СРПСКИ НАУЧНИЦИ УШЛИ У ИСТОРИЈУ: Објављена књига о хаварији у “Винчи” 1958. из пера физичара
ДА ЖИВОТ у тренутку може да се промени, показала је чувена нуклеарна хаварија која се догодила давне 1958. године у Институту за нуклеарне науке "Винча".
Шесторо српских научника који су у том тренутку радили у Институту било је изложено огромној количини радиоактивног зрачења, због чега су одмах сутрадан морали да оду у Француску на лечење.
Нису ни сањали да ће у париској клиници ући у историју, јер ће њима први пут бити урађена људска трансплантација коштане сржи. Своје доживљаје из француске болнице описао је један од њих и једини живи сведок акцидента Радојко Максић (1933), у књизи "Дневник из болнице Кири", коју је недавно објавио "Креативни центар".
- Побуде да се после толико времена објави овај дневник су вишеструке, а пре свих, да на једном месту остане забележено како су учесници догађаја лично доживели све од тренутка удеса па до краја лечења у болници "Кири", која је тада била најбоља институција за негу озрачених особа - наводи Катарина Трајковић Ковчин у предговору књиге.
Озрачени научници су се на неизвесно путовање у Град светлости упутили јер им је једина шанса да преживе била у клиници "Кири". Први пацијент на свету коме је успешно пресађена коштана срж био је управо аутор књиге Радојко Максић, због чега ће заувек остати упамћен у историји светске медицине.
СПОМЕН-ПЛОЧА
У ОКТОБРУ 2018. године у Институту за нуклеарне науке "Винча" постављена је спомен-плоча у знак захвалности и сећања на француске грађане који су донирали своју коштану срж петорици српских истраживача, као и доктору Жоржу Матеу и тиму болнице који су први пут извели ову операцију.
Препоручујемо
РАЂА СЕ НОВА НУКЛЕАРНА СИЛА: Тајни кинески извештај изазвао страх на западу
17. 09. 2020. у 15:11
ПОСЛЕ ПИСАЊА "НОВОСТИ": Одвезена 34 бурета са отровним отпадом (ФОТО)
22. 08. 2020. у 08:50
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ОДВЕЛИ СУ МЕ У ШАТОР, ОДУЗЕЛИ ПАСОШ" Наша певачица очи у очи са Гадафијем: "Нисам била свесна шта се дешава"
ПЕВАЧИЦА је била веома млада и није била свесна шта се дешава...
16. 12. 2024. у 09:20
Коментари (1)