ВИШЕ ЧАСОВА ЧИТАЊА, ПИСАЊА И РАЧУНАЊА: Најбољи образовни сием на свету уводи новине
ВИШЕ часова за учење читања, писања и рачунања, стицање вештина током школовања, већа окашћења наставника, кривична одговорност за незаконито дело у школи које почини дете млађе од 15 година, основе су плана реформи образовног система у основним школама које је представила финска влада. Новине би требало да заживе у наредне четири године.

Фото: Пиксабеј
Како пише лист пише лист "Хелсингин Саномат", у програму владе се наводи да свака млада особа која завршава основну школу, мора да има довољно основних знања и вештина за средње образовање. Међутим, наставници се жале да немају довољно времена да предају те основе.
Финска влада жели да успостави и јединствени модел за превенцију насиља у школама. Према новом моделу, предвиђа се подношење кривичне пријаве уколико дете млађе од 15 година почини незаконито дело у школи. Након тога ће бити организована дискусија у којој ће учествовати починилац и жртва, као и њихови старатељи, полиција и законски заступници. Такође се наводи да ће бити појачана правна заштита ученика који је био жртва насиља.
У финским школама је тренутно могуће ограничити употребу телефона уколико се уређај сматра "ометајућим" факторомМеђутим, влада тражи да наставницима буду проширена овлашћења када је реч о забрани коришћења телефона током часа.
Фински образовни систем се сматра једним од најбољих на свету, а ученици те земље често заузимају прво место у студији о образовању ПИСА.
БОНУС ВИДЕО - Глобални циљеви одрживог развоја
Препоручујемо

НУКЛЕАРНЕ СИЛЕ БИЛЕ НА ИВИЦИ РАТА, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО ОБРТ: "Кључан је био позив једног човека"
У ДРАМИ која је привукла пажњу светске јавности, амерички председник Доналд Трамп јуче је на друштвеним мрежама објавио да су Индија и Пакистан, након четири дана жестоких сукоба дуж границе, пристали на „потпуни и тренутни прекид ватре“.
11. 05. 2025. у 10:48

ПАНИКА У УКРАЈИНИ: Да ли је ово знак да Путин спрема нови напад "орешником"?
РУСИЈА ће 12. и 13. маја привремено затворити ваздушни простор изнад војног полигона и комплекса за лансирање ракета Капустин Јар, преноси украјински одбрамбени портал Militarnyi 10. маја, наводећи могућност тестирања балистичке ракете средњег домета.
10. 05. 2025. у 12:06

"ДА ЛИ СЕ МАКРОН ДРОГИРА?" Јованино питање изазвало смех у студију: "Како да се носе с толиком проблемима..."
ВОДИТЕЉКА Јована Јоксимовић у јутарњем програму на телевизији К1 дотакла се теме Емануела Макрона и спорне ситуације са марамицом и сумњом о употреби опијата, која се проширила друштвеним мрежама.
13. 05. 2025. у 16:57
Коментари (0)