ТЕШКО ЈЕ ГЛЕДАТИ ТОЛИКО ЗЛО: "Дара из Јасеновца" Гаге Антонијевића оставила јак утисак на гледаоце из Грачанице

Д. ЗЕЧЕВИЋ

27. 11. 2020. у 08:23

ФИЛМ "Дара из Јасеновца" који се ове недеље приказује у Грачаници је филм какав су српска кинематографија и публика жељно ишчекивали.

ТЕШКО ЈЕ  ГЛЕДАТИ ТОЛИКО ЗЛО: Дара из Јасеновца Гаге Антонијевића оставила јак утисак на гледаоце из Грачанице

Сцена из филма "Дара из Јасеновца" / Фото Промо/Предраг Антонијевић

Историјска заснованост приче приказане судбинама недужних људи обухваћених играма смрти, презентована је на уметнички уверљив начин. Јасеновац, који је већ дуго година прећуткиван као важна историјска, културолошка, политичка и уметничка тема, овим филмом добија рехабилитацију какву заслужује. То што се филм јако тешко гледа, то није ни до глумаца ни до режисера, то је од зла, оног наддемонског зла које проради у људима када се претварају у крволоке.

Овим речима Жарко Миленковић, професор књижевности из Преоца надомак Грачанице коментарише за наш лист играни филм "Дара из Јасеновца" редитеља Предрага Антонијевића који ће се, недељу дана, до 2. децембра, приказивати у биоскопу грачаничког Дома културе.

Да је тема Јасеновца запостављена сматра и историчар из Грачанице Александар Гуџић, који наглашава да су филмови овакве врсте корисни за неговање културе сећања на српска страдања, јер су, како опомиње, уз Јевреје и Јермене, Срби једини народ на свету над којим су константно вршени геноцид и етничко чишћење.

- Тема Јасеновца и страдања Срба у Другом светском рату у НДХ занемаривана је из различитих разлога, али ми сада имамо обавезу да негујемо ту културу сећања на српске жртве са било ког простора да су - сматра Гуџић, који је мишљења да ће овај филм постати "дериват из којег ће Срби црпети енергију за будућа времена", односно налазити снагу за све потешкоће које их сналазе, како на просторима Космета, тако и на просторима бивше Југославије где су остали у веома малом броју.

Филм према Гуџићевим речима говори о једној епизоди етничког чишћења Срба након офанзиве на Козари.

- Сам филм прати дванаестогодишњу девојчицу Дару, која са мајком и браћом завршава у логору Стара Градишка. Она у том логору остаје без мајке и цео смисао филма је како ће да помогне брату да преживи, што је само једна од хиљаде трагичних судбина тог времена - закључује Гуџић.

ОПОМЕНА ЗА БУДУЋНОСТ

Трагични догађаји у једном од најстрашнијих концентрационих логора су опомена за будућност људи овог простора - истиче Бобан Јевтић из грачаничког Дома културе, који наглашава да се филм приказује у овдашњем биоскопу уз поштовање свих епидемиолошких мера.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НУКЛЕАРНЕ СИЛЕ БИЛЕ НА ИВИЦИ РАТА, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО ОБРТ: Кључан је био позив једног човека

НУКЛЕАРНЕ СИЛЕ БИЛЕ НА ИВИЦИ РАТА, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО ОБРТ: "Кључан је био позив једног човека"

У ДРАМИ која је привукла пажњу светске јавности, амерички председник Доналд Трамп јуче је на друштвеним мрежама објавио да су Индија и Пакистан, након четири дана жестоких сукоба дуж границе, пристали на „потпуни и тренутни прекид ватре“.

11. 05. 2025. у 10:48

ПАНИКА У УКРАЈИНИ: Да ли је ово знак да Путин спрема нови напад орешником?

ПАНИКА У УКРАЈИНИ: Да ли је ово знак да Путин спрема нови напад "орешником"?

РУСИЈА ће 12. и 13. маја привремено затворити ваздушни простор изнад војног полигона и комплекса за лансирање ракета Капустин Јар, преноси украјински одбрамбени портал Militarnyi 10. маја, наводећи могућност тестирања балистичке ракете средњег домета.

10. 05. 2025. у 12:06

ДА ЛИ СЕ МАКРОН ДРОГИРА? Јованино питање изазвало смех у студију: Како да се носе с толиком проблемима...

"ДА ЛИ СЕ МАКРОН ДРОГИРА?" Јованино питање изазвало смех у студију: "Како да се носе с толиком проблемима..."

ВОДИТЕЉКА Јована Јоксимовић у јутарњем програму на телевизији К1 дотакла се теме Емануела Макрона и спорне ситуације са марамицом и сумњом о употреби опијата, која се проширила друштвеним мрежама.

13. 05. 2025. у 16:57

Коментари (2)

Како препознати симптоме пролећне алергије пре него што постану озбиљни?