НАУЧНА САРАДЊА С КИНЕЗИМА: Министарка Јелена Беговић у посети Кини
МИНИСТАРСТВО науке, технолошког развоја и иновација Србије у склопу своје посете Кини остварило је значајне кораке у јачању сарадње и размене искустава са кинеским партнерима.

Фото: Зоран Петровић/НИТРА
Делегација Министарства имала је прилику да посети истакнуте кинеске институције и успостави важне контакте у области науке, технологије и иновација. Током посете Пекиншком институту за геномику Кинеске академије наука у Пекингу, делегација је имала прилику да се упозна са начином рада Националног центра за податке о геномици, важном центру за анализу генетских података и биоинформатику, приликом чега је договорена сарадња између српских и кинеских научника.
- У питању је биоинформатички центар у којим је запослено 120 биоинформатичара који се баве различитим областима примене података добијеним путем секвенцирања ДНК, и то у пољопривреди, биомедицини и у очувању биодиверзитета и заштити животне средине - објаснила је министарка науке др Јелена Беговић. - Договорили смо да се успостави контакт између Центра за секвенцирање и биоинформатику у Београду и њиховог центра како би се истраживачи срели, размењивали своје знање и заједнички наставили да унапређују ову врло обећавајућу област.
Делегација се сусрела и са представницима Кинеске националне свемирске администрације (ЦНСА).
- Имали смо прилику да разговарамо са челним људима ове организације, као и да се упознамо са плановима, активностима и пројектима на којима Кина ради у области истраживања свемира. Српске институције попут Астрономске опсерваторије су врло добро етаблиране на међународном нивоу, тако да постоји простор за сарадњу у домену истраживања свемира, као и у коришћењу сателитских снимака у превенцији поплава или сличних природних катастрофа - навео је државни секретар Вукашин Гроздић.
Делегација је такође посетила Zhongguancun Life Science Park у Пекингу, који је постао значајно место окупљања стартап компанија у области биотехнологије и биомедицине. Министарка Јелена Беговић изразила је интересовање за тамо развијен модел подршке овим компанијама у раној фази развоја.
- Ове стартап компаније су у фази ране инкубације, што значи да покушавају да се пробију на тржишту са новом идејом. Оно што је посебно интересантно је да велики број стартап компанија које раде у овом парку оријентисано на биотехнологију, односно биомедицину. Из овог парка излази широк дијапазон производа, укључујући и различите машине које се могу примењивати у биомедицини, различита медицинска средства, биолошки лекови, па чак и козметички производи - навела је др Беговић.
Министарка др Јелена Беговић истакла је да је основни циљ посете био јачање сарадње у области науке.
Препоручујемо

ЧЕТИРИ ЗЕМЉЕ ЕУ ОДБИЛЕ ТРАМПОВ ПЛАН: Неће да купују америчко оружје за Украјину!
ЧЕТИРИ европске земље одбиле су да учествују у пројекту председника САД Доналда Трампа о куповини америчког оружја за Украјину.
16. 07. 2025. у 14:12

БЕБА ИЗ СРБИЈЕ СЕ УГУШИЛА НАОЧИГЛЕД РОДИТЕЉА: Незапамћена трагедија на Халкидикију
БЕБА из Србије, стара свега 13 месеци, изненада је изгубила живот у једном угоститељском објекту на Халкидикију. Како наводе грчки медији, ова незапамћена трагедија одиграла се пред очима дететових родитеља.
16. 07. 2025. у 14:33

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)