ВЕК И ПО ПОСТОЈАЊА: Математички факултет - Темељ математичке писмености
Математички факултет прославио је свечаном академијом 150. годишњицу постојања и великих успеха у науци и просвети.

универзитет у београду
- Током целог постојања, Математички факултет постиже изузетне резултате. Наши дипломци раде на свим континентима и у Србији, у кључним институцијама, компанијама и наравно у образовању. Зато мислим да је Математички факултет испунио мисију коју је добио давне 1873 од српске државе. И тако ће наставити и даље. Али, због деградације професије наставника у нашим школама, све је мање кандидата за те послове и ако по том питању нешто не променимо, ситуација ће бити још тежа. Ми, ипак, иако то није увек најсиплативије, највише инсистирамо на квалитету, зато значајно и доприносимо статусу и међународном угледу Универзитета - рекао је декан Математичког факултета проф. др Зоран Ракић.
Настава математике у Србији почела је одмах по оснивању Лицеја, 1838. године, а 1853. основано је Природно-техничко као једно од три одељења Лицеја. У раздобљу 1863-1873. године природне науке и математика изучавају се у оквиру Техничког факултета Велике школе, потом у оквиру Филозофског факултета, све до 1947. године када је основан Природно-математички факултет Универзитета у Београду. Статус самосталне установе у саставу Универзитета, Математички факултет добио је 1995. године.
- Данас када обележавамо век и по факултета, са сигурношћу можемо рећи да се ова институција темељи на крилима оних који су пионирски били посвећени утврђењу математичког знања и образовања” рекао је ректор Универзитета у Београду проф. др Владан Ђокић и истакао пре свега образовну изврсност, засновану на динамичким методологијама наставе и посвећености неговања математичког талента, чиме се инспиришу генерације будућих математичара и промовише математичка писменост. Ректор је подвукао и интердисциплинарну сарадњу, односно повезаност математике са другим областима, и подстицај истраживачким пројектима који се баве сложеним глобалним изазаовима и доприносе академском развоју, а у којима Математички факултет активно учествује. ”Изражавам најдубљу захвалност за преданост наставног и научног колектива факултета, за ваше неуморне напоре у обликовању будућих генерација математичара, посебно у овом тренутку када је афирмација наставничких занимања питање од националног значаја - закључио је ректор Ђокић.
Више од 6.000 дипломираних математичара, преко 700 магистара-мастера, бројни специјализанти и више од 400 доктора наука који заузимају значајна места у бројним институцијама, државним службама, научноистраживачким институцијама, компанијама и школама како у Србији, тако и у иностранству, показатељи су квалитета по којем је Математички факултет глобално препознат. Из реда професора овог факултета до сада је изабрано десет чланова Српске академије наука и уметности.
Свечаној академији у МТС дворани у центру Београда присуствовали су представници државних институција, образовних установа, партнера и сарадника, као и бројни професори, дипломци и студенти. Наставни план и програм Факултета протеклих година се интензивно мења, а приоритет је да се сви нивои студија учине ефикаснијим и актуелнијим, имајући у виду савремена дешавања у високом образовању.
Препоручујемо

НАЈБОЉИ ТИМ ИЗ КРАЉЕВА: Такмичење у програмирању на Факултету организационих наука
22. 12. 2023. у 13:13

МОНСТРУОЗНО! Овај хоће да влада Србијом! Жене му криве кад их неко силује или пребије!
ВУК Нектаријевић, студент блокадер са Машинског факултета у Београду, који је тобож бициклом ишао у Стразбур, има у најмању руку проблематичне ставове.
20. 04. 2025. у 14:35

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОТВОРЕН ХРИСТОВ ГРОБ Ево шта су нашли: "Колена су ми клецала, нисам то очекивао - вековима је био затворен" (ВИДЕО)
"АПСОЛУТНО сам задивљен. "
19. 04. 2025. у 08:39
Коментари (0)