ВИТЕЗ ШАБАЧКЕ ЧИВИЈЕ: Двадесет година од смрти Милића од Мачве (1934-2000), једног од најпопуларнијих српских сликара

Миљана Краљ

15. 12. 2020. у 16:30

ОСИМ помена у новинама, ћерки - Симониде, Теодоре и Јелене, унуке Маше, брата Радојице и остале родбине, прошле недеље ничим није обележено да је пре две деценије овим светом минуо Милић од Мачве (1934-2000) - сликар "летећих балвана на жутом небу", јединствене, препознатљиве појаве, са плаштом, великом капом и штапом, који је сам себи наденуо племство... од Мачве.

ВИТЕЗ ШАБАЧКЕ ЧИВИЈЕ: Двадесет година од смрти Милића од Мачве (1934-2000), једног од најпопуларнијих српских сликара

Фото Б. Ђорђевић

Рођен је као Милић Станковић, 20. октобра 1934. у селу Белотић, од оца Радована и мајке Десанке. Завршио је Шабачку гимназију и упутио се на студије архитекуре у Београд, да би потом дипломирао на Академији ликовних уметности 1959. Прву самосталну изложбу имао је у Београду, исте године, а потом је излагао по целој бившој Југославији, али и светским метрополама - од Женеве, Париза и Брисела до Москве. Пројектовао је и извео три куле: у Мачви - "Радованову кулу", на Златибору - "Милићеву стихару на Палисаду", и здање на Звездари у Београду - "Кулу на седам ветрова".

Као члан "Медиале", са Ољом Ивањицки, Шејком, Главуртићем, Видаком, Вуковићем, Тошковићем и другима маштао је о томе да се направи грађевина која би подсећала на Вавилонску кулу на Ратном острву. Објавио је неколико књига, писао је поезију, бележио је и поезију својих пријатеља.

- Моја је машта извирала из недара народне, колективне свести о фантастичном, што се одражавало кроз најдубљу компактност сфере свести мојих предака и њихових предања - говорио је уметник. - Био сам у потпуности свестан значења такве фантастике, која се не кује ни у каквој алхемичарској радионици 17. века, а камоли у медиалној, па ни кроз остале светске покрете сличне врсте.

Фото Б. Ђорђевић

Важио је за једног од најпопуларнијих ликовних стваралаца свога времена, али га је пратио и глас мистика и ексцентрика, чему је, можда и сам највише доприносио, тврдећи:

- Ја сам онај Милић, костур Радованов, унук Пантелијин и свих осталих мачванских предака, патријарх над патријарсима у сликарству, родоначелник србијанских вампира крајпутника, онај који повремено пркоси математици. Милић Ледени, Лепобради, Хелиоцентрични, августовски у августу, пролећни и када није пролеће, први витез од Мачве, витез шабачке чивије и званичних наших свих већих покрајина, и туђих.

Умро је 8. децембра 2000 и сахрањен је у Алеји заслужних грађана на Новом гробљу. Прва већа изложба која је подсетила на његово дело, у Београду је одржана тек 16 година после његовог одласка, у организацији Удружења "Уметност без граница". Заборав је можда потекао и из његовог политичког ангажмана девдесетих година, кога су пратиле контрадикторности.

- Милић је оставио дубоки траг у српској и југословенској уметности 20. века и не треба га увлачити у идеолошке приче - истакао је историчар уметности Никола Кусовац, отварајући поставку у Кући краља Петра, на којој се окупио велики број поклоника Милићеве уметности и личности. - Замера му се што се у ратним временима налазио на просторима где је био српски народ и сви су га доживљавали као ратног хушкача, а он то није био. Хтео је да буде са оним делом народа који пати. Умро је последњих дана 2000. и готово су као секиром ударили преко његовог дела, хтели потпуно да га обезвреде. На сву срећу, Милићево сликарство не може се ишчупати из бића наше уметности.

ВОЖДОВАЧКА ЦРКВА

УЗ благослов патријарха Германа, Милић од Мачве је живописао Цркву Светог цара Константина и царице Јелене на Вождовцу. На зидовима овог храма осликао је српске манастире, Светог Саву који приводи Христу српске светитеље, прве београдске мученике Стратоника и Ермила, сеобу Срба, игумана Пајсија са кољем и Преподобног мученика Авакума Београдског. Живописао је и обред резања славског колача код Срба.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (1)

ВЕЛИКИ ПОВРАТАК: Катарина Томашевић поново у српском рукомету