ОСВОЈИЛИ ВИШЕ ОД 50 МЕДАЉА: Велики успех полазника Центра за таленте "Михајло Пупин" у Панчеву

Б.Борисављевић

17. 07. 2023. у 14:27

ВИШЕ од 50 награда за освојено неко од прва три места на републичким и међунардодним такмичењима истраживачких радова, уписали су протеклу школску годину као најуспешнију у две деценије рада Центра за таленте "Михајло Пупин" у Панчеву.

ОСВОЈИЛИ ВИШЕ ОД 50 МЕДАЉА: Велики успех полазника Центра за таленте Михајло Пупин у Панчеву

Фото; Н.Скенедерија

У низу одличја најзначајније је сребро на европској олимпијади из географије и бронза на светској из географије. Око 50 професора, ентузијаста, бруси младе таленте, учећи их да не бубају, већ да стичу примењиво знање које не бледи. Није им тешко да, поред редовних обавеза у школи током недеље, раде сваког викенда. Не маре ни за плату. Јер, како кажу, успех који њихови ђаци постигну нема цену. То им је највећа награда.

Део тима који побеђује, ђаци Гимназије "Урош Предић" у Панчеву - Александар Јевтовић, Ана Орловић и Мајда Старчев, заједно са ментором за историју Николом Конеским посетили су нашу редакцију. Они су победници и вицешампиони бројних републичких и међународних такмичења.

Према речима Конеског, поред 16 школских предмета у центру постоји и група за филм и позориште, роботику, креативно писање, граматику. На почетку школске године јави се око 500 заинтересованих ученика, а до краја се та бројка преполови. Остану само они најбољи. Примају децу од седмог разреда, изузев за математику, која почиње раније.

- Циљ нам је да у Панчеву и околини проналазимо децу која одскачу од вршњака - каже Конески. - Деца, која остану у Центру су врхунска, најпосвећенија. Није им лако да долазе сваког викенда, не може то свако да издржи. Али, они Највише има група за математику, зато што креће од четвртог разреда. Следи биологија, историја, а у последње време и географија. Око 60 -70 одсто наших ђака је награђено у протеклој школској години.

Захвљујући овим ђацима за град Панчево се чуло на свим континентима, јер су њихови истраживачки радови везани за локалну средину.

- Инсистирамо да имају више извора, због чега се баве локалним темама - објашњава Конески. - Треба да оду до Архива а то им је у Панчеву, да прикупе усмене изворе у својој околини, да изађу на терен, оду у библиотеку, прочитају стару штампу. Пишући рад, упознају свој град, а тако упознају и себе. Улазе дубоко у историју нечег што је њима блиско.

Александар нам је открио да је из Архива Југославије дошао у нашу редакцију. У центру је већ две године, од осмог разреда. Тема му је била "Управљање јавним финансијама у Панчеву 1918-1929". Каже да му је потребно шест месеци да напише рад. Али, и када се заврши такмичење, за њега није крај. И даље размишља да ли је могло боље.

"ОДБАЧЕБИ" У ШКОЛИ

БИЛО ми је тешко у школи, нисам могла да прихватим свој успех, јер други нису ценили то што сам радила. Гледали су ме као штребера - каже Ана. - Нису поштовали мој рад. Био је то тежак период. Повукла сам се у себе. Када сам дошла у Центар за таленте, то се променило. Окружен си људима који се баве истимм ствари. Можеш да се опустиш, гледају те са поштовањем и разумевањем. Подстичу те да напредујеш. Срећни смо због успеха сваког од нас.

Његова колегиница Ана, недавно је постала бруцош Правног факултета. Спектар тема њених истраживања је широк - Михајло Пупин, архитектура у Панчеву, историја свиларства, адвокатура. Прва је која се дотакла адвокатуре у Панчеву. Каже да локалне теме боље пролазе на такмичењима. Мајда се, углавном, бави културно-историјским догађајима. На њеном списку су - стогодишњица Народног музеја у Панчеву, историја фолклора, а тренутно се бави истраживањем туризма у граду на Тамишу.

Оно што краси овај центар је да се, осим учења и истраживања, ђаци међусобно друже, одлазе на екскурзије, обиласке...

.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

СУПЕРШУТ СТИГАО НА КОСОВО И МЕТОХИЈУ – ЦРВЕНА ЗВЕЗДА И ФОНДАЦИЈА МОЗЗАРТ ЗА ПОМОЋ ПОРОДИЦИ МАТИЋ