УОЧИ ГОДИШЊИЦЕ СМРТИ: Објављена књига о Небојши Глоговцу - делови живота глумца које нисте знали
ДА ће Небојша Глоговац (1969-2018) бити велики глумац, видело се одмах. Није био дилеме, није било "откривања" талента, он је "откривен" на почетку.
Само је било питање колико ће високо да иде, сматра Наташа Нинковић, његова земљакиња из Требиња и другарица са класе на Факултету драмских уметности (у којој су били и Сергеј Трифуновић, Војин Ћетковић, Нела Михајловић, Борис Пинговић...), а са којом је поделио и антологијске кадрове у филму "Клопка", Срдана Голубовића.
Да је досегао сам врх уметничког Олимпа, потврђује и књига "Глоги" Александра Ђуричићa, коју је кућа "Вукотић медија", објавила уочи трогодишњице његове смрти. Ова неугасла звезда са наше планете винула се у вечност 9. фебруара 2018. године.
У калеидоскопу сећања на човека који је био толико вољен да су га знани и незнани звали по надимку из наслова овог дела (а имао их је још - Лобања, Шоне, Шонси, Панчевац), преплићу се дубоки утисци најугледнијих редитеља, али и партнера са сцене, филма и телевизије, о његовом непоновљивом дару, анегдоте из позоришног бифеа, са снимања, турнеја, из омиљеног кафића ("Кројача" на Дорћолу).
Читалац Небојшу открива и као сина свештеника Милована Глоговца, залази у дечачке снове (желео је да постане саобраћајни милиционер), сели се са њим из Требиња у Панчево. Ова романсирана биографија открива и како је сазревао као уметник и човек, како је стопирао из Панчева до Београда да стигне на часове глуме... Књига "Глоги" је и траг о томе како се није штедео ни у послу, ни у пријатељству, ни и у љубави (у браковима са Мином и Милицом добио је синове Гаврила и Милоша и ћерку Сунчицу).
ЉУБАВ ПРЕМА ПСИМА
АУТОР књиге "Глоги" посебан одељак посветио је и глумчевој љубави према псима, у коме, између осталог наводи и речи редитеља Дејана Мијача:
- Требало је видети како игра куче, то је била представа за пријатеље, али не у смислу да га имитира, да иде на четири ноге, већ само изразом лица и очима је приказивао целу психологију односа пса и његовог власника. То је била интимна изведба, а онда су га редитељи молили да то уради на некој представи, малтене и да је прекине само да одигра своје куче. И пристао је да игра пса код Поповског.
Колико је као глумац био истинит, аутентичан, страствен, присетио се Никола Ђуричко:
- У филму "Хадерсфилд", у сцени у душевнј болници, где чучи са осталим пацијентима, да га камера у једном моменту не снима крупно, не бисте знали да је то глумац. Потпуно се поистовећивао са ликом.
У Ђуричковим сећањима остала је јака сцена како цела подела представе "Шине" ЈДП дословно пева до зоре, а испричао је и да је Небојша, када су ишли у Сопот, од неког свог Херцеговца купио јагњетину са роштиља, позајмивши паре иако је у том тренутну био звезда са три филма на фестивалу. Потом су је у сласт појели на хауби аутомобила.
- Био је разбарушен, духовит човек чија су се расположења кретала од тешког намћорлука до безграничног шарма и духовитости. Са партнерима је делио душу, без много речи и објашњења - сматра Горан Шушљик, који је са њим учествовао у "Хадерсфилду", као позоришном маратону који је трајао 11 година.
ФАНАТИК У ИГРИ
ТАБЛЕ је играо непрекидно и када је био на турнеји са "Златним руном" - пише у овој Глоговчевој биографији, уз напомену да је тада свог колегу и кума научио тој игри.
- Глоги је био фанатик, играли су сваког дана, по неколико сати. Све време је тврдио да игра боље, али је Војин тражио да на крају турнеје саберу победе и резултат је био 350 према 340 за Војина. Војин од тада не игра табле.
Играјући са њим Иван, Јевтовић никада није имао осећај лежерности, више је то било као да је "сам поред неког предатора", а и од партнера је он захтевао све. Јевтовић тврди да је та високо подигнута професионална летвица била стално присутна и на снимању "Небеске удице", у којој Небојша изговара данас легендарну реплику: "Је л' знаш како се постаје шампион? Тако што изађеш на терен када је најтеже и победиш."
