КАДАР ОД 100 МИЛИОНА ДОЛАРА: На листи десет најскупљих сцена у историји филмске уметности доминирају акционе акробације

А. ПОПАДИЋ

23. 12. 2020. у 11:33

Холивудски филмски студији улажу милионе долара у сцене јурњаве аутомобила, борби, рушења зграда, мостова, па и целих градова, не би ли тиме освојили публику и тако вратили уложен новац.

КАДАР ОД 100 МИЛИОНА ДОЛАРА: На листи десет најскупљих сцена у историји филмске уметности доминирају акционе акробације

"Осветници: Крај игре" / Фото ИМДб

Али најскупља сцена у историји филма није ниједна од горе поменутих, већ она која је врх листе изборила најскупљим кастингом у кинематографији - сахрана Тонија Старка, алијас Ајрон Мена, у последњем делу серијала "Осветници: Крај игре". У два минута кадра стали су готово сви јунаци "Марвеловог" универзума, па су тако за најскупљу сцену "криви" хонорари, а не специјални ефекти. Барата се цифром од више од 100 милиона долара!

На зачељу топ 10 листе налази се сцена напада јапанске војске на Перл Харбур у филму "Перл Харбур" Мајкла Беја, а на коју је утрошено "скромних" 7,5 милиона долара. Тик уз њу је још једна историјска драма "Спасавање редова Рајана" Стивена Спилберга, а у њој најскупља сцена од 12 милиона - искрцавање америчких трупа у Нормандију.

Сасвим очекивано за све филмске сладокусце, на листи се нашла трилогија "Матрикс", која је употребом CGI технологије померила границе седме уметности. Једини филм који је на топ--листи заступљен са две сцене је The Matrix Reloaded (на 8. и 2. месту). Импресивно је да су некада браћа, а сада сестре Вашовски успеле да убеде студио да потроше новац на две спектакуларне сцене. Прва, "јефтинија" (између 10 и 15 милиона долара) јесте чувена сцена јурњаве по ауто-путу. Много скупља сцена из истог филма иако је коштала 40 милиона долара, по оценама критике и публике, вредела је сваку пару. У питању је легендарна борба Неа и Господина Смита, који се мултиплицира на десетине, а потом стотине истоветних противника.

Први део "Матрикса" нашао се на 7. месту захваљујући уводној сцени (12-15 милиона) у којој се смењују компјутерски кодови, што са данашњег гледишта не изгледа ни скупо ни иновативно, али 1999. је било све поменуто. Исто толико, 15 милиона, коштала је сцена "летећег аутобуса" у филму "Сабљарка" (6. место), али је она, као и цео филм, оцењена као један велики промашај. Пето место на листи најскупљих (15-16 милиона) заслужила је сцена на ауто--отпаду из филма "Трансформерси: Последњи витез". Цени су допринели визуелни ефекти, али и стотине половних кола које су слупане "специјално" због филма. Баш као и са "Сабљарком", ауторима се то није исплатило јер је покупио неславне титуле "најгорег филма".

Још један скупи промашај била је акциона авантура "Брзина 2" и сцена у којој брод без кочница упада у приморско место и руши све пред собом, а на то је потрошено 25 милиона долара.

На 3. месту (са утрошених 34 милиона) налази се једини филм из доба "златног Холивуда", епски "Бен Хур" и сцена трке кочија. Критичари и публика су сложни да је вредело: једна од најспектакуларнијих сцена у историји филма уједно и једна од најскупљих.

БОРОДИНСКА БИТКА

ДА није "Осветника" и прескупо плаћених глумачких суперхероја, прво место заузела би историјска сцена Бородинске битке у екранизованом Толстојевом ремек-делу "Рат и мир", из 1967. године.

Филмска сага Сергеја Бондарчука, за коју је награђен Оскаром за најбољи страни филм, коштала је тада рекордних 96 милиона долара, што је преведено у данашњи новац око 350 милиона. Стручњаци тврде, а то је делом признао и сам Бондарчук, да је на сцену Бородинске битке отишла готово трећина укупног буџета, односно, око 100 милиона долара.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (0)

РУСИЈА ЗАПАЊЕНА: Откривено како је убијен Владимир Фешченко у згради министарства одбране