ТРАЖЕ ПРИЈЕМНИ И МАЛУ МАТУРУ: Државни испит под ризиком због начина на који га вреднују универзитети
ВИШЕ од половине факултета у Србији - 52,4 одсто одлучило је да ће вредновати државну матуру, али да ће задржати и пријемни испит.
То је показало изјашњавање које су нам факултети доставили до 21. априла, када је био рок да се изјасне о критеријумима уписа. Државна матура је под ризиком због начина на који је високошколске установе вреднују.
Ово је рекла професорка у пензији др Снежана Медић која је задужена за сарадњу са високошколским установама у оквиру Пројекта државне матуре, током разговора о образовању под називом "Реформа гимназија" у Српској академији наука и уметности.
Професорка Медић је критиковала однос факултета према државној матури, нагласивши да не показују интерес да се озбиљно укључе у овај посао.
- Неки факултети уопште нису доставили критеријуме до средине априла, када је био рок да их саопште. Има доста опструкција и различитих изговора - истакла је она. - Факултети и аутономију користе да заштите своје интересе. Запањујућа је неинформисаност професора о државноју матури која их чека за две године.
Учесници су констатовали и да је реформа гимназија из 2017. и увођење специјализованих одељења била грешка. Професор у пензији др Иван Ивић истакао је да би реформа гимназија и државна матура требало да буду уско повезани, али није тако, па промене у гимназијама иду једним током, а припреме државног испита другим током. Он је нагласио да је гимназијско образовање темељ развоја друштва, али да држава акценат ставља на дуално образовање што је погрешно.
ПОТРЕБНО ДРУГАЧИЈЕ ОЦЕЊИВАЊЕ
АЛЕКСАНДАР Марков, председник Форума београдских гимназија, као проблеме навео је велики број ђака у одељењима, начин оцењивања и недостатак екстерног вредновања знања.
- Решења су мања одељења у којима не би било више од 25 ученика, требало би променити начин оцењивања, јер сада је 45 одсто ученика одлично и потребно је увести државну матуру - рекао је Марков, уз напомену и да је велики број изборних програма унео конфузију у гимназијско образовање.
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)