У књизи се може прочитати и како је објаснио зашто је одбио улогу у филму Анђелине Џоли "У земљи крви и меда":
"... Постаје више досадан тај пласман Срба у филмовима који служи формирању јавног мњења о нама као лошим момцима. Као да овде нико ништа добро није учинио и као да су лоше у ратовима чинили једино Срби. То вређа интелигенцију."
Наводи Ђуричић и сећање глумца и редитеља Радоша Бајића, док је припремао снимање филма "За краља и отаџбину":
- Дошао је код мене и онако ме значајно питао: "Знаш ли ко ће да игра Дражу?" Кажем да не знам, а он кроз полуосмех изговори: "Ја".
Ипак, касније, није био задовољан том улогом, коју је сматрао дугом према прецима.
Он је рано постао институција, износи у монографији Раде Шербеџија, у чијем позоришту на Брионима је Глоговац заблистао у Крлежиној драми "Пијана новембарска ноћ 1918":
- И све је узимао и проживљавао са много страсти, као да му је то последњи пут.
- Обукли смо га у женске хаљине, нашминкали, ставили му перику и обули високе пете.
КРОЗ ЦРВЕНО
УЖИВАО је, присећа се Тамара Вучковић, и када је једне ноћи, после представе "Тамна је ноћ", аутомобилом јурио кроз празан Булевар револуције, пролазећи искључиво кроз црвено светло на семафорима. Радовала га је та сулуда игра на пустим улицама. Што је Тамара више реаговала, он се више смејао и уживао - пише Ђуричић.
Било му је тешко, али се није предавао. Небојшин приступ улози у односу на остале глумце био је другачији, јер ниједног тренутка није покушао да игра хомсексуалца, или, што би било још горе, неку drag queen. На том кастингу он је Краља, и то након нашег врло кратког разговора, покушао да игра као затвореног човека који крије неку тајну. Имао је мир споља и немир изнутра. Био је Глоговац!
Улога која га је мимоишла у младости, у добу када се глумци на њој "брусе", сустигла га је пред сам крај: играо је "Хамлета" у 47. години, у режији Александра Поповског.
- И био је врхунски Хамлет - изричит је Поповски. - Жао ми је само што су неки људи почели посебно да га хвале тек онда кад он није могао да чује и када му то није много значило. Али то тако иде. Једном је рекао да његов Хамлет живи у малој смрти између удисаја и издисаја.
Да су га, уз изразит глумачки дар, красиле и многе друге вредне карактеристике, сведочи редитељка Вида Огњеновић, која га описује као духовитог, незлобивог, обавештеног, особу са дубоким осећањем за пријатељство и колегијалност:
- Причали смо о књижевности, он је много читао о песнику Душану Вукајловићу, његовом Требињцу, чију је поезију често говорио на књижевним вечерима и доста његових песама знао је напамет.
Имао је и сопствених покушаја, а његова другарица са класе Нела Михаиловић те његове песме, не наводећи име аутора, говорила је по књижевним вечерима, па чак и на Радио Београду. После смрти, друга супруга Милица, пронашла је свеску са цртежима и стиховима, у којој је и песма "Тужно позориште", која почиње са: "Имам тужно позориште/око јастука са лоше нацртаним цвећем./Са зидова још цуре нечије сузе./Између црно белог и колора./ Један рефлектор./Један глумац..."
ВУЧИЋ УПУТИО НАЈХРАБРИЈЕ ПИТАЊЕ ЛИДЕРИМА 46 ЗЕМАЉА: Да ли вам је увек био важнији формални бирократски приступ или суштина?!
ПРЕДСЕДНИК Вучић у свом говору на самиту Европске политичке заједнице у Будимпешти поставио је храбро питање пред 46 европских лидера.
07. 11. 2024. у 16:03
НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - "Платићете високу цену!"
ДОНАЛД Трамп изјавио је прошле недеље како ће Европска унија морати да плати "високу цену" јер није куповала довољно америчких извозних производа. Део европских економиста и банкара упозорава како би победа Доналда Трампа могла изазвати трговински рат који би затим "гурнуо економију еврозоне из спорог раста у потпуну рецесију".
06. 11. 2024. у 20:03 >> 20:04
НА ВЕНЧАЊУ САМ БИЛА НАЈТУЖНИЈА ЖЕНА: Ивана је открила невероватне тајне породице Трамп
У СВОЈОЈ књизи "Raising Trump", Ивана Трамп, прва супруга Доналда Трампа, поделила је фасцинантне приче о породици Трамп које ће вас засигурно изненадити – јер када Ивана одлучи да исприча све, она заиста исприча све.
07. 11. 2024. у 13:21
Коментари (0)