БАСАРА СМИРИО СТРАСТИ: Име добитника "Нинове" награде подигло мање буке него што се очекивало

М. Мирковић

25. 01. 2021. у 21:26

ОДЛУКА да "Нинову" награду за најбољи роман објављен током протекле године понесе Светислав Басара, саопштена јуче на конференцији одржаној онлајн, као да је подигла много мање прашине и буке но што се очекивало.

БАСАРА СМИРИО СТРАСТИ: Име добитника Нинове награде подигло мање буке него што се очекивало

Фото Танјуг

Чињеница да је Басарин "Контраендорфин" ("Лагуна") са три гласа убедљиво надмашио романе Дарка Цвијетића и Огњена Спахића није изазвала претерано снажне реакције "ни са једне стране" - можда је чак више узбуђења па и негодовања било међу оданим пратиоцима овог признања, но међу "бојкоташима" и свима који увиђају да се кредибилитет и углед ове награде осипају откако је, са истоименим недељником, и сама приватизована. Међу њима чак има и оних који актуелну одлуку "читају" као ослушкивање те, друге стране, па и својеврсни отпор чланова према председавајућем Панчићу.

Фото Приватна архива

- Честитам "Ниновом" жирију на храбрости да донесе политички некоректну одлуку! - рекао је, за "Новости", теоретичар књижевности Игор Перишић, који се због оштрих замерки на рад истог овог жирија са претходним лауреатом Сашом Илићем чак суочио на суду:

- После годину дана паузе, опет је награђен сјајан писац. Између Владимира Табашевића и Светислава Басаре, у низу "Нинових" лауреата остаће празно место. Но, због прошлогодишње брљотине треба бити опрезан са далекосежним закључцима, али очигледно је да васпитно-поправне мере бојкоташа позитивно утичу на жири.

О (не)очекиваности одлуке да 67. леуреат "Нина" постане баш Басара, и утицају прошле године започетог бојкота на жири, слично мисли и писац Дејан Стојиљковић, који каже:

- Мислим да се у актуелном "Ниновом" жирију догодио својеврсни пуч, где је председник Теофил Панчић остао у мањини, прегласан од осталих.

Сигуран сам да он сам никада не би допустио да награду добије писац кога проглашавају четником и Вучићевим колумнистом.

Владимир Кецмановић, Фото Н. Скендерија

Три гласа за победника

ЗА РОМАН Дарка Цвијетића "Што на поду спаваш" (Књижевна радионица "Рашић") гласала је Марија Ненезић, а председник жирија Теофил Панчић за роман Огњена Спахића "Под оба Сунца" ("Контраст издаваштво").

Басари су награду донели гласови Бранка Кукића, Ивана Миленковића и Марјана Чакаревића.

Сматрам да је то добрим делом и резултат нашег бојкота, да су управо под тим притиском остали чланови одлучили да одрекну послушност председавајућем Панчићу који је ту свакако врховни идеолог и комесар.

Игор Перишић, Фото Н. Скендерија

Писац Игор Маројевић, још један од иницијатора бојкота, није желео да се удубљује у анализу и коментарисање рада жирија.

- Као бојкоташ ове награде, доследно остајем при бојкоту "Нина", тако да је више и не пратим - рекао нам је Маројевић. Прилично му је блиско и размишљање Владимира Кецмановића, такође покретача и заговорника ширења бојкота, који подржава све више уметника и из других сфера, стајући уз бојкоташе "Нина" у одбрану слободе у књижевности и уметности.

- Не занима ме одлука некомпетентног жирија, а нисам претерано заинтересован ни за трку Великића и Басаре за место Оскара Давича - каже Кецмановић, који алудира на то да је и Басара, као један од "сигурних избора" за жири , "понављач" на листи лауреата, баш као и друга два поменута писца.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

ЊИХ ДВОЈИЦА СУ У БОЛНИЦИ: Обрадовић забринуо гробаре после пораза од Будућности