "Краљу" има Петар Стругар који игра стварну историјску личност - новинара и песника Луку Јовановића Месечину, који је подржавао Александра и спорио се с њим, али и водио дневнике, који су тек недавно пронађени, а које је Вук Драшковић искористио у роману.
- Тумачим новинара Стевана, младог пулена, који је, са Јованом, увек уз Луку. Они прате све битне догађаје током десет година, од проглашења Краљевине Југославије, преко покушаја атентата до завођења Шестојануарске диктатуре, када се јавност искључује из Александровог живота, који се окончава атентатом 1934. Било је занимљиво играти Стевана, иако има много догађаја које би требало да приближимо публици - прича нам Јоаким Тасић.
Његов колега Марко Павловић, који тумачи Јована, додаје да њихови ликови нису осликани у роману, већ само у серији и филму "Краљ":
- Лука, Стеван и Јован познају краља још из ратних дана и диве му се. Иако су саборци, у неким ситуацијама, као током Шестојануарске диктатуре, новинари заузимају објективнији став. Заправо, откривамо тајне и интриге двора и државних званичника.
Близак краљу, али и врло професионалан јесте и Лука Месечина, кога тумачи Петар Стругар:
- Александар га је заволео зато што је човек без длаке на језику и представља ствари онаквима какве јесу у том тренутку. Тада је било различитих геополитичких превирања и тај период је веома турбулентан, па се и штампа бавила тиме. Намењена ми је улога наратора који води хронику времена и казује причу о краљу и свему што се дешавало.
Лукину супругу, Словенку Валентину Жолгер, игра Нада Мацанковић, која током серије говори искључиво на словеначком језику. Глумица нам прича како пре овог пројекта није много знала о првој Југославији коју је краљ Александар створио.
РЕКОНСТРУИСАЊЕ ВЕНЧАЊА
КОСТИМОГРАФКИЊА Иванка Крстовић надахнуто нам прича колико је било узбудљиво реконструисање целог венчања краља Александра и краљице Марије, а посебно док је радила Маријину венчаницу.
- Инспирисала сам се двадесетим и тридесетим годинама прошлог века, али нисам много користила шљокице јер Марија је била врло скромна и није била ексцентрична. Њена мајка, румунска краљица, била је раскошна - прича нам држећи капут са крзном који је, поред бројних хаљина, бунди, униформи, блуза, панталона, сашивен за потребе "Краља". - На венчању смо имали униформе, ордење и капе турске, грчке, француске и српске гарде и њихових војних оркестара.
Касније су се појављивали и морнари, адмирали... Сам краљ Александар пресвлачио се хиљаду пута. Све круне смо правили ручно, а сваки детаљ на ордену, ленти или капи морао је да буде на месту. Био је ово захтеван и велик, али леп посао.
- Спремајући улогу, сазнала сам како је она изгледала и који су били њени проблеми. Лука и Валентина деле краљеве личне, али и драме целе Југославије. Краљева идеја да уједини земље је била невероватно позитивна и генијална, али уследио је распад Југославије и његових снова - истиче Нада Мацанковић.
Лука је Валентину у једној од захтевнијих сцена, која је снимљена почетком августа у Саборној цркви, упознавао са бројним званицама, међу којима су били Никола Пашић (Бранислав Лечић), кнез Павле (Срђан Тимаров), патријарх Димитрије (Војин Ћетковић), румунска краљица Марија (Даница Максимовић) и многи други. Повод да се господа у свечаним оделима и даме у раскошним тоалетама окупе било је венчање Марије и Александра, које се одиграло 8. јуна 1922. године.
Уз Шотрин повик "команде", остављамо екипу "Краља" да доврши снимање, а са сета нас испраћа огромна сребрнкаста макета која је служила као амерички брод којим је краљ први пут путовао у Тулон, затим довео краљицу Марију из Букурешта, а сада је "Дубровник" којим је краљ отпловио у Марсељ.
ВЕЛИКА ПОБЕДА РУСА У ЧАСОВОМ ЈАРУ: "Избачени су, у току чишћење стамбених зграда"
ОРУЖАНЕ снаге Руске Федерације избациле су украјинске трупе са територије фабрике ватросталних материјала у Часовом Јару, а непријатељ је потиснут у приватни сектор. У току је чишћење стамбених зграда у граду, изјавио је саветник председника ДНР-а Игор Кимаковски.
14. 01. 2025. у 10:56
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било
ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.
14. 01. 2025. у 11:38
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (2)