КЊИЖЕВНА КРИТИКА: Путоказ култури
ЈАНА М. Алексић, Културна идеологија Милана Кашанина, Институт за књижевност и уметност
У књизи "Културна идеологија Милана Кашанина" Јана М. Алексић анализирала је књижевни поступак, естетичке и књижевноисторијске идеје овог изузетног интелектуалца чије је место у нашој култури, а након друштвено-политичких турбуленција сваке врсте у време његовог комплексног и дисперзивног културног делања, па и касније, коначно утврђено. Јана М. Алексић допринела је томе не само овом књигом, већ и својом докторском дисертацијом у целини.
У овој књизи она је систематизовала Кашанинов књижевнокритички опус и уобличила његову књижевну мисао. Особито је драгоцено што је истакла нека од Кашанинових најважнијих начела која би требало, по нашем сматрању, да постану драгоцен путоказ и савременој, управо актуелној, књижевној критици и књижевности, култури уопште.
Јана Алексић уочава природу и појединачне карактеристике Кашанинове критичке мисли, увиђа њену дивергентност, па и антиномичност, и на основу тога презентује нам његову културну идеологију чија је основа "дијахронијско и синхронијско сагледавање уметничких појава, профилисаних на културној политици, као и на друштвеном ангажману у стварању и раду значајних културних институција".
"Кашаниново становиште национално је утемељено, али космополитски размахнуто", констатује Јана Алексић. Оно је резултат дубоког, суштинског Кашаниновог понирања у стваралачке и духовне токове националне културе, као и разумевања динамичног односа између духа народа и духа епохе, али и познавања иностраних културних прилика и функционисања институција, а у функцији преузимања ваљаних стратегија ради афирмације, али и очувања националног културног блага и унапређивања рада културних институција.
Пратећи деликатну методологију Милана Кашанина, Јана М. Алексић региструје константну осетљивост и противречност питања културног обрасца - једног од најзначајнијих питања сваке културе.
Како би у потпуности показала његову комплексност и значај, као и у односу на то специфичну позицију Милана Кашанина у различитим идеолошким епохама, Јана М. Алексић у овој научној студији полази од бројних сагледавања страних и наших научника из различитих области хуманистике у вези са свим феноменима без којих се не може разматрати ни питање културног обрасца. То су: идеологија, култура, културна идеологија, интелигенција, хабитус, нација, национализам, културни круг, образац културе, култура сећања.
Даље се у књизи упознајемо са значајем познавања бића националне културе, онога што чини њену специфичност, али и универзалност. У вези с тим ауторка истиче све оно што је и Милану Кашанину било важно - значај традиције, тј. културу као заједничку тековину народа, не тек поједнца, која се преноси с колена на колено, а која у себе укључује завет или култ предака, предање и образовање. У вези с тим национално осећање разуме као механизам приблиижавања и уједињења људи у историјску заједницу и истиче да је потреба за познавањем и неговањем традиције насушна потреба хуманитета, а у вези с културним идентитетом истиче став нашег еминентног антрополога Бојана Јовановића који каже да је културни идентитет заправо "реалитет" и "интегритет" по којем припадници одређених историјских заједница опстају у својим посебностима.
У књизи се, поред културних и стваралачких настојања и домета Милана Кашанина упознајемо са очекиваним карактеристикама носилаца културе, дакле културне елите. Ти, и не само ти, сегменти књиге особито нам значе јер смо на основу њих у могућности да поуздано утврдимо специфичне разлике између онога што елита заиста јесте и између такозване наше елите данас која је, нажалост, девастирала и неке наслеђене културне тековине, али и интитуције од највишег значаја. На извесне опасности однарођавања елите указала је и сама ауторка:
"Постоји опасност да се културна елита друштвено изолује, отуђи од друштва, што води ка стваралачкој декаденцији, пресахњивању стваралаштва, као и онемогућавању демократизације културе. Носиоци културе ваљало би да изнова обнављају свест о служењу, а не о привилегованости."
Наведени сегмент само је један од примера актуелности ове књиге која нам је омогућила да се у свему што је значајно за културу и наш културни идентитет упоредимо с назорима Милана Кашанина.
Препоручујемо
КЊИЖЕВНА КРИТИКА: Надмоћ љубави и добра; Саша Радојчић, "То мора да сам такође ја"
22. 12. 2020. у 18:28
КЊИЖЕВНА КРИТИКА: Минијатуре велеграда - Васа Павковић, "Ехо Београда"
15. 12. 2020. у 17:11
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)