ТРАЖЕ ПРИЈЕМНИ И МАЛУ МАТУРУ: Државни испит под ризиком због начина на који га вреднују универзитети

Љ. Б.

07. 06. 2022. у 08:40

ВИШЕ од половине факултета у Србији - 52,4 одсто одлучило је да ће вредновати државну матуру, али да ће задржати и пријемни испит.

ТРАЖЕ ПРИЈЕМНИ И МАЛУ МАТУРУ: Државни испит под ризиком због начина на који га вреднују универзитети

Фото: З.Ј.М.

То је показало изјашњавање које су нам факултети доставили до 21. априла, када је био рок да се изјасне о критеријумима уписа. Државна матура је под ризиком због начина на који је високошколске установе вреднују.

Ово је рекла професорка у пензији др Снежана Медић која је задужена за сарадњу са високошколским установама у оквиру Пројекта државне матуре, током разговора о образовању под називом "Реформа гимназија" у Српској академији наука и уметности.

Иначе, све високошколске установе, по закону, до краја августа треба да утврде које ће испите са државне матуре вредновати приликом уписа на студије и да одреде критеријуме рангирања и избора кандидата.

Професорка Медић је критиковала однос факултета према државној матури, нагласивши да не показују интерес да се озбиљно укључе у овај посао.

- Неки факултети уопште нису доставили критеријуме до средине априла, када је био рок да их саопште. Има доста опструкција и различитих изговора - истакла је она. - Факултети и аутономију користе да заштите своје интересе. Запањујућа је неинформисаност професора о државноју матури која их чека за две године.

Учесници су констатовали и да је реформа гимназија из 2017. и увођење специјализованих одељења била грешка. Професор у пензији др Иван Ивић истакао је да би реформа гимназија и државна матура требало да буду уско повезани, али није тако, па промене у гимназијама иду једним током, а припреме државног испита другим током. Он је нагласио да је гимназијско образовање темељ развоја друштва, али да држава акценат ставља на дуално образовање што је погрешно. 

ПОТРЕБНО ДРУГАЧИЈЕ ОЦЕЊИВАЊЕ

АЛЕКСАНДАР Марков, председник Форума београдских гимназија, као проблеме навео је велики број ђака у одељењима, начин оцењивања и недостатак екстерног вредновања знања.

- Решења су мања одељења у којима не би било више од 25 ученика, требало би променити начин оцењивања, јер сада је 45 одсто ученика одлично и потребно је увести државну матуру - рекао је Марков, уз напомену и да је велики број изборних програма унео конфузију у гимназијско образовање.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НОВО РУСКО ОРУЖЈЕ НА ФРОНТУ У УКРАЈИНИ: Изазива застрашујућу штету, а има само један циљ

НОВО РУСКО ОРУЖЈЕ НА ФРОНТУ У УКРАЈИНИ: Изазива застрашујућу штету, а има само један циљ

РУСИЈА је недавно почела да производи термобаричне беспилотне летелице које ће се користити уз беспилотне летелице-мамце у Украјини, а које су у стању да нанесу озбиљну штету цивилима, открила је истрага Асошиејтед преса (АП).

16. 11. 2024. у 20:23

ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ: Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у

"ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ": Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у

ВОДИТЕЉКА Оливера Ковачевић је о својим почецима, изазовима у послу, о томе зашто понекад пожели да буде викиншка ратница, као и о свему што јој даје снагу и инспирацију.

17. 11. 2024. у 09:28

Коментари (0)

ШОК ИЗ НЕМАЧКЕ: Голманка Бајерна има малигни тумор, клуб одушевио све овим потезом (ВИДЕО